Poszukiwani świadkowie – Apel

Poszukiwani świadkowie

Redakcja serwisu historialomzy.pl zwraca się z apelem do żyjących świadków historii czasu II wojny światowej, o pomoc w prawidłowej identyfikacji imienia żołnierza Armii Krajowej, pochowanego na terenie nekropolii łomżyńskiej przy ul. Kopernika.

 W sierpniu 1943r podczas bojowej akcji, w trakcie likwidacji zdrajcy narodu polskiego Teodora Wykowskiego we wsi Żelechy, od ran zginął żołnierz plutonu AK szeregowy Stanisław Zawadzki. Z uwagi na czas wojny Jego koledzy z plutonu AK pod dowództwem „Lecha” – Józefa Mocarskiego pochowali go niejawnie na cmentarzu łomżyńskim, a dopiero po kilku tygodniach powiadomili rodzinę. Zdarzenie to zostało opisane w książce nieżyjącego już świadka tamtych dni – Stanisława Gawrychowskiego „Na placówce AK 1939 – 1940”, gdzie jednak według relacji autora poległemu żołnierzowi AK przypisane zostało imię Mieczysław. Na skutek starań podjętych przez rodzinę poległego przywrócono na grobie tabliczkę z Jego prawidłowym imieniem, jednak dla formalnego objęcia grobu opieką przez służby konserwatorskie Wojewody Podlaskiego, niezbędne jest niezależne potwierdzenie prawidłowych danych poległego w służbie Narodu Polskiego żołnierza Armii Krajowej.

W związku z powyższym na prośbę merytorycznego pracownika Urzędu Miejskiego w Łomży, redakcja serwisu zwraca się do swoich czytelników o pomoc w potwierdzeniu danych personalnych powyższego uczestnika walk z okupantem hitlerowskim.

 Grób Zawadzkiego na łomżyńskiej
nekropolii. Autor zdjęcia: kow.

 

/kow/

2651 Ogólnie 2 Dziś
  
 

3 Komentarzy

 1. Avatar
  3 grudnia 2015  22:02 przez Przemek Odpowiedz

  W tej książce są błędy.

  • Avatar
   20 listopada 2019  13:37 przez Marta Odpowiedz

   Proszę o kontakt.

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Avatar

Biskup człowiek

„Jeśli komu droga otwarta do nieba. Tym, co służą ojczyźnie”- Jan Kochanowski - Odszedł biskup, który do końca swoich dni interesował się sprawami Polski. Biskup Niezłomny, nigd[...]