Nowa szata graficzna Serwisu

Witamy w nowej odsłonie
Serwisu Historycznego Ziemi Łomżyńskiej

 

Jak pewnie już zauważyliście na historialomzy.pl nastąpiły zmiany. Szata graficzna przybrała zupełnie inny wygląd,  modyfikacji uległy też inne moduły o których napiszę poniżej. Zmiana strony chodziła za mną już od dłuższego czasu. Przełomowym momentem jednak były nasze 5 Urodziny, na których zdeklarowałem się że w najbliższych miesiącach zaprezentujemy czytelnikom nową stronę. Co właśnie dziś z przyjemnością czynimy!

Ważnym wydarzeniem dla Serwisu jest także informacja o dołączeniu do naszego Redakcyjnego grona dwóch nowych współpracowników. Nominacja przypadła dla Pani Beaty Sejnowskiej-Runo oraz Dr hab. Krzysztofa Sychowicza z uwagi, że współpracujemy już od dłuższego czasu, na Serwisie pojawiło się już kilkanaście artykułów oraz cykli tematycznych, które obecnie prezentowane są na pierwszej stronie w tematach polecanych.

Początkowo nowy layout może trochę dezorientować, jednak starałem się go stworzyć w jak najbardziej czytelny i przejrzysty sposób. Oczywiście planując wygląd strony brałem pod uwagę średnią wieku naszych czytelników. Dlatego nie wprowadzałem za dużo nowoczesnych modyfikacji a jedynie dostosowałem całą stronę do obecnych wymogów internetowych oraz mobilnych.

Przerwa techniczna i odświeżenie strony trwało tydzień czasu i szczerze przyznam, że przysporzyła nam dużo pracy. Jak wiadomo ze statystyk na Serwisie przez te kilka lat nazbierało się ponad 850 artykułów,  2500 komentarzy i prawie 8500 zdjęć. Baza danych strony „ważyła” 2GB ale na szczęście została odchudzona do 59MB!

Pozostaliśmy przy naszym starym ale jakże ładnym i charakterystycznym już logu. Strona jak widać jest obecnie szersza, bardziej wyraźna i uproszczona. Postawiliśmy na jasno szary kolor szablonu, który jest czytelny. Na pewno do starej strony będę miał ogromny sentyment, bo poświęciłem jej sporo czasu i pracy jednak zgodnie z naszą zasadą „dla Was zmieniamy się na lepsze„.

Nowa strona 2014 historialomzy

Co nowego na stronie ?

 • Całkowicie przebudowana strona główna, nowa jasna i czytelna szata graficzna. Serwis rozszerzony i dostosowany do rozdzielczości 1170 px.

 • Obecna strona zaprojektowana jest ze standardem Responsive Web Design. Oznacza to, że strona internetowa składa się z płynnych układów i elastycznych obrazów, które automatycznie się dostosowują, w zależności od rozmiaru i orientacji przeglądarki użytkownika, aby zapewnić optymalny układ. Gwarantuje to, że strona wygląda świetnie, jest spójna i nadaje się do użytku, niezależnie od urządzenia. Jeżeli nie możecie sobie tego wyobrazić to zapraszam do zrobienia eksperymentu i zmniejszenia okna przeglądarki.

 • Na stronie głównej pojawił się „slaider” rotacyjnie zmieniający banery. Służy on do promowania ciekawych, z punktu widzenia Redakcji cykli tematycznych autorów z którymi współpracujemy od dłuższego czasu oraz rekomendujemy ich artykuły.

 • Na górze strony znajdują się 3 ikony (facebook, twitter, rss) powiązane z portalami społecznościowymi, które na dobre zagościły już w internetowym świecie. Nierozważnym krokiem byłoby nie zintegorować ich z naszą stroną.

 • Na stronie głównej oraz przy tematach artykułów możecie zauważyć ikonę „kciuka w górze”. Jeżeli czytelnik uzna, że dany artykuł zainteresował go, zaciekawił może polubić post poprzez kliknięcie ikony kciuka, jednocześnie dla osób zalogowanych dodanie tego polubionego artykułu do swojego profilu „Moje lubiane posty”.

 • Pojawiła się także strona dotycząca „Poezji Łomżyńskiej„, gdzie prezentujemy twórczość i wiersze pisarzy dotyczące Łomży.

 • Jedną z ważniejszych dla mnie modyfikacji było utworzenie „prezentacja autorów” co wizualnie można zobaczyć przy każdym tytule artykułu po lewej stronie. Jest to avatar czyli zdjęcie oraz imię i nazwisko Autora, który napisał dany artykuł. Uznałem, że jest to swojego rodzaju motywator oraz wyróżnienie ciężkiej pracy nad artykułem i rozwojem serwisu dla Autora. Jednocześnie dzięki tej modyfikacji można poprzez kliknięcie nazwiska Autora przejść do strony ze wszystkimi jego artykułami co ułatwia zapoznanie się z całą twórczością zawartą na Serwisie.

Nowa strona w bogatej treści i odświeżonej formie!

Mam nadzieję, że nowa strona przypadnie Wam do gustu. Będziecie potrafili swobodnie poruszać się po niej oraz obsługa i nowe moduły ułatwią korzystanie z czasopisma internetowego www.historialomzy.pl

Prace nad stroną potrwają jeszcze parę dni. Cały czas coś ulepszamy w tle i poprawiamy aby zoptymalizować funkcjonowanie Serwisu. Jeśli macie jakieś propozycje, uwagi czy też widzicie gdzieś znaczne niedoróbki zgłaszajcie na adres redakcji tutaj.

Dla osób, które chcą dokładniej poznać działanie i obsługę strony zapraszam na film instruktażowy.

YouTube Preview Image

 

2205 Ogólnie 2 Dziś

3 Komentarzy

 1. Jerzy Smurzyński
  25 marca 2014  10:02 przez Jerzy Smurzyński Odpowiedz

  Dziękuję Obu Panom, a szczególnie Panu Mariuszowi, za ogromny wkład pracy w utworzenie nowej strony, a przede wszystkim za zamieszczenie filmiku, który (jak każda Pana „instrukcja") w jasny i zrozumiały (nawet dla lajka) sposób prowadzi czytelnika przez strony portalu.
  Dziękuję z nową piękną stronę i życzę dalszych sukcesów - Smurzyński

 2. Henryk Sierzputowski
  25 marca 2014  14:46 przez Henryk Sierzputowski Odpowiedz

  Tylko Mariuszowi i jego ciężkiej pracy zawdzięczamy wygląd tej strony jak i prowadzenie całego serwisu. Zna się człowiek na rzeczy.

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Avatar