Odeszła od nas Donata Godlewska

W dniu 21 listopada 2017r odeszła od nas w wieku 92 l. na wieczny spoczynek, nieodżałowanej pamięci Donata Godlewska, zasłużona Łomżanka – żywa do wczoraj księga historii Ziemi Łomżyńskiej.

Pani profesor Donata Godlewska, Obywatel Honorowy Miasta Łomży i Córka Ziemi Łomżyńskiej całe swoje pracowite życie poświęciła dla popularyzowania oraz rozwijania wiedzy i pamięci historycznej dotyczącej dziejów Łomży i historycznej Ziemi Łomżyńskiej. Jej wielkie w tym zakresie zasługi, patriotyzm i umiłowanie naszej małej Ojczyzny, jak również źródłowe dla innych historyków prace badawcze nad najdawniejszymi dziejami grodu nad Narwią oraz cały szereg publikacji i wydawnictw książkowych dotykających tego okresu, postawiły Jej Osobę w gronie najznamienitszych historyków i autorytetów na Ziemi Łomżyńskiej.
Spośród wielu Jej zasług wypada wymienić utworzenie od podstaw w 1952r Archiwum Państwowego w Łomży, które poza swoją podstawową archiwistyczną funkcją, dzięki jej wieloletnim staraniom stało się w Łomży pierwszą historyczną placówką badawczą nad nowożytnymi dziejami terenu północno – wschodniego Mazowsza. Jej pierwsza w dziejach Łomży specjalistyczna i znakomicie udokumentowana monografia „Dzieje Łomży od czasów najdawniejszych do rozbiorów Rzeczpospolitej XI w. – 1795”, do dzisiaj służy badaczom historii za podstawowe o naszym regionie źródło wiedzy. Trudno jest zliczyć wszystkie jej opracowania i artykuły, jak również pozycje wydawnicze, w których występowała jako autor i współautor. Jej wielka sumienność i pracowitość została doceniona przez liczne instytucje naukowe, społeczne, kultury i samorządowe.
I tak Donata Godlewska odeszła z naszej społeczności jako Honorowy Obywatel Łomży, Honorowa Członkini Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, Honorowy Członek Łomżyńskiego Bractwa Historycznego obdarzony godnością Piastuna Łomżyńskiej Tradycji, Honorowy Profesor Wyższej Szkoły Agrobiznesu, laureatka nagrody kulturalnej Marszałka Województwa Podlaskiego i nagrody w dziedzinie kultury Prezydenta Miasta Łomża.

CZEŚĆ JEJ PAMIĘCI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1897 Ogólnie 2 Dziś
  
 

2 Komentarzy

  1. 3 grudnia 2017  1:37 przez Czesław Odpowiedz

    Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe, Polskie Towarzystwo Historyczne oddział w Łomży i Łomżyńskie Bractwo Historyczne wystąpiło do władz miasta o nadanie rondu na ulicy Polowej, przy Sadowej imienia Pani Donaty. Czekamy na działanie władz. Mamy nadzieję, że zasłużona łomżyńska monografistka będzie uhonorowana.

  2. 3 grudnia 2017  14:39 przez Henryk Sierzputowski Odpowiedz

    Myślę, że to pomysł tych Stowarzyszeń jest wart poparcia. Pani Donata całym swoim życiem i pracą dla Ukochanej Łomży zasługuje na wyróżnienie. Ciekawe czy władze miasta dołączą się do tego pomysłu?

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Edelstein Aleksander

Dziedzictwo Powstania Styczniowego Edelstein Aleksander Powoli zbliża się okrągła, stu pięćdziesiąta rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Przez jednych ocenianego, jako k[...]