Spotkanie genealogiczne „Skąd nasz ród?” Rodzina Laskowskich

Rodzina Laskowskich

 

20 lutego br. w Muzeum Diecezjalnym w Łomży odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Skąd nasz ród?”, zorganizowane przez Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów. Historię rodu Laskowskich przedstawił pan Bogdan Laskowski, przedstawiciel tej rodziny, zamieszkały w Łomży. Spotkanie prowadziła inicjatorka cyklu – dr Małgorzata K. Frąckiewicz.

Prelegent w swoim wystąpieniu przybliżył bardzo dokładnie zgromadzonym kilkupokoleniową historię rodu, z którego się wywodzi, prezentując ciekawą dokumentację fotograficzną, źródłową i opisową. Podkreślił, że członkowie rodziny Laskowskich od pokoleń byli związani z historyczną ziemią łomżyńską, angażowali się w działalność społeczno-polityczną i wykazywali dużą aktywność na rzecz swojego regionu, budując prestiż własnego rodu. Prelegent skupił się na kilku przedstawicielach rodu, w szczególności na osobach, które w sposób jednoznaczny zaistniały swoją działalnością w kraju i w regionie, pozostawiając istniejące do dziś kilkusetletnie ślady swojej tu bytności. Opowiedział m. in. o pamiątkach rodzinnych i pochodzących z XVI i XVII wieku tablicach upamiętniających członków rodu Laskowskich, które obecnie znajdują się w zambrowskim kościele p.w. Św. Trójcy.

Na koniec wystąpienia pan Bogdan Laskowski podziękował Łomżyńskiemu Towarzystwu Naukowemu im. Wagów oraz prowadzącej spotkanie pani dr Małgorzacie K. Frąckiewicz za inicjatywę pielęgnowania pamięci o przodkach i dziedzictwie kulturowym, jakie jest bezcennym dobrem i udziałem każdego.

Po prelekcji był czas na dyskusję, w czasie której prelegent odpowiadał na pytania, a zgromadzeni mogli porozmawiać o interesujących ich kwestiach związanych z tematyką wystąpienia.

Spotkanie zgromadziło osoby, wśród których znaleźli się zarówno członkowie rodziny Laskowskich, jak i łomżyńscy pasjonaci genealogii. Wydarzenie zakończyły gromkie brawa dla prelegenta, dyskutantów oraz organizatorów. Po nich dr Małgorzata K. Frąckiewicz podziękowała prelegentowi i przybyłym gościom, a następnie zaprosiła wszystkich na marcowe wspomnienia z cyklu „Skąd nasz ród?”

Genealogia Rodu Laskowskich. Prowadzi przedstawiciel Rodu, Pan Bogdan Laskowski

Dr Małgorzata Krystyna Frąckiewicz otwiera wykłd Pana Bogdana Laskowskiego

Zaproszeni goście

Materiał nadesłał Pan Kamil Leszczyński. Dyr. Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów w Łomży

Herb Dąbrowa

Symbolika i legenda herbowa

Z herbem Dąbrowa związane jest wielkie bogactwo symboli i znaczeń.

W świadomości szlachty, obecność objawionej woli Boga w momencie powstawania rodów i herbów jest widomym znakiem łaski i opieki Opatrzności, okazywanej już od zarania stanowi szlacheckiemu, którego każdy z przedstawicieli nosi zaszczytny tytuł defensor fidei. Stapiające się w naszej legendzie herbowej motywy religijne i rycerskie odpowiadają w pełni ideałowi rycerza chrześcijańskiego.

 Gotycki kształt tarczy oznacza starożytność rodu, którego początki giną w zamierzchłej przeszłości.

Błękit pola tarczy jest barwą nieba. Błękit nieba symbolizuje pobożność. Pobożność jest cnotą, którą musi praktykować rycerz chrześcijański. Wedle innej interpretacji błękit symbolizuje bohaterstwo na polu wojennym. Błękit  to kolor rycerskiej krwi przelanej w obronie Wiary i Króla. Chrystus przez swoją śmierć uczynił krzyż symbolem chwały i tryumfu.W heraldyce symbol krzyża upowszechniły zakony rycerskie. W kręgu „Opowieści okrągłego stołu” krzyż z tarczy sir Galahada  miał moc uzdrawiania, przynosił jednak zgubę temu, kto nie był godny nosić tej tarczy. Krzyż ma oznaczać rycerza, którego pobożność dorównuje męstwu.
Podkowa jest symbolem stałości oraz szczęścia. Zgubienie podkowy jest oznaką nieszczęścia.  Każdy rycerz powinien umieć w razie potrzeby ukuć sobie i podkowę i miecz, stąd jej związek z symboliką rycerską i popularnośc w heraldyce polskiej (w herbach Jastrzębiec, Białynia, Zagłoba i wielu innych).
Złoto (metal krzyży)   jest najwznioślejszym metalem heraldycznym. Złoto przedstawia światło i dlatego symbolizuje Wiarę. Z godnie z zasadą „Pro Fide, Rege et Lege” polski szlachcic zobowiązany jest do obrony Świętej Wiary przodków.
Trzy (liczba krzyży) jest symbolem doskonałości i ma przypominać osobie używającej tego herbu o  trzech cnotach teologicznych: wierze, nadziei i miłości.
Strzała przeszywająca skrzydło sępa w klejnocie nad herbem jest wspomnieniem pierwszej wyprawy krzyżowej i symbolizuje zwycięstwo.
Srebro, z którego wykonana jest podkowa symbolizuje skromność i prostotę ducha, ·(dlatego skromność, bo podkowa mogłaby być ze złota a przez skromność jest tylko srebrna). Skrzydło sępie w klejnocie nad hełmem upamiętnia nadzwyczajnego łucznika, który zestrzelił sępa latającego ponad armią. Wierzono wtedy, że ptak ten żywiący się zwłokami przewidując porażkę kieruje się nad przegrywającą armię. Zestrzelenie sępa potraktowano, jako dobry znak.

Materiał o herbie Dąbrowa udostępnił Pan Bogdan Laskowski

 

 

 

5696 Ogólnie 6 Dziś
  
 

10 Komentarzy

 1. 23 lutego 2017  16:28 przez Andrzej Odpowiedz

  Laskowscy herbu Dąbrowa to już drugi ród (po Klimaszewskich h. Ślepowron) szlachty powiatu zambrowskiego, który zaprezentował się podczas spotkań genealogicznych.

 2. 7 maja 2020  22:47 przez Michał Odpowiedz

  Witam serdecznie,
  nazywam się Michał Laskowski, czy ktoś może mi pomóc w ustaleniu jakichkolwiek informacji ?

 3. 24 maja 2020  1:58 przez Małgorzata Odpowiedz

  Szanowny Panie,
  proszę określić, czego konkretnie te informacje mają dotyczyć?

  Z pozdrowieniem
  Małgorzata Frąckiewicz

  • 27 stycznia 2021  23:27 przez Marta Odpowiedz

   Dzien dobry,
   Zwracam siez uprzejmą prośbą o kontakt (jesli Pani posiada) do Pana Wojcecha Laskowskiego, który urodził się w 1957 roku i mieszkal w Radomiu przy ul. Boguslawskiego 5.Byłabym niezmiernie wdzięczna za informację, gdzie mogę szukać mojego kuzyna.
   Marta Laskowska -Urbanek

 4. 20 czerwca 2020  7:49 przez Michał Odpowiedz

  Dzień dobry nazywam się Michał Laskowski mieszkam w powiecie łomżyńskim gmina Śniadowo i chcałbym dowiedzieć się czegoś o moich przodkach wiem tylko tyle że mój pra dziadek miał na imię Heromin i urodził się w 1906 r. ale jestem ciekaw co było wsześniej

 5. 23 czerwca 2020  22:16 przez Małgorzata Odpowiedz

  Panie Michale,
  zachęcam do obejrzenia nagrania, które się znajduje pod linkiem:
  http://wirtualnie.lomza.pl/wirtualnie/2019/06/24/z-laskowca-po-andy-i-ural-peregrynacje-laskowskich-herbu-dabrowa-prof-ryszard-m-laskowski/?highlight=Laskowski&hilite=%27Laskowski%27
  Myślę, że ono Panu wiele wyjaśni. Poza tym zapraszam do przejrzenia materiałów ze strony internetowej: www. name.lomza.pl
  Z pozdrowieniem
  Małgorzata Frąckiewicz

 6. 3 lipca 2020  12:06 przez Wiesław Odpowiedz

  Witam, nazywam się Wiesław Kania, potomkowie moi pochodzili z okolic Łomży. Mam pytanie, parę osób np. Antoni Piotrowski zm. 06-08-1831r., matka jego Katarzyna Rozalia z d. Łażarczyk zm. 10-08-1831r., jego babcia Jadwiga Łazarczyk z domu Trojan, Trojanowska z m. 09-08-1831r., jego dziadek Wojciech Łazarczyk zm. 10-03-1831r.-wszyscy z okolic Boguszyc koło Szczepankowa. Jestem ciekawy z jakich powodów zmarli, czy to było związane z epidemią cholery czy z powodu działań wojennych, w tym czasie było Powstanie Listopadowe. Może coś wiadomo? Te osoby powiązane są z moim drzewem. Pozdrawiam - Wiesław Kania.

 7. 20 lipca 2020  18:09 przez Małgorzata Odpowiedz

  Szanowny Panie,
  proszę o kontakt bezpośredni. Mój adres: perlakrys@gmail.com
  Mam dla Pana do wglądu materiały, które odnaleźli historycy z ŁTN-u.

  Z pozdrowieniem
  Małgorzata Frąckiewicz

 8. 9 stycznia 2021  12:26 przez Iwona Odpowiedz

  Witam, nazywam się Iwona Mliczkowska (Laskowska) mój tato to Mieczysław a dziadek Stanisław Laskowski z Laskowej woli powiat Radomski chętnie dowiem się o drzewie geonlogicznym o mojej rodzinie jeśli w ogóle jest zrobione

 9. 12 stycznia 2021  23:10 przez Małgorzata Odpowiedz

  Szanowna Pani,
  na stronie internetowej: www.name.lomza.pl znajdzie Pani informacje o rodzie Laskowskich (np. pod linkiem: http://wirtualnie.lomza.pl/wirtualnie/2019/06/24/z-laskowca-po-andy-i-ural-peregrynacje-laskowskich-herbu-dabrowa-prof-ryszard-m-laskowski/?highlight=Laskowca&hilite=%27Laskowca%27). Proszę tam zajrzeć. Jeśli znajdzie Pani związek z Laskowskimi z ziemi łomżyńskiej, służymy informacjami szczegółowszymi i kontaktem z przedstawicielami tego rodu.

  Z pozdrowieniem
  Małgorzata Frąckiewicz

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.