Harcerstwo Łomżyńskie Wczoraj i Dziś. Tom 2. Rozdział 5

Rozdział V. Działalność programowa drużyn oraz środowisk harcerskich
Str. 246-248

Dorota Górska

 18 Drużyna Harcerska im. mjr. Henryka Sucharskiego ze Szkoły Podstawowej w Sławcu

(na podstawie kroniki drużyny)

 Początki harcerstwa w Szkole w Sławcu trudno określić, jednakże z kroniki Szkoły Podstawowej w Nowogrodzie z lat 1964 – 1972 wynika, że harcerze ze Sławca uczestniczyli w wielu uroczystościach i przedsięwzięciach organizowanych                  w Nowogrodzie. W samej szkole nie odnaleziono jednak żadnych dokumentów i zdjęć potwierdzających, kiedy drużyna powstała i kto się nią zajmował.
Od 1992 roku zaczęła funkcjonować 18 Drużyna Harcerska  im. mjr. Henryka Sucharskiego. Pierwszym drużynowym był Zbigniew Gawrych.
Od września 1998 roku drużynową została hm. Dorota Górska. Głównym celem w codziennej pracy drużyny stała się praca z Prawem Harcerskim: zapoznanie z poszczególnymi punktami i przestrzeganie go na co dzień. Działalność drużyny opierała się głównie na wyjazdach na zloty i imprezy harcerskie organizowane      przez Hufiec Łomża oraz podejmowanie akcji i działań na terenie szkoły. Zbiórki odbywały się okazjonalnie. Przez 2 lata drużyna działała w dwóch zastępach: „Serwusy” oraz „Perły Podlasia”.
Pierwszy wspólny wyjazd po przerwie w działalności odbył się dniach 22 – 24 września 1998 roku. Był to Rajd Złote Liście Jesieni” i prowadził z Nowogrodu       do Szczepankowa. Trasa była na tyle ciekawa, że mogliśmy po drodze odwiedzić Pomnik w okolicy Sławca, gdzie złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze. Miejsce        to często było odwiedzane w naszych działaniach drużyny.
Od tego czasu podejmowaliśmy wiele akcji na terenie szkoły: byliśmy organizatorami wieczoru wróżb andrzejkowych dla całej szkoły, festynu Święto Pieczonego Ziemniaka, akcje „Góra grosza”, pierwszy dzień wiosny. Jednakże najczęściej nasze działania opierały się na wyjazdach na imprezy harcerskie.

Były to w kolejnych latach:
10 -12 09.1999 r. – Rajd Pamięci września ’39 – Góra Strękowa – Wizna: Wyjazd o tyle niezapomniany, że pomyliliśmy przystanek docelowy: zajechaliśmy     do Strękowej Góry, a nie Góry Strękowej. Jak się okazało, są to dwie różne miejscowości, czego doświadczyliśmy na własnych nogach próbując dotrzeć na właściwe miejsce.
15 -17.10.1999 r. Rajd „Złote liście jesieni” – Szczepankowo – po raz pierwszy uczestniczyliśmy w ogniobraniu poświęconemu „Szarym Szeregom”        oraz alarmie nocnym i grze nocnej.
24 -26.03.2000 Zlot „Marzena” – Kupiski – Miejsce zlotu niezbyt odległe, więc wyruszyliśmy na piechotę, przemierzając tę odległość znanymi skrótami.
20.05.2000 r. – Festiwal Piosenki Harcerskiej i Turystycznej „Na jednej strunie i na pół gwizdka” – Łomża – po raz pierwszy mogliśmy zaprezentować swoje umiejętności na scenie Państwowego Domu Dziecka w Łomży.
23 -25.06.2000 r. I Zlot „Na powitanie lata” – zajęliśmy II miejsce                 w rywalizacji drużyn.
10 – 11.11.2000 r. – Złaz Hufca Ziemi Łomżyńskiej z okazji Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Zajęcie I miejsca w biegu harcerskim po Łomży
23 – 25.03.2001 r. Rajd „Marzena” Kupiski – braliśmy udział w Olimpiadzie Sportowej, Festiwalu Piosenki Wiosennej oraz „Ogniobraniu” – widowisku                  o pochodzeniu ognia. Zajęliśmy II miejsce podczas Festiwalu. Zastępową była Joanna Góralczyk. Skład patrolu: Karolina Sosnowska, Monika Jankowska, Natalia Ciborek, Marzena Zielińska, Łukasz Modzelewski, Agnieszka Skrodzka, Kamil Skrodzki.
22 – 24.06.2001 r. II Zlot „Na powitanie lata” – Nowy Młyn
12.10.2001 – zorganizowanie „Święta pieczonego ziemniaka” dla uczniów szkoły.
13 – 15 .09.2002 r. Rajd Pamięci Września’39 – Wizna – Góra Strękowa. Bieg harcerski na trasie Wizna – Góra Strękowa. Na czele patrolu – Paweł Skrodzki. Skład patrolu: Piotr Cwalina, Joanna Góralczyk, Edyta Dobkowska, Patrycja Kraska, Anna Jankowska, Magda Sulkowska, Lidia Jankowska, Karolina Opęchowska, Seweryn Dzierzgowski, Bartłomiej Skrodzki.
22.02.2003 r. Złaz Hufca z okazji Dnia Myśli Braterskiej w Łomży – udział w biegu harcerskim po Łomży oraz w wieczornicy poświęconej twórcy skautingu Robertowi Baden-Powellowi. Po raz pierwszy byliśmy w Centrum Katolickim, odwiedziliśmy także Państwa Mieszkowskich, którzy pokazali nam pokaźne zbiory zdjęć archiwalnych i pamiątek.
21 -22.03.2003 – Rajd „Marzena” w Kupiskach. Zastępowym był Kamil Skrodzki. Pozostali uczestnicy: Bartłomiej Skrodzki, Agnieszka Skrodzka, Paweł Skrodzki oraz 2 gimnazjalistów z Nowogrodu.
12 -26 .07.2003 r. Obóz drużyny nad jez. Garbaś. Uczestnikami byli            nie tylko harcerze z naszej drużyny, ale także grupa niezrzeszonych. Mimo nielicznej 15 – osobowej grupy, na obozie bawiliśmy się wspaniale. Konwencja obozu  opierała się o zwyczaje rycerskie, a piosenką obozową – „Gniezno”. Z drużyny byli: Paweł Skrodzki, Bartłomiej Skrodzki, Iwona Sobocińska, Robert Sobociński  (dojechał        w trakcie obozu), Katarzyna Górska, Joanna Góralczyk. Zwiedziliśmy                    m.in. zabytkowe mosty w Stańczykach oraz jezioro Hańcza.
10 – 11.11.2003 r. Złaz Hufca z okazji Święta Niepodległości
18.12.2003 – wigilia drużyny – po raz pierwszy udało nam się odegrać „Jasełka” – na poczekaniu. Wśród naszych harcerzy było wielu uczestników Jasełek szkolnych, więc przedstawienie wypadło całkiem nieźle. Na imprezę przybyli także dawni członkowie drużyny, którzy uczą się już w gimnazjum. W ramach zdobywania sprawności kuchcika przygotowane zostały potrawy wigilijne.
Październik 2004 r. Zorganizowanie Święta pieczonego ziemniaka dla uczniów szkoły.
10 – 11.11.2004 Złaz Hufca z okazji Święta Niepodległości – zorganizowanie Przyrzeczenia Harcerskiego, odwiedzenie grobu ks. Bolesława Dobkowskiego – stryjecznego dziadka naszych harcerek – Edyty Dobkowskiej i Anny Jankowskiej.
2.11.2004 – podsumowanie Akcji „Góra grosza” w szkole. Zebrano 83,53 zł w 2129 monetach.
10 – 11.12.2004 r. I Mikołajkowy Zlot Drużyn w Wiźnie – pomysł na imprezę, w której wszyscy uczestnicy obdarowywali się przywiezionymi  przez siebie upominkami, spotkał się z dużym zainteresowaniem.
19.12.2004 wigilia drużyny – spotkanie pokoleń młodych harcerzy ze starszymi koleżankami i kolegami, którzy obecnie uczą się w gimnazjum w Nowogrodzie i Łomży. Przywiezione zostało Betlejemskie Światło Pokoju.
10 – 11.09.2005 r. – Rajd Pamięci Września – Wizna 2005 r. Niestety, chętnymi na Rajd były jedynie Natalia Zaczek z mamą oraz Kasia Górska. Bawiliśmy się jednak wspaniale.
2 – 3.12.2005 r. II Mikołajkowy Zlot Drużyn Harcerskich w Jedwabnem. Na zlot przybyli: Natalia i Lidia Zaczek, Justyna i Łukasz Kosińscy, Katarzyna Górska. Punktem kulminacyjnym obok prezentów był konkurs kulinarny, podczas którego mogliśmy spróbować wspaniałych potraw.
18.12.2005 r. wigilia drużyny
2.02.2006 r. – II Zimowy Zlot Drużyn w Łomży – atrakcją zlotu były zajęcia na basenie. Ponadto braliśmy udział w konkursach muzycznych, plastycznym. zwiedzaliśmy Salę tradycji w Jednostce Wojskowej, salę Hanki Bielickiej w Centrum Katolickim oraz Studio Radia Nadzieja. W zlocie wzięli udział rodzinnie: Natalia i Lidia Zaczek, Łukasz i Justyna Kosińscy, Paulina Jankowska, Katarzyna i Bartek Górscy.
3 – 5.03.2006 r. XIII Zlot Druha Szarego – Łomża – Drozdowo – Zajęliśmy III miejsce w rywalizacji drużyn. Natalia otrzymała wyróżnienie dla najsympatyczniejszej uczestniczki Zlotu. Zwiedziliśmy Muzeum w Drozdowie.
7 – 8.04.2006 r. I Wiosenny Zlot Drużyn Harcerskich „Przed Palmową Niedzielą” – Pierwsza część Zlotu to Olimpiada Drużyn w hali Sportowej Gimnazjum nr 9     w Łomży oraz Festiwal Piosenki w auli tego gimnazjum. Druga część to zajęcia regionalne w Muzeum w Drozdowie: wykonywanie palm wielkanocnych z dh. Jadzią Solińską, kowalem artystycznym oraz rzeźbiarzem.
9 – 10.06.2006 r. I Zlot „Przyjaźń to największy dar” w Zambrowie.
24 – 26.06.2006 r. IV Zlot „Na powitanie lata” Nowy Młyn. Przybyliśmy         ze Sławca rowerami. W czasie zwiadu terenowego w Czartorii odnaleźliśmy rodzinę p. Łapińskich, których ciocia była córką pierwszego dyrektora szkoły w Sławcu.
Cele i główne zamierzenia drużyny realizowane były od kilku lat. Staramy się zawsze postępować zgodnie z Ideałami Harcerskimi i doskonalić swoje umiejętności harcerskie i życiowe.

Od 2007 roku drużyna zawiesiła swoją działalność.

Fot. Rajd Wizna 10-12.09.1999 r. przed szkołą w Strękowej Górze – pomyłka w wyborze miejscowości skutkowała wydłużona trasą do Góry Strękowej.

Wigilia harcerska w 2004 r. z udziałem absolwentów szkoły dawnych członków drużyny

Fot. Podczas „Rykowiska” na Zlocie „Na powitanie lata” w 2005 r.

Fot. Udział w Zlocie „Na powitanie lata” w Nowym Młynie w 2005 r.

 

Fot. Drużyna ze Sławca na II Zimowym Zlocie w Łomży – 2 luty 2006 r.

 

Fot. Patrol drużyny podczas Festiwalu Piosenki Turystycznej i Wiosennej

 

801 Ogólnie 2 Dziś
  
 

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.