Sum-gigant w Narwi w roku 1922

Sum-gigant w Narwi w roku 1922

Dawna łomżyńska prasa jest źródłem wielu ciekawostek z przeszłości regionu łomżyńskiego. O jednej z nich dowiadujemy się z gazety „Wspólna Praca”, której redakcja mieściła się na ulicy Dwornej 6. Otóż w maju 1922 roku w Narwi – odcinku rzeki przebiegającym w okolicach Krzywego Koła natknięto się na wielkiego suma. W artykule ze „Wspólnej Pracy” (nr 9,10,11 kwiecień-czerwiec, 15.VII.1922) czytamy:

„Jednemu z rybaków udało się wyśledzić potwora kiedy odpoczywał pod trawą i dźgnąć żelaznymi widłami. Sum zraniony objawił się po kilku dniach pod Nowogrodem. Tam rybacy, uzbrojeni w oście, otoczyli go i zabili. Waga suma wynosiła 10 pudów, a długość około 3 metrów”.

Pud to dawna miara rosyjska, 1 pud jest równy 16,38 kg. Sum zatem ważył prawie 164 kg! Gazeta podaje, że pojawił się w rzece wiosną korzystając z dużych rozlewisk, prawdopodobnie wędrując z jezior augustowskich. Takie podejrzenie każe nam przypuszczać, że narwiańskie rozlewiska musiały być w roku 1922 naprawdę duże.

Autor: Tomasz Szymański (Muzeum Przyrody – Dwór Lutosławskich w Drozdowie)

Wspólna Praca. Łomża dnia 15 Lipca 1922 roku.  Kwiecień – Czerwiec. Nr 9,10,11

514 Ogólnie 2 Dziś
  
 

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Zapomniany Legion

Muzeum Przyrody w Drozdowie zaprasza na projekcję filmu Zapomniany Legion   opowiadającego o dziejach jednostki sformowanej przez działaczy obozu narodowego w latach 191[...]