Narodowy Bank Polski rozpoczął 2 września 2005 r. emisję najnowszej serii monet o nominale 2 zł ze stopu Nordic Gold „Historyczne miasta w Polsce”. W ramach tej serii, do kwietnia 2008 r., NBP wprowadzi do obiegu 32 monety upamiętniające miasta o ponad 500-letniej historii, które wniosły wyjątkowy wkład w rozwój poszczególnych regionów i państwowości Polski. Wyboru miast dokonał powołany przez kierownictwo NBP zespół historyków pod przewodnictwem prof. Henryka Samsonowicza.
W ramach serii „Historyczne miasta w Polsce” NBP wprowadził alfabetycznie do obiegu monety upamiętniające następujące miasta:
Piotrków Trybunalski * Konin * Łowicz * Bielsko-Biała * Kłodzko * Brzeg * Tarnów * Stargard Szczeciński * Słupsk * Przemyśl * Racibórz * Gorzów Wielkopolski * Świdnica * Łomża * Płock * Kwidzyn * Kalisz * Nowy Sącz * Chełmno * Sandomierz * Pszczyna * Nysa * Żagań * Chełm * Legnica * Elbląg * Bochnia * Cieszyn * Jarosław * Włocławek * Kołobrzeg * Gniezno
Moneta: ŁOMŻA
Moneta dostępna w oddziałach okręgowych NBP od 6 marca 2007 r., a w urzędach pocztowych od dnia 9 marca 2007 r.
Miasto nad Narwią, na północnołwschodnim Mazowszu. Pierwotny gród mieścił się tam, gdzie dziś wieś Stara Łomża. Prawa miejskie otrzymała Łomża od księcia mazowieckiego Janusza I w 1418 r. W latach 1504-1525, dzięki księżnej mazowieckiej Annie wybudowano kościół p.w. św. Michała Archanioła i św. Jana Chrzciciela (obecna Katedra). Po przyłączeniu do Polski w 1526 r. miasto stało się stolicą Ziemi Łomżyńskiej. Zygmunt August szczególnie lubił Łomżę i często zatrzymywał się tu w drodze na Litwę. W 1564 r. zwołał tu ogólnokrajowy Sejm, w ostatniej chwili przeniesiony do Warszawy. O pomyślnym rozwoju gospodarczym Łomży decydowało korzystne położenie geograficzne krzyżowały się tutaj szlaki handlowe z Polski na Litwę (lądowy i wodny). Upadek miasta zapoczątkowały wojny szwedzkie. Po 1815 r. Łomża znalazła się w Królestwie Polskim. Ponowny rozwój miasta w XIX wieku spowodowało utworzenie w 1867 r. guberni Łomżyńskiej i zapoczątkowana w 1877 r. budowa Twierdzy Łomża, która przekształciła się w ważny ośrodek garnizonowy. W 1915 r. Rosjanie opuścili twierdzę bez walki. Chlubną kartą w historii 33. Pułku Piechoty, stacjonującego w miejscowych koszarach, zapisała się obrona Łomży przed bolszewickim najazdem w 1920 roku. W 1925 r. Łomża stała się stolicą diecezji rzymsko-katolickiej. W latach 1939-1941 okupowana przez ZSRR, w latach 1941-1944 przez Niemców. Podczas wojny miasto zostało zniszczone w ponad 70%. Po wyzwoleniu odbudowano starą część miasta i nastąpił szybki rozwój przemysłu. Od roku 1975 do 1999 Łomża była stolicą województwa łomżyńskiego.
Awers: W centralnej części wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Z prawej strony napis: 2 ZŁ. U góry półkolem napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA oraz oznaczenie roku emisji: 2007. Poniżej orła stylizowany fragment muru miejskiego z blankami oraz z bramą o rozwartych wrotach, z uniesioną kratą w prześwicie. Pod lewą łapą orła znak mennicy: MW.
Rewers: Wizerunek katedry pw. św. Michała Archanioła w Łomży
U dołu półkolem napis: ŁOMŻA
Na boku: Na boku ośmiokrotnie powtórzony napis: NBP, co drugi odwrócony o 180 stopni, rozdzielony gwiazdkami.
Masa: 8,15 g
Średnica:27,00 mm
Metal: stop CuAl5Zn5Sn1
Projektant awersu: Ewa Tyc-Karpińska
Projektant rewersu: Ewa Olszewskał-Borys
5 comments
Pomysł NBP na monety okolicznościowo-obiegowe jest godny pochwały, w odróżnieniu od monet niskonakładowych (spekulacyjnych).
A temat historycznych 500-letnich miast tym bardziej dobry, zwłaszcza że jest wśród nich Łomża…
Witam Jakubie, cieszę się że zajrzałeś do nas na portal :)
– Jak można zauważyć na mapie nie wiele jest historycznych miast w północno-wschodniej części polski, tym bardziej jesteśmy dumni, że Łomża została w taki sposób wyróżniona.
Witam, witam
Postaram się teraz regularnie zaglądać i czasem również coś od siebie napisać pod niektórymi wpisami.
Pomysł NBP był ciekawy, choć moim zdaniem wyszło zdecydowanie zbyt dużo monet z tej serii w krótkim czasie.
Choć niewątpliwie jest to super promocja dla wielu ciekawych, czasami zapomnianych miast w Polsce.
czytam czesto historie Lomzy i naprawde te misato wiele dobrego zrobilo dla Polski,jestem dumny ,ze jestem z Lomzy(Rembelin) …