Ząbr – dukat lokalny

Od 30 maja 2009 roku w czasie uroczystych obchodów XIII Dni Zambrowa na Stadionie Miejskim „Olimpia” nastąpiła uroczysta prezentacja ząbrów. Od tego dnia aż do 31 sierpnia 2009 roku mieszkańcy Zambrowa mają własną walutę – 7 ząbrów. Każdy mieszkaniec Zambrowa i turysta odwiedzający miasto może zaopatrzyć się w ząbry.

Ząbry o nominale 7 odpowiadają wartości 7 złotych. Taki jest kurs wymiany ząbra i będzie on obowiązywać do 31 sierpnia 2009 r. Po tym terminie 7 ząbrów można pozostawić sobie na pamiątkę lub zamienić z powrotem na pieniądze.

W opinii wielu osób, ząbry wyróżniają się spośród emisji innych miast ładnym wyglądem. Warto więc wiedzieć, że ich projekt graficzny wykonali Andrzej i Roussanka Nowakowscy jedni z najbardziej cenionych artystów plastyków, mający doświadczenie w projektowaniu monet obiegowych. Pani Roussanka Nowakowska współprojektowała m.in. jedną z najbardziej poszukiwanych współczesnych monet polskich wydanych przez Narodowy Bank Polski, tzw.  Sokoła Wędrownego.

Bimetaliczne 7 ząbr, przypomina wyglądem monetę 2 euro. Z tym, że rewers przedstawia herb Zambrowa i zawiera napis Zambrów, Pro Publico Bono, honorowane do 31.VIII.2009 a awers wizerunek kościoła pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej  oraz napis Doceń Zambrów. Emisja przypomina staropolskie słowo „ząbr” , od którego miasto Zambrów wzięło nazwę. Sięga więc czasu, z którego datują się pierwsze wzmianki o Zambrowie i przypomina opinii publicznej, że otrzymał on prawa miejskie blisko 600 lat temu!  (około 1430 roku). Należy więc do grona najstarszych miast w Polsce, z czego dumni są jego mieszkańcy.

Ząbrom obiegowym, towarzyszy limitowana emisja ząbrów wybitych w srebrze. Mają one taki sam wygląd awersu i rewersu i nominał 70. Wyemitowano jedynie 500 sztuk srebrnych ząbrów. Nabywcę znalazło już więcej niż połowa srebrnych ząbrów są one bowiem pożądanym numizmatem kolekcjonerskim.

Inauguracja: 30.05.2009r. Obchody Dni Zambrowa
Awers : wizerunek kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej, nominał oraz napis Doceń Zambrów
Rewers : herb Zambrowa, napis Zambrów, napis Pro Publico Bono, honorowane do 31.08.2009
Czas honorowania: Do 31.08.2009r
Nominały: 7 ząbrów ; bimetal, 27 mm, 70 ząbrów , Ag500, 32 mm
Projektant: A i R. Nowakowscy
Wielkość Emisji: 7 ząbrów : 20.000 szt., 70 ząbrów: 500 szt.
Emitent: UM Zambrów
Producent: Mennica Polska S.A.
Administrator Emisji: DM Sp. z o.o. dukatzambrowa@dmwaw.eu

źródło: www.zambrow.pl

2331 Ogólnie 4 Dziś
  
 

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Avatar

Bronisław Wilhelm Pieracki

Dzisiejsza Dworna,  od 1934 roku Generała Bronisława Pierackiego, do1 lutego 1940 roku. Kim był Bronisław Pieracki, czym się zasłużył, że jego imieniem została nazwana jedna z dwó[...]