15. wieczornica patriotyczna w Jeziorku

Tegoroczną wieczornicą patriotyczną zakończyliśmy uroczyste obchody Jubileuszu 140-lecia szkoły w Jeziorku. Najważniejszym punktem I części – gawędziarskiej – była rzeczowa,  profesjonalnie przygotowana i ze swadą poprowadzona  prelekcja Tomasza Szymańskiego pt. Historia szkoły w Jeziorku na tle historii szkolnictwa elementarnego w Polsce, bogato ilustrowana archiwalnymi zdjęciami pochodzącymi z najstarszych szkolnych kronik.

Tomasz Szymański prezentuje dzieje szkoły w Jeziorku

Tomasz Szymański jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych absolwentów szkoły w Jeziorku. Skończył studia na Uniwersytecie Białostockim na kierunku socjologia. Od 7 lat jest pracownikiem naukowym w Muzeum Przyrody w Drozdowie na stanowisku adiunkta. W dorobku naukowym ma liczne artykuły i eseje  o tematyce historycznej. O Romanie Dmowskim i Józefie Piłsudskim wie prawie wszystko. Skonfrontował myśl niepodległościową Dmowskiego i Piłsudskiego w artykule Poczucie narodowe – poczucie patriotyczne. Ale największym dotychczasowym jego osiągnięciem jest książka pt. Ksiądz Kazimierz Lutosławski. Biografia kapłana, wychowawcy i polityka. W trakcie wieczoru patriotycznego został uhonorowany dyplomem Wybitny Absolwent.

Wręczenie Tomaszowi Szymańskiemu dyplomu Wybitnego Absolwenta

Niewątpliwą atrakcją  wieczoru były krótkie filmiki nakręcone z udziałem najstarszych absolwentek szkoły w Jeziorku – pani Ireny Balickiej i pani Eugenii Sztachańskiej. Obie wspominały czasy szkolne z lat 30.  i 40. minionego wieku, kolegów, koleżanki, wyposażenie izb lekcyjnych, nauczycieli, a wśród nich tę niezapomnianą  nauczycielkę niezłomną – Teodorę Rydzewską, której wizerunek widnieje na muralu usytuowanym na budynku szkoły. O pani Teodorze Rydzewskiej już pisałam i zainteresowanych tematem odsyłam do linku: https://historialomzy.pl/teodora-rydzewska-nauczycielka-niezlomna/

Uczestnicy uroczystości

Władysław Bełza, poeta czasów niewoli, miał 30 lat, kiedy powstawał zalążek szkoły w Jeziorku.  Polska była w niewoli, pod zaborami,  a jeziorkowska ziemia konkretnie pod carskim panowaniem w zaborze rosyjskim. To Władysław Bełza przeprowadził nas przez II część 15. patriotycznego spotkania pokoleń w Jeziorku. Historia nazwała go wielkim piewcą polskości.  Chórzyści recytację  wierszy Bełzy rozpoczęli od  wspólnego z publicznością wykonania najsłynniejszego wiersza tego poety łączącego wszystkie pokolenia – wiersza pt.  Katechizm polskiego dziecka.

Zuzia recytuje wiersz Władysława Bełzy

Mateusz słowami poety obiecuje być dobrym Polakiem

Absolwentka Agnieszka śpiewa pieśń patriotyczną

Absolwent Dominik w repertuarze patriotycznym

Absolwent Michał prowadzi II część wieczornicy

Zbigniew Brzeziński w trakcie wykonywania utworu O mój rozmarynie

Kacper z mamą śpiewają o wywózkach Polaków na Sybir

Część śpiewaczą wieczornicy patriotycznej zadedykowaliśmy  wieloletniemu nauczycielowi Społecznego Ogniska Muzycznego w Łomży oraz wychowawcy kilku pokoleń młodych muzyków – panu Mirosławowi Żelaznemu – przyjacielowi  naszej szkoły. Chór Szkolne Słowiki wykonał kilkanaście pieśni patriotycznych w aranżacjach autorstwa Piotra Kai i Hieronima Chamskiego. Razem z chórzystami ochoczo śpiewali zaproszeni goście z wójtem Gminy Piątnica Krzysztofem Kozickim oraz radnymi na czele. Wspólnie z nami śpiewał także ks. kanonik Szczepan Dobecki, proboszcz Parafii p.w. Przemienienia Pańskiego w Piątnicy, Bernard Szymański – członek Łomżyńskiego Bractwa Kurkowego oraz dyrektorzy  szkół z terenu Gminy Piątnica: Pani Ewa Ćmielewska (SP w Kisielnicy), Hanna Piotrowska (SP w Olszynach), Marzena Magdziak (SP w Drozdowie), Andrzej Milewski (SP w Dobrzyjałowie) i Bogdan Zalewski (SP w Rakowie-Boginiach).

Chór Szkolne Słowiki  w repertuarze pieśni patriotycznych

Gościem honorowym wieczornicy był pan Tadeusz Rydzewski, pochodzący z Jeziorka mieszkaniec Pszczyny, członek zasłużonej dla Polski rodziny Rydzewskich należącej w czasie II wojny światowej  do Armii Krajowej, rodzony brat Teodory Rydzewskiej.   Łomżyńskie Bractwo Historyczne przyznało mu godność Piastuna Łomżyńskiej Tradycji  i  w trakcie wieczornicy odbyło się uroczyste wręczenie tej zaszczytnej nagrody. Pan Tadeusz Rydzewski znalazł się w doborowym gronie – przed nim tą nagrodą zostali uhonorowani – Jerzy Smurzyński, Donata Godlewska oraz Anna Maria Anders.

Łomżyńskie Bractwo Historyczne nadaje Tadeuszowi Rydzewskiemu godność  Piastuna Łomżyńskiej Tradycji

Nasze spotkania patriotyczne zawsze odbywają się w wyjątkowej atmosferze radości związanej ze świętowaniem odzyskania przez Polskę niepodległości. Od  lat w jeziorkowskiej szkole uczymy się  Ojczyzny poprzez wspólny śpiew i przywoływanie chlubnych wydarzeń z jej przeszłości. Przy okazji  integrujemy się ze społecznością lokalną, cieszymy obecnością wspaniałych gości, umacniamy w sobie i  innych naszą narodową tożsamość i budzimy dumę z tytułu bycia Polką i Polakiem.

Beata Sejnowska-Runo

3868 Ogólnie 4 Dziś
  
 

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.