Tegoroczną wieczornicą patriotyczną zakończyliśmy uroczyste obchody Jubileuszu 140-lecia szkoły w Jeziorku. Najważniejszym punktem I części – gawędziarskiej – była rzeczowa, profesjonalnie przygotowana i ze swadą poprowadzona prelekcja Tomasza Szymańskiego pt. Historia szkoły w Jeziorku na tle historii szkolnictwa elementarnego w Polsce, bogato ilustrowana archiwalnymi zdjęciami pochodzącymi z najstarszych szkolnych kronik.

Tomasz Szymański jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych absolwentów szkoły w Jeziorku. Skończył studia na Uniwersytecie Białostockim na kierunku socjologia. Od 7 lat jest pracownikiem naukowym w Muzeum Przyrody w Drozdowie na stanowisku adiunkta. W dorobku naukowym ma liczne artykuły i eseje o tematyce historycznej. O Romanie Dmowskim i Józefie Piłsudskim wie prawie wszystko. Skonfrontował myśl niepodległościową Dmowskiego i Piłsudskiego w artykule Poczucie narodowe – poczucie patriotyczne. Ale największym dotychczasowym jego osiągnięciem jest książka pt. Ksiądz Kazimierz Lutosławski. Biografia kapłana, wychowawcy i polityka. W trakcie wieczoru patriotycznego został uhonorowany dyplomem Wybitny Absolwent.

Niewątpliwą atrakcją wieczoru były krótkie filmiki nakręcone z udziałem najstarszych absolwentek szkoły w Jeziorku – pani Ireny Balickiej i pani Eugenii Sztachańskiej. Obie wspominały czasy szkolne z lat 30. i 40. minionego wieku, kolegów, koleżanki, wyposażenie izb lekcyjnych, nauczycieli, a wśród nich tę niezapomnianą nauczycielkę niezłomną – Teodorę Rydzewską, której wizerunek widnieje na muralu usytuowanym na budynku szkoły. O pani Teodorze Rydzewskiej już pisałam i zainteresowanych tematem odsyłam do linku: https://historialomzy.pl/teodora-rydzewska-nauczycielka-niezlomna/

Władysław Bełza, poeta czasów niewoli, miał 30 lat, kiedy powstawał zalążek szkoły w Jeziorku. Polska była w niewoli, pod zaborami, a jeziorkowska ziemia konkretnie pod carskim panowaniem w zaborze rosyjskim. To Władysław Bełza przeprowadził nas przez II część 15. patriotycznego spotkania pokoleń w Jeziorku. Historia nazwała go wielkim piewcą polskości. Chórzyści recytację wierszy Bełzy rozpoczęli od wspólnego z publicznością wykonania najsłynniejszego wiersza tego poety łączącego wszystkie pokolenia – wiersza pt. Katechizm polskiego dziecka.







Część śpiewaczą wieczornicy patriotycznej zadedykowaliśmy wieloletniemu nauczycielowi Społecznego Ogniska Muzycznego w Łomży oraz wychowawcy kilku pokoleń młodych muzyków – panu Mirosławowi Żelaznemu – przyjacielowi naszej szkoły. Chór Szkolne Słowiki wykonał kilkanaście pieśni patriotycznych w aranżacjach autorstwa Piotra Kai i Hieronima Chamskiego. Razem z chórzystami ochoczo śpiewali zaproszeni goście z wójtem Gminy Piątnica Krzysztofem Kozickim oraz radnymi na czele. Wspólnie z nami śpiewał także ks. kanonik Szczepan Dobecki, proboszcz Parafii p.w. Przemienienia Pańskiego w Piątnicy, Bernard Szymański – członek Łomżyńskiego Bractwa Kurkowego oraz dyrektorzy szkół z terenu Gminy Piątnica: Pani Ewa Ćmielewska (SP w Kisielnicy), Hanna Piotrowska (SP w Olszynach), Marzena Magdziak (SP w Drozdowie), Andrzej Milewski (SP w Dobrzyjałowie) i Bogdan Zalewski (SP w Rakowie-Boginiach).

Gościem honorowym wieczornicy był pan Tadeusz Rydzewski, pochodzący z Jeziorka mieszkaniec Pszczyny, członek zasłużonej dla Polski rodziny Rydzewskich należącej w czasie II wojny światowej do Armii Krajowej, rodzony brat Teodory Rydzewskiej. Łomżyńskie Bractwo Historyczne przyznało mu godność Piastuna Łomżyńskiej Tradycji i w trakcie wieczornicy odbyło się uroczyste wręczenie tej zaszczytnej nagrody. Pan Tadeusz Rydzewski znalazł się w doborowym gronie – przed nim tą nagrodą zostali uhonorowani – Jerzy Smurzyński, Donata Godlewska oraz Anna Maria Anders.

Nasze spotkania patriotyczne zawsze odbywają się w wyjątkowej atmosferze radości związanej ze świętowaniem odzyskania przez Polskę niepodległości. Od lat w jeziorkowskiej szkole uczymy się Ojczyzny poprzez wspólny śpiew i przywoływanie chlubnych wydarzeń z jej przeszłości. Przy okazji integrujemy się ze społecznością lokalną, cieszymy obecnością wspaniałych gości, umacniamy w sobie i innych naszą narodową tożsamość i budzimy dumę z tytułu bycia Polką i Polakiem.
Beata Sejnowska-Runo