Rodzinny piknik historyczny w Twierdzy Łomża

Twierdza Łomża w Piątnicy k. Łomży zaprasza na rodzinny piknik historyczny.
W trakcie pikniku wystąpią zespoły muzyki disco polo: Event, Itex oraz 4Ever. Impreza organizowana jest z okazji 90. rocznicy obrony Twierdzy Łomża.

Początek imprezy w niedzielę 1 sierpnia o godz. 10.00 w Fort II w Piątnicy.

W programie m.in.:

pokazy Grupy Rekonstrukcji Historycznych „Narew”
– odsłonięcie tablicy pamiątkowej
– przejażdżki konne
– zwiedzanie fortu
– blok zabaw dla dzieci
– konkurs „mega piłkarzyki”
– konkurs przeciągania liny
– konkurs picia piwa na czas
– największe wesołe miasteczko w regionie
– stoiska gastronomiczne i handlowe

_______________________________________________

W dniu 4 lipca 1920 roku ruszyła nawałnica sowiecka na Polskę by ją wyzwolić z ucisku Panów. Do Łomży wojska sowieckie dotarły w dniu 28 lipca. Tu spotkała ich niemiła niespodzianka. Garstka obrońców pod dowództwem  kpt. Stanisława Raganowicza, który pomimo otrzymanego rozkazu ewakuacji do Wyszogrodu, postanawia mu się nie podporządkować i bronić miasta.  Wielką ofiarność wykazali mieszkańcy Łomży i okolicznych miejscowości pod przywództwem Prezydenta miasta Łomży Władysława  Świderskiego.
Przez 5 dni trwała heroiczna obrona. Jednak pod wpływem przeważających sił sowieckich w  nocy z 1 na  2 sierpnia  załoga Łomży, zabierając ze sobą wszystkich rannych i osłaniając się batalionem zapasowym 33 pp opuściła Łomżę i rozpoczęła marsz na Śniadowo. W czasie 5 dni walk pod Łomżą straty bat. 33 pp i 101 pp wyniosły około 35 zabitych i 70-80 rannych, wliczając w to również rannych i zabitych w Śniadowie.
By uczcić pamięć obrońców Łomży z 1920 roku społeczeństwo Gminy Piątnica ufundowało Tablicę Pamiątkową przy Forcie nr 2. W dniu 1 sierpnia 2010 roku w 90 rocznicę Obrony Łomży odsłonięcia tablicy dokonał  wójt Gminy Piątnica. Tablicę poświęcił proboszcz parafii w Piątnicy Ks. kan. mgr Szczepan DOBECKI. Uroczystość odbyła się przy wydatnej pomocy Historycznej Grupy Rekonstrukcyjnej „Narew”
3550 Ogólnie 2 Dziś
  
 

3 Komentarzy

 1. maciek
  23 lipca 2010  11:29 przez maciek Odpowiedz

  Widzę, za dla każdego znajdzie się coś ciekawego. Jeżeli 1 sierpnia będzie taki skwar jak dotychczas, pewnie największym powodzeniem cieszył się będzie konkurs picia piwa na czas. Jaka nagroda dla zwycięzcy? Beczułka piwa? Może abonament do którejś z pijalni piwa na jeden miesiąc? Jeżeli jest konkurs to i musi być nagroda. Ja już się piszę.

 2. Avatar
  26 lipca 2010  7:37 przez Michal_D Odpowiedz

  W dziale ROZMOWY rzuciłem propozycję spotkania. :)

 3. 4 sierpnia 2010  0:24 przez pseudo-admin Odpowiedz

  Temat zaktualizowany.

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Avatar