Noc Muzeów 2018

19 maja 2018 roku, o godz. 18.oo w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno – Mazowieckiego w Łomży przy ulicy Długiej nr 13 otwarto dwie wystawy: Ślad Natury (eco print na jedwabiu) Katarzyny C. Marciniak i Bliska Sercu (grafika, fotografia) Grzegorza Gwizdonia. Obie wystawy czynne są do 17 czerwca 2018 r. Patronat medialny: www.4lomza.pl Radio Białystok, Radio Nadzieja, Radio Eska, Grupa Medialna Narew

Łomża 19 05 2018 Sobotni spacer po niektórych ulicach Łomży przed rozpoczęciem akcji „Motoserce” 19 maja 2018 r..Ponad 67 litrów krwi zebrano od 149 osób podczas sobotniej akcji „Motoserce” w Łomży. Ulicami miasta w paradzie przejechało także kilkuset motocyklistów. Najważniejsze założenia akcji Motoserce to promocja bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz zbiórka krwi od godzinny 12:00 w dwóch „krwiobusach” ustawionych przed Ratuszem. Na Starym Rynku można było obejrzeć wystawę motocykli retro, sprawdzić jak to jest jechać motocyklem na jednym kole. Więcej na http://www.lomza.pl/index.php?wiad=801 Nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych w postaci dmuchańców oraz darmowej waty cukrowej. Chętni mogli również przejechać się Autosanem z lat 80 XX wieku po ulicach naszego miasta. Punktualnie o godz. 15:00 ze Starówki wyruszyła parada motocykli i wydaje się, że z roku na rok jej uczestników przybywa. Wieczorem odbyła się część koncertowa. Jako pierwszy na scenie pojawił się zespół Big Day z Olsztyna. Po nim wystąpiła grupa Hollywood Rose, grająca utwory legendarnego Guns’n’Roses. Organizatorem całego przedsięwzięcia było Stowarzyszenie Motocyklistów Łomżyńskich Wild Dogs wspólnie z Miastem Łomża. Patronat honorowy nad Motosercem objął Prezydent Łomży. – Impreza, jak również jej efekty pokazują, że warto tego typu wydarzenia organizować w naszym mieście – podkreśla Mariusz Chrzanowski. W czasie Nocy Muzeów Galeria Sztuki Współczesnej zaprasza na kolejne w tym roku wystawy twórców związanych z naszym miastem. 19 maja 2018 roku, o godz. 18.00 odbędzie się otwarcie wystawy eco print (druk ekologiczny) na jedwabiu Katarzyny C. Marciniak „Ślad natury” oraz ekspozycji grafiki, malarstwa i fotografii Grzegorza Gwizdona „Łomża bliska sercu”
Katarzyna C. Marciniak urodziła się w 1970 roku w Łomży. W 1995 roku ukończyła Instytut Wychowania Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie ze specjalizacją z grafiki warsztatowej. Dyplom z rysunku uzyskała w pracowni prof. Stanisława Góreckiego. Mieszka i pracuje w Gdańsku. Jest członkiem Związku Artystów Polska Sztuka Użytkowa. Od ponad 10 lat zajmuje się malarstwem na jedwabiu. Wcześniej był rysunek, grafika i fotografia reklamowa. Dzisiaj jedwab i jego barwienie zajmuje ją bez reszty. Zaczynała od malowania motywów roślinno-kwiatowych na tym niezwykłym materiale, jednocześnie podejmując próby odbijania wzorów bezpośrednio z roślin, liści, kwiatów, owoców…. Wkrótce ten drugi sposób „malowania” pochłonął ją całkowicie. Natura okazała się nie tylko niewyczerpanym źródłem inspiracji, ale także skarbnicą niezwykłych technik druku: eco print i eco dyeing, a naturalny jedwab – po wielu próbach z innymi tkaninami – najlepszym „podłożem” dla „roślinnej odbitki”. Autorce udaje się uzyskać jedyne w swoim rodzaju efekty malarskie, fragmenty roślin są dla niej niczym pędzel pozostawiający na tkaninie swój ślad. Wielką zaletą tych prac, obok ich urody malarskiej, jest szeroki wachlarz odniesień pozwalający pgladającemu dużo swobody interpretacyjnej. Jedwabie Katarzyny C. Marciniak wychodzą z jej pracowni także jako akcesoria modowe i dekoracyjne: szale, chusty, apaszki, parki, kominy, bluzki, tuniki, biżuteria, poduszki, dekoracje do domu, a nawet ….lampy. Artystka prowadzi również warsztaty z malowania na jedwabiu.
Grzegorz Gwizdon jest łomżaninem z urodzenia. Łomżę wybrał także jako miejsce do życia i pracy. Zawodowo związany jest z Muzeum Północno-Mazowieckim. Za sobą ma studia z zakresu edukacji artystycznej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (dyplom w 1997 roku). Od ponad 25 lat jego pasją jest fotografia. Maluje także obrazy i zajmuje się grafiką wydawniczą. Szczególnie inspiruje go pejzaż i architektura. Chętnie i często portretuje Łomżę. Dzięki niezwykłej intuicji potrafi wydobyć z otoczenia kadry, które świetnie oddają niepowtarzalny klimat i charakter miejsca. Dodatkowe efekty uzyskuje angażując do przetwarzania zdjęć technologię cyfrową. W wyniku nieszablonowej obróbki jego fotografie upodabniają się do rysunków, grafik lub akwarel, łącząc w sobie walory dokumentu i artystycznej kreacji. Wyrafinowanymi walorami graficznymi odznaczają się zwłaszcza zdjęcia stylizowane na technikę gumy chromianowej. Grzegorz Gwizdon tworzy także obrazy w sposób tradycyjny używając płótna i farb olejnych. To malarstwo ma najczęściej inspiracje pejzażowe, ale nierzadko wkracza także w obszary abstrakcji. Artysta maluje swobodnymi, szerokimi pociągnięciami pędzla wydobywając ekspresję i nastrój, które podkreśla soczystą, wysmakowaną kolorystyką.

1091 Ogólnie 2 Dziś
  
 

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Łomża. Ulica Jana z Kolna

UL. JANA Z KOLNA Powstała w II łowie XIX wieku. Położona jest w Centrum między ulicami Senatorską i Dworną. Na mapce Łomży z 1872 roku nazywała się RadzieckA i zaczynała się od [...]