Inscenizacja walk o Nowogród [7 sierpnia 2010]

Inscenizacja walk o Nowogród z września 1939 r.

Gmina Nowogród, Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Nowogrodzie oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Narew” zapraszają na INSCENIZACJĘ WALK O NOWOGRÓD Z WRZEŚNIA 1939 r., Sobota 7 sierpnia 2010 o godz. 17:00,
Nowogród – schron przy moście.

Inscenizację będzie można zobaczyć głownie dzięki pomocy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku oraz zaangażowaniu Grup Rekonstrukcji Historycznych.

Serwis Historyczny Ziemi Łomżyńskiej po rozmowach z GRH ‚Narew’ objął patronat medialny nad tą imprezą.

__________________________________________________

Podczas II wojny światowej o miasto toczyły się ciężkie walki. Od 8 września żołnierze Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Narew” (33 pułk piechoty Strzelców Kurpiowskich wchodzący w skład 18 Dywizji Piechoty) opierając się na linii schronów bojowych odpierali ataki niemieckiej 21 Dywizji Piechoty, zadając jej dotkliwe straty. Do kolejnych walk doszło 10 września. W rejon miasta dotarł 42 Pułk Piechoty z zadaniem wyparcia Niemców. W tym czasie Niemcy ruszyli do natarcia całą dywizją i przełamali polską obronę pod wsią Szablak. Próba odzyskania Nowogrodu przez wojska polskie zakończyła się fiaskiem Po wkroczeniu Wehrmachtu do Nowogrodu miasto zostało zniszczone.

To była niezwykle widowiskowa rekonstrukcja historyczna obrony Nowogrodu z 1939 r., którą mogliśmy podziwiać przy schronie bojowym obok mostu, którą podziwiało ponad tysiąc widzów. Sprzyjał temu fakt, że organizatorzy przenieśli rekonstrukcję z września, kiedy faktycznie odbywała się bitwa, na sierpień, kiedy trwa okres wakacyjny.

W sobotniej rekonstrukcji tych walk wzięło udział kilkadziesiąt osób z kilku grup rekonstrukcyjnych z całej Polski. Jak podają organizatorzy w inscenizacji udział wzięli ze strony polskiej: GRH ‚Narew, GRH 5ppleg, SH’Cytadela, SRH 51ppsk, GRH Marienburg, GRH 9psk, GRH 2mps, ze strony niemieckiej: GRH Narew, GRH Batalion Tomaszów, GRH Infanterie Regiment z Radomia, SRH Slppsk , GRH 17 Infanterie-Division oraz niezastąpiony Grzegorz ze Skarżyska.

Rekonstrukcja obrony Nowogrodu jest jedną w okolicy jaką udało się zorganizować w tym roku. Na rekonstrukcje obrony Łomży z 1920 roku zabrakło pieniędzy…

„O tym, że warto przypominać wydarzenia historyczne poprzez takie pokazy i oddać w ten sposób hołd obrońcom, świadczy obecność nad Narwią ponad tysiąca widzów, którzy przejechali nawet kilkadziesiąt kilometrów, żeby obejrzeć rekonstrukcję”- powiedział burmistrz Nowogrodu, Józef Piątek.

fotoreportaż historialomzy.pl


4311 Ogólnie 1 Dziś
  
 

7 Komentarzy

 1. 6 sierpnia 2010  11:02 przez pseudo-admin Odpowiedz

  Zapraszamy już jutro na Inscenizacje bitwy o Nowogród.

 2. 8 sierpnia 2010  9:34 przez pseudo-admin Odpowiedz

  Jakie są Wasze opinie, spostrzeżenia, plusy i minusy tegorocznej Inscenizacji? Zapraszam do dyskusji...

 3. 8 sierpnia 2010  13:29 przez cc Odpowiedz

  moim zdaniem to klapa z miejscami parkingowymi...
  parkowanie pod stroma gora? kto to wymyslil?
  kiedys bylo wiecej atrakcji mianowicie jakis motorek, ktory tez dawal do myslenia, lub jakis inny woz bojowy
  ale ogolnie co do samej inscenicacji Panowie dali super popis, podobalo mi sie, wczuli sie, ogolnie rzecz biorac bylo ciekawie i fajnie! za rok mam nadzieje, ze tez bede mogl obejrzec inscenizacje

 4. 8 sierpnia 2010  16:18 przez maciek Odpowiedz

  Ale jakoś stłuczek nie było, taki jest teren, turyści dopisali, brakowało miejsc parkingowych. Najważniejsze, że inscenizacja się udała, pogoda dopisała, trup słał się gęsto, grupy rekonstrukcyjne wywiązali się doskonale. Pokazali, przypomnieli kawałek zapomnianej historii z okresu wojny obronnej z września 1939 roku w naszym regionie. Niektórym większym miastom (palcem nie pokazując) nie udało się zorganizować inscenizacji,zasłaniając się brakiem sponsorów, prędzej nazwałbym to własną nieudolnością. Brawa dla władz Miast i Gminy Nowogród, Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku i wszystkim którzy brali udział w inscenizacji.

 5. 8 sierpnia 2010  21:21 przez Beata Sobiecka Odpowiedz

  I mnie się podobało.
  Polecam.
  http://www.wiadomosci24.pl/artykul/rekonstrukcja_bitwy_o_nowogrod_z_dogrywka_w_carskim_trakcie_153455.html
  bs.

 6. 23 sierpnia 2010  11:49 przez Andersh Odpowiedz

  Mając za sobą dwie inscenizacje obrony Nowogrodu (i jedną Wizny) tegoroczną przegapiłem z racji (moim zdaniem) słabego nagłośnienia. Nie natrafiłem na plakat ani na info w necie co do terminu tegorocznej imprezy. Pamiętałem przez cały rok, że jedno popołudnie sierpnia muszę sobie zarezerwować by cofnąć się w czasie i poczuć dreszcz tych trudnych wydarzeń. Pozostaje mała złość.

 7. 23 sierpnia 2010  12:21 przez pseudo-admin Odpowiedz

  Co do plakatów i promocji tego wydarzenia to faktycznie kiepsko w tym roku przynajmniej z mojego punktu. W Łomży nie znalazłem ani jednego o inscenizacji Nowogrodu jedynie przypadkiem jadąc na sesję zdjęciową gdzieś za Czartorią w wiosce zauważyłem plakat. Przeszukując internet natrafiałem ciągle tylko na naszą wzmiankę o inscenizacji aż na 2 dni przed gdzie również portal miasta Ostołęki zamieścił taką informację.

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.