W 1435 roku biskup płocki utworzył w Drozdowie parafię pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła i św. Barbary. Ziemię pod zabudowania kościelne, gospodarstwo proboszcza i cmentarz ofiarował Stanisław z Zakliczewa. Wybudował też kościół drewniany, który niestety spłonął w 1737 roku. Ten sam los spotkał drugą świątynię w 1818 roku i trzecią ufundowaną przez Kazimierza Godlewskiego spaloną w 1868 roku. Dopiero murowany kościół wzniesiony, według projektu Witolda Lanciego przez Franciszka Lutosławskiego, poświęcony w 1878 roku, zachował się do naszych czasów. Jest to kościół neoromański z cegły, tynkowany, jednonawowy. Przy południowo – wschodnim narożu stoi wysoka dzwonnica na rzucie kwadratu. W głównym ołtarzu kościoła znajduje się obraz Wniebowzięcia N.M.Panny, prawdopodobnie pędzla Wojciecha Gersona.
Chór muzyczny i sklepiona kruchta pod nim zwracają się ku nawie kolistą arkadą. Okna zamknięte półkoliście. Ołtarz główny w formie arkady wspartej na parach kolumn i ujęty w bramki, na których umieszczono rzeźby świętych: Piotra i Pawła. W środkowym polu ołtarza obraz Wniebowzięcia NMP. Ołtarze boczne neogotyckie z obrazami: w lewym ołtarzu św. Jakuba i w zwieńczeniu św. Judy Tadeusza, w prawym św. Barbary i w zwieńczeniu Matki Boskiej z Dzieciątkiem.
Kościół po wojnie był szereg razy odnawiany sumptem parafian. Zmieniano wystrój wnętrza, zwłaszcza prezbiterium, a także polichromie. Parafianie ufundowali witraże o motywach kwiatowych według projektu A. Pągowskiego, oraz pokryli dach blachą miedzianą. Na tylnej ścianie nawy umieszczono tablice upamiętniające osoby związane z Drozdowem, dwie z nich dotyczą Lutosławskich: Mariana i Józefa, rozstrzelanych w Moskwie w 1918 r., oraz tych, którzy zginęli w czasie II wojny światowej, tj. Henryka, zmarłego w łagrze na Kołymie i Bogdana – ofiary Oświęcimia; duża tablica poświęcona jest pamięci żołnierzy AK, placówki Drozdowo, poległych za Wolną Polskę w latach 1940-1945; jest tu również epitafium Romana Dmowskiego, który spędził w Drozdowie ostatnie pół roku swego życia i tu umarł.
Plebanię, zbudowaną w 1895 r. zapewne według projektu W. Lanciego, w latach 1999-2000 poddano remontowi kapitalnemu.
























1. Głaz poświęcony Papieżowi ufundowany przez Wspólnotę Parafii Drozdowo w dniu 16 – 10- 2005 roku z napisem: Największego z Rodu Polaków Ojca Świętego Jana Pawła II za jego posługę umacniania Braci w Wierze.
2. Figura Matki Boskiej przed frontonem kościoła w Drozdowie, ufundowana przez Adama Chrznowskiego.
3. Kamień węgielny z datą rozpoczęcia budowy Kościoła
4. Data z chrzcielnicy, datą wyświęcenia kościoła.
5. Fasad kościoła w Drozdowie.
6. Kościół od południa z widokiem na wieżę.
7. Widok na kościół między drzewami od strony północnej.
8. Wysoka dzwonnica na rzucie kwadratu, przy południowo – wschodnim narożu.
9. Kącik ku czci Romana Dmowskiego w kruchcie Kościoła.
1o. Chrzcielnica kamienna z 1878 roku.
11. Widok na prezbiterium od wejścia głównego Kościoła.
12. Nowatorskie otwarte wiązanie dachowe od wewnątrz kościoła.
13. Plebania, zbudowana w 1895 r. zapewne według projektu W. Lanciego, w latach 1999-2000 poddana remontowi kapitalnemu.
14. Prezbiterium Kościoła. Widoczne ołtarze boczne neogotyckie z obrazami: w lewym ołtarzu św. Jakuba i w zwieńczeniu św. Judy Tadeusza, w prawym św. Barbary i w zwieńczeniu Matki Boskiej z Dzieciątkiem.
15. Ołtarz główny w formie arkady wspartej na parach kolumn i ujęty w bramki, na których umieszczono rzeźby świętych: Piotra i Pawła. W środkowym polu ołtarza obraz Wniebowzięcia N.M.Panny, prawdopodobnie pędzla Wojciecha Gersona.
16. Sklepienie prezbiterium z pięknymi malowidłami.
17. Chór muzyczny i sklepiona kruchta pod nim zwracają się ku nawie kolistą arkadą.
18. Konfesjonał prawdopodobnie z pierwszej połowy XX wieku.
19. Epitafium poświęcone Bohdanowi Lutosławskiemu zamęczonego w Oświęcimiu w 1942 roku i Henrykowi Lutosławskiem zamęczonemu w obozie sowieckim we Frołczu na Kołymie w 1940 roku.
2o. Epitafium poświęcone Marianowi i Józefowi Lutosławskim którzy zostali rozstrzelani w Moskwie za obronę ideałów narodowych w 1918 roku.
21. Epitafium poświęcone Romanowi Dmowskiemu który ostatnie pół roku życia spędził u zaprzyjaźnionej rodziny Lutosławskich w Drozdowie. Zmarł w styczniu 1939 roku.
22, 23. Epitafia poświęcone Andrzejowi, Aleksandrowi i Mikołajowi Pieńkowskim właścicieli ziemskich z Krzewa.
24. Epitafium poświęcone Żołnierzom Armii Krajowej Placówki Drozdowo którzy oddali życie za Wolną Polskę w latach 1940 – 1945.
7 comments
Brakuje wzmianki o fundatorze bramy przed Kosciołem – to Jan Cwalina z Olszyn, na bramie widnieje odpowiednia adnotacja chyba nawet z datą
Sprawdzimy,zrobimy zdjęcie, pokażemy.
Chciałabym przypomnieć o jeszcze jednej postaci związanej z kościołem w Drozdowie oraz z Muzeum – to Andrzej Cwalina, który w latach ok 1987-8 odnawiał wnętrze kościoła, i opracowywałwystwę z łosiami w muzeum. Jesli potrzeba, służę szerszymi informacjami. Pozdrawiam
Oczywiście. Proszę zamieścić. Każdy kto przyczynił się do ratowania polskich zabytków, powinien być zapisany i opisany ku pamięci potomnych.
Gdzie się podziały zdjęcia???
Zdjęcia ciągle są w artykule.
Witam
A może ktoś coś wie o księdzu Ekstowiczu, który ponoć był w Drozdowie.
Pozdrawiam