Wodniacy

Wodniacy

W tygodniu października w Centrum Olimpijskim w Warszawie odbyła się promocja najnowszej publikacji „Wodniacy-pasjonaci wioślarstwa 1878-1939”.

Wydawcą książki jest Fundacja Ośrodka Karta z siedzibą w Warszawie. Książka ta, jak sami o niej piszą, to Historie obrazkowe” – seria barwnych albumów, niosących fotograficzne opowieści o tych sferach życia społecznego, w których widoczne są ludzkie pasje. Zwracamy się do świata niezwiązanego z historycznymi dramatami i odwołujemy się do jego piękna.

Prezentowany jest tym sposobem drugi tom serii ”Historie obrazkowe”, pierwszy poświęcony był cyklistom.

W „Wodniakach..” przedstawiono historię polskiego wioślarstwa, przy pomocy archiwalnych fotografii, także grafik, ilustracji i tekstów z epoki, pokazano pasje ludzi uprawiających ten sport, życie towarzyskie i rekreację nad wodą.

Książka była by niepełną, gdyby nie znalazły się w niej informacje dotyczące Łomżyńskiego Towarzystwa Wioślarskiego, jednego z pierwszych w kraju.

Za sprawą starań, Jerzego Lipińskiego znajdujemy w niej nasz istotny łomżyński akcent.

Oprócz fotografii ze zbiorów prywatnych wykorzystano też, dzięki uprzejmości Muzeum Północno -Mazowieckiego, zdjęcia z jej bogatych zasobów.

Znaczenie „naszego” Towarzystwa Wioślarskiego w rozwoju krajowego sportu i turystyki jest nieocenione, mimo że na mapie kraju byliśmy niewielkim miastem , ale niosącym wysoką kulturę rozwoju społecznego.

W promocji książki w Centrum Olimpijskim udział wzięli i zabrali głos, między innymi: prowadzący dr Robert Gawkowski, (historyk sportu) , Kajetan Broniewski -(wioślarz , olimpijczyk), Wojciech Kudlik (mistrz świata w kajakarstwie górskim), oraz goście z Łomży Bolesław Deptuła (miłośnik wody, propagator wioślarstwa), Wojciech Giełżyński (reporter, wioślarz, przyjaciel Łomży), Jerzy Lipiński (wioślarz, propagator wioślarstwa i Narwi)

Dziękując wydawcy, przyjaciołom z Ośrodka Karta, zapraszamy łomżan do lektury.


Temat opracował Henryk Sierzputowski na podstawie
materiału nadesłanego przez Pana Jerzego Lipińskiego

Fotografie Bolesław Deptuła.

1845 Ogólnie 2 Dziś
  
 

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Avatar