Zagadka 102

5 Komentarzy

 1. Adam Sobolewski
  16 sierpnia 2012  11:30 przez Adam Sobolewski Odpowiedz

  Jest to stara kuźnia p. Orzechowskiego, na rozwidleniu ulicy Kierzkowej i Wąskiej. Niestety, nie pamiętam jego już imienia właściciela, chociaż wiele razy bywałem w tej kuźni.  Pamiętam dobrze jego syna ze szkoły podstawowej nr 4, który był w moim zastępie na obozie harcerskim w sierpniu 1957 r. w Boguszch.

 2. maciek
  16 sierpnia 2012  17:18 przez maciek Odpowiedz

  Tak jest Panie Adamie, ale to tylko część odpowiedzi. Historia tej kuźni sięga pierwszej połowy XIX wieku i ma ciekawą historię.Pan Orzechowski był ostatnim właścicielem kuźni, przed nim jeszcze ktoś był. Pełną odpowiedź można znaleźć w łomżyńskiej prasie, którą posiada Pan Adam

 3. maciek
  27 sierpnia 2012  19:44 przez maciek Odpowiedz

  Czy to już wszystkie wiadomości jakie posiadacie na temat tej zagadki? (Nie jest to pełna odpowiedź.)

 4. maciek
  27 września 2012  12:58 przez maciek Odpowiedz

  Od 13 sierpnia brak odpowiedzi na zdawałoby się łatwą zagadkę. Niektórzy z użytkowników twierdzili, że dajemy zagadki mało interesujące. Mamy tutaj zagadkę, która pokazuje kawałek historii Łomży. Zainteresowanie nią - nikłe. Wystarczy zajrzeć do TPZŁ na ulicę Sienkiewicza i odszukać Wiadomości Łomżyńskie nr 6. Tam jest pełna odpowiedź.

 5. maciek
  6 października 2012  15:14 przez maciek Odpowiedz

  Widzę, że nie ma chętnych na podanie rozwiązania zagadki, chociaż niektórzy mają dostęp do kwartalnika w którym jest odpowiedź. Postanowiłem więc, że podam właściwą odpowiedź.


  Odpowiedź jest w Wiadomościach Łomżyńskich nr 6 str. 25 - Lato 2006 w artykule Danuty Biedrzyckiej pt. Kierzkowa tu mam swój dom.

  Kuźnię wybudowano około 1830 roku. W 1863 roku kuto w niej kosy dla powstańców i za to jej właściciela, Jankiela Borucha osadzono w więzieniu. W 1911 roku na planie miasta wymieniono nazwisko Katza - nowego właściciela kuźni. Po wojnie mieszkał w niej i zajmował się kowalstwem Orzechowski. Budynek rozebrano w 1978 roku podczas budowy siedziby dla Komitetu Wojewódzkiego PZPR, w której mieści się obecnie pogotowie ratunkowe, starostwo powiatowe oraz inne instytucje.

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Avatar