Zagadka 75

17 Komentarzy

 1. Avatar
  21 listopada 2010  0:03 przez Tutejszy Odpowiedz

  Myślę,że zagadka nie jest taka trudna.Zostało zrobione być może ze schodków znanego budynku użyteczności publicznej,istniejącego do dzisiaj.Siedzący na ławeczce funkcjonariusz to na pewno pracownik tej szacownej instytucji.Najbardziej charakterystyczny jest jednak budynek w głębi zdjęcia,szczególnie jego wieżyczki.Ocalał z pożogi wojennej ale brak go w pejzażu dzisiejszej Łomży.Nie podam jednak nazwy miejsca,gońmy Wszyscy króliczka,warto.

 2. Avatar
  21 listopada 2010  7:44 przez Greg Odpowiedz

  Czy to Plac Pocztowy a w głębi kino Mirage?

 3. Avatar
  21 listopada 2010  13:10 przez cc Odpowiedz

  oczywiście, że plac pocztowy, kino (1911r) pokazane z lewej strony, a Pan z rowerem to listonosz:)

 4. maciek
  21 listopada 2010  22:08 przez maciek Odpowiedz

  Ja mam wątpliwości czy to jest Plac Pocztowy. Zdjęcie robione jest od strony ulicy Nowogrodzkiej, (ale nie z Nowogrodzkiej), na wysokości poniżej ulicy Wiejskiej. Dwie główne wieże były od strony Placu Pocztowego dzisiejszej Wojska Polskiego. Na tym zdjęciu wieże są niewidoczne. Takie jest moje zdanie. Co Wy na to?

 5. maciek
  22 listopada 2010  10:07 przez maciek Odpowiedz

  Tak naprawdę, to jak było posadowione kino Mirage. Główne wieżyczki to były od Placu Pocztowego? Patrząc na inne zdjęcia to nie jestem pewien, tego co napisałem poprzednio.

 6. Avatar
  22 listopada 2010  17:34 przez majster Odpowiedz

  To jednak wygląda na kino Mirage. Główne wejście i wieże znajdowały się od Nowego Rynku - Plac Kościuszki. Zdjęcie pokazuje kino od Wojska Polskiego. Widoczna wieża jest prawą wieżą, lewa jest za drzewem. Widzę pierwsze zdjecie, na którym Plac Pocztowy {Rynek Pocztowy} jest ogrodzony.

 7. maciek
  22 listopada 2010  20:51 przez maciek Odpowiedz

  Jeżeli wieże i główne były od Rynku Kościuszki, to macie rację. Jest to widok z Placu Pocztowego na Kino Mirage. Cały czas myślałem że jest od strony Placu Pocztowego.

 8. Avatar
  23 listopada 2010  21:15 przez Tomek Odpowiedz

  może ktoś (kto może :)) wklei obok zdjęcie z pocztówki z kinem Mirage albo jakieś inne bo też nie do końca pojmuję gdzie te kino stało dokładnie

 9. maciek
  23 listopada 2010  22:13 przez maciek Odpowiedz

  Mam wyjaśnienie umiejscowienia Kina Miraż napisane przez Pana Jerzego Smurzyńskiego Łomżyniaka urodzonego przed wojną, obecnie mieszkającego w Warszawie. Autora licznych opracowań na temat zbrodni hitlerowskich jakich dokonali Niemcy na terenie ziemi łomżyńskiej, między innymi publikowanej na naszym serwisie Czarne lata na łomżyńskiej ziemi. Sam cudem uniknął śmierci w Jeziorku, gdzie rozstrzelani byli jego rodzice.

  Kino Miraż było troszkę cofnięte od placu Kościuszki i stało wzdłuż ulicy Szosowej (dzisiaj Wojska Polskiego chyba...) a do tej ulicy (po jej drugiej stronie) przylegał Plac Pocztowy. (Leżał między Dworną, Szosową i 3-go Maja) Tak więc Miraż stał bokiem do placu pocztowego a frontem do placu Kościuszki, Na rogu placu Kościuszki i odchodzącej od niego Szosowej po prawej stronie była cukiernia Płodowskiego, za nią taki jakby mały placyk i z niego wejście do Mirażu. Ekran był na tylnej ścianie od Wiejskiej - na przeciwko wejścia.(Oczywiscie przed salą było coś w rodzaju holu z poczekalnią i kasą)
  W tej sytuacji ja bym określił tak: Miraż stal wdzłuż Szosowej, z tyłu miał Wiejską, a front budynku i wejście miał od strony placu Kościuszki, ale nie z samego placu bo do niego nie dotykał.

 10. Avatar
  23 listopada 2010  22:22 przez Tomek Odpowiedz

  Czyli na pocztówce z kinem ulica po lewej to dawna Szosowa?
  Tak mniej więcej co stoi teraz w tym miejscu?

 11. maciek
  23 listopada 2010  23:02 przez maciek Odpowiedz

  Dołożyłem zdjęcia kina Miraż z widokiem od strony Rynku Kościuszki.

  Kino Miraże miało adres Plac Pocztowy 5, tak więc ulica widoczna obok kina to Plac Pocztowy. Szosowa zaczynała się na wysokości ulicy Dwornej.Dworna dochodziła wtedy do ulicy Szosowej. Plac Pocztowy leżał między ulicą Dworną, Rynkiem Kościuszki, od wschodu ograniczały zabudowania między Długą i Dworną, od zachodu, Kino Miraż i budynek Starostwa.

 12. Avatar
  24 listopada 2010  16:30 przez majster Odpowiedz

  W książce Witolda Jemielitego " Łomża w okresie międzywojennym " jest zdjęcie kina Mirage i Placu Pocztowego. Pamiętam, jak plac, gdzie stoi punktowiec Plac Pocztowy 4 był skwerem z alejką i ławkwmi, a z przedłużenia Dwornej mozna było wjechać w Wojska Polskiego.

 13. Avatar
  25 listopada 2010  0:03 przez Tomek Odpowiedz

  czyli kino stało mniej więcej w miejscu gdzie dzisiaj stoi budynek PKO/PZU tak?

 14. Avatar
  25 listopada 2010  16:15 przez majster Odpowiedz

  I PKO/PZU i siedziba Komitetu PZPR, dziś ODN.

 15. maciek
  25 listopada 2010  18:02 przez maciek Odpowiedz

  Kino stało poczynając od ulic Nowogrodzkiej w kierunku Placu Kościuszki. Wejście do niego było od strony dzisiejszego Placu Kościuszki. Kino nie dotykało placu Kościuszki, oddzielał je niewielki placyk z którego było wejście do kina.

 16. 15 grudnia 2010  22:09 przez pseudo-admin Odpowiedz

  Dodałem zdjęcie z mapką nadesłane dziś przez Michała.
  Dziękuje za zainteresowanie. :)
  Pozdrawiam

 17. Avatar
  16 grudnia 2010  10:47 przez Irminka Odpowiedz

  ależ musiało być piękne

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Avatar

Zagadka 78

Jest fragment budynku w Łomży  z lat międzywojennych jak widać po dacie na załączonym zdjęciu.  Gdzie można jego obejrzeć (Nazwa ulicy i numer domu).

Zagadka 49

Jaki to rejon miasta i co to jest za budynek widoczny na zdjęciu (co mieściło się w nim w  okresie powojennym, a co jest tam obecnie)?