Harcerstwo Łomżyńskie Wczoraj i Dziś. Tom 2. Rozdział 5

Rozdział V. Działalność programowa drużyn oraz środowisk harcerskich
str. 280-304

phm. Małgorzata Gołaszewska – Zaręba

 14 Drużyna Harcerska przy Zespole Szkół w Rosochatem Kościelnem

 Drużyna harcerska przy Zespole Szkół w Rosochatem Kościelnem powstała     w 2006 roku. Do drużyny należą dzieci ze szkoły podstawowej oraz młodzież gimnazjalna. Historia harcerstwa w Rosochatem Kościelnem jest bardzo odległa.       W kronikach szkolnych znajdują się wpisy, świadczące o prężnym działaniu tej organizacji od momentu powstania tu szkoły. Były to drużyny głównie męskie. Działalność tych drużyn miała zupełnie inny charakter i polegała na walce o wolność    i polskość. Często pojawiały się w zapisach hasła patriotyczne.
Drużyna, którą stworzyłam w 2006 roku, była reaktywacją harcerstwa                w środowisku. Komenda Hufca rozkazem L.1/2006 z 11.01.2006 roku otworzyła próbę naszej drużynie. Okres próby był czasem na przygotowanie dzieci                     do świadomego działania w organizacji. Zapoznaliśmy się ze strukturą, historią            i celami ZHP, poznawaliśmy zasady funkcjonowania oraz metodykę harcerską. Braliśmy aktywny udział w zlotach organizowanych przez Komendę Hufca lub inne drużyny. Nasza drużyna była wszędzie, ponieważ dzieciaki chętnie wyjeżdżały, poznawały w ten sposób ciekawych ludzi, nowych przyjaciół, fajne miejsca, a także atrakcyjne zajęcia, tak bardzo różniące się od zajęć w szkole. Bawiły się świetnie,       a jednocześnie uczyły współdziałania w grupie. Na Zlocie w Nowym Młynie w dniach 23 – 25.06.2006 r. została zamknięta próba naszej drużyny i nadany numer 14. Od tego czasu jesteśmy 14 Drużyną Harcerską przy Zespole Szkół w Rosochatem Kościelnem. Opiekunem i drużynową jest phm. Małgorzata Gołaszewska- Zaręba. Od 2006 roku organizujemy Jesienny Zlot Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych ZHP. Odbywa się w październiku w naszej szkole. Opracowaliśmy program zlotu, zwracając uwagę na realizację zadań ZHP oraz możliwości naszego środowiska. Możemy pochwalić się bardzo dobrą bazą lokalową, halą sportową, a także położeniem szkoły w pobliżu lasu. Takie warunki umożliwiają nam zorganizowanie ciekawych zajęć dla naszych gości. Stałym punktem programu naszego zlotu jest obrzędowe ognisko harcerskie na którym zaproszeni goście prezentują gawędę. Gośćmi honorowymi były p. Krystyna Wnorowska, która dzieciństwo spędziła na Syberii; p. Halina Kulesza – wieloletni opiekun drużyny harcerskiej w naszej szkole. Bardzo lubianym przez dzieci punktem naszego programu jest ,,Festiwal Zabawy”, na którym można pochwalić się swoimi talentami, możliwościami aktorskimi, wokalnymi. Harcerze prezentują swoje zadania przedzlotowe, takie jak: scenki skeczów, scenki z bajek, kabarety. Kolejny punkt programu to ,,Pidżamowo show”, na którym można pochwalić się zabawną pidżamą, nauczyć się tańczyć na wesoło. Nasz zlot proponuje również zajęcia w terenie             w formie biegu patrolowego, podchodów. Miały miejsce też warsztaty plastyczne, gdzie zuchy i harcerze, pod okiem fachowców, robili bukiety z liści bądź też malowali farbami plakaty jesienne. Komenda Straży Pożarnej z Wysokiego Mazowieckiego zorganizowała warsztaty na temat ,,Reagowanie w sytuacjach zagrożenia zdrowia         i życia”. Zawodowi strażacy uczyli zlotowiczów pierwszej pomocy, jak należy reagować i jak się zachować.
Dotychczas nasz zlot cieszył się uznaniem, o czym świadczy liczba osób biorąca w nim udział. Gościliśmy trzykrotnie grupy 150 zuchów i harcerzy. Mamy nadzieję, że Jesienny Zlot w Rosochatem Kościelnem stanie się tradycją i na stałe wpisze się w harmonogram pracy Hufca. Polecamy nasz zlot wszystkim harcerzom       i serdecznie zapraszamy.

Harcerstwo w Dąbrowie Wielkiej k. Rosochatego
(ze zbiorów Anny Bieranowskiej)

Fot. Drużyna Harcerska im. Emilii Plater w Dąbrowie Wielkiej 1931 r.

Fot. Rajd Kurpiowski maj 1987 r. przy otwartym namiocie drużynowy Tomasz Kostromski

Rok-1987-marzec-Łomża-Konkurs-Piosenki-Harcerskiej.-A.-Podwysocki-i-P.-Gołębiewski-z-Drużyny-harcerskiej-im.-T.-Kościuszki-w-Dąbrowie-Wielkiej-odbierają-nagrodę-ufundowaną-przez-Gazetę-Współczesną-.jpg

Zdjęcia drużyny z Rosochatego Kościelnego

Fot. Członkowie 14 DH na Wiosennym Zlocie w 2007 r.

Fot. Drużynowa Małgorzata  Gołaszewska – Zaręba i jej harcerze podczas IV Mikołajkowego Zlotu w Czyżewie w 2009 r.

 

783 Ogólnie 2 Dziś
  
 

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.