Ząbr – dukat lokalny

Od 30 maja 2009 roku w czasie uroczystych obchodów XIII Dni Zambrowa na Stadionie Miejskim „Olimpia” nastąpiła uroczysta prezentacja ząbrów. Od tego dnia aż do 31 sierpnia 2009 roku mieszkańcy Zambrowa mają własną walutę – 7 ząbrów. Każdy mieszkaniec Zambrowa i turysta odwiedzający miasto może zaopatrzyć się w ząbry.

Ząbry o nominale 7 odpowiadają wartości 7 złotych. Taki jest kurs wymiany ząbra i będzie on obowiązywać do 31 sierpnia 2009 r. Po tym terminie 7 ząbrów można pozostawić sobie na pamiątkę lub zamienić z powrotem na pieniądze.

W opinii wielu osób, ząbry wyróżniają się spośród emisji innych miast ładnym wyglądem. Warto więc wiedzieć, że ich projekt graficzny wykonali Andrzej i Roussanka Nowakowscy jedni z najbardziej cenionych artystów plastyków, mający doświadczenie w projektowaniu monet obiegowych. Pani Roussanka Nowakowska współprojektowała m.in. jedną z najbardziej poszukiwanych współczesnych monet polskich wydanych przez Narodowy Bank Polski, tzw.  Sokoła Wędrownego.

Bimetaliczne 7 ząbr, przypomina wyglądem monetę 2 euro. Z tym, że rewers przedstawia herb Zambrowa i zawiera napis Zambrów, Pro Publico Bono, honorowane do 31.VIII.2009 a awers wizerunek kościoła pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej  oraz napis Doceń Zambrów. Emisja przypomina staropolskie słowo „ząbr” , od którego miasto Zambrów wzięło nazwę. Sięga więc czasu, z którego datują się pierwsze wzmianki o Zambrowie i przypomina opinii publicznej, że otrzymał on prawa miejskie blisko 600 lat temu!  (około 1430 roku). Należy więc do grona najstarszych miast w Polsce, z czego dumni są jego mieszkańcy.

Ząbrom obiegowym, towarzyszy limitowana emisja ząbrów wybitych w srebrze. Mają one taki sam wygląd awersu i rewersu i nominał 70. Wyemitowano jedynie 500 sztuk srebrnych ząbrów. Nabywcę znalazło już więcej niż połowa srebrnych ząbrów są one bowiem pożądanym numizmatem kolekcjonerskim.

Inauguracja: 30.05.2009r. Obchody Dni Zambrowa
Awers : wizerunek kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej, nominał oraz napis Doceń Zambrów
Rewers : herb Zambrowa, napis Zambrów, napis Pro Publico Bono, honorowane do 31.08.2009
Czas honorowania: Do 31.08.2009r
Nominały: 7 ząbrów ; bimetal, 27 mm, 70 ząbrów , Ag500, 32 mm
Projektant: A i R. Nowakowscy
Wielkość Emisji: 7 ząbrów : 20.000 szt., 70 ząbrów: 500 szt.
Emitent: UM Zambrów
Producent: Mennica Polska S.A.
Administrator Emisji: DM Sp. z o.o. dukatzambrowa@dmwaw.eu

źródło: www.zambrow.pl

2577 Ogólnie 2 Dziś
  
 

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.