Jest to zdjęciu sklepu pewnej znanej rodziny handlowców w Łomży przedwojennej i powojennej.
Gdzie mieścił się ten sklep i co to za rodzina?
Zdjęcie nadesłał Pan Adam Sobolewski, łomżyniak z urodzenia i zamiłowania, mieszkający obecnie w Sieradzu.
Jest to zdjęciu sklepu pewnej znanej rodziny handlowców w Łomży przedwojennej i powojennej.
Gdzie mieścił się ten sklep i co to za rodzina?
Zdjęcie nadesłał Pan Adam Sobolewski, łomżyniak z urodzenia i zamiłowania, mieszkający obecnie w Sieradzu.
Pierwszy Redaktor Naczelny historialomzy.pl Pomysłodawca i twórca serwisu. Członek Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów, Łomżyńskiego Bractwa Historycznego, Lokalnej Organizacji Turystycznej Ziemia Łomżyńska oraz łomżyńskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego.
Wprowadź słowa kluczowe wyszukiwania i naciśnij Enter.
14 comments
Widok miejsca nasuwa mi skojarzenie z Placem Zambrowskim. Być może zagadka dotyczy sklepu przemysłowego Brzezińskich. Pod koniec lat dwudziestych XX w. mieścił się w budynku pod nr 58. Kilka lat później Brzezińscy mieszkali na Szosie Zambrowskiej 12.
Według posiadanych informacji Panie Krzysztofie, to nie jest Plac Zambrowski.
Kiedyś widziałem powojenne zdjęcie ulicy Giełczyńskiej w miejscu gdzie obecnie stoi blok z apteką. była tam rząd budek/baraków. Jeden z tych baraków zajmowali bracia Kamińscy – slusarze
Bracia Jan i Antoni Kamińscy, mieli swój zakład chyba po przeciwnej stronie i bliżej Starego Rynku, ale nie dam za to sobie ręki uciąć. Nie jest to też miejsce o które pytam.
Tuż po II wojenie światowej śp.Antoni Kamiński (ojciec Jadzi Serafin) prowadził swój warsztat ślusarki w mieszkaniu (okna od podwórza) w domu przy ul. Senatorskiej nr 7 (stara numeracja). Bywałem tam kilka razy, mieszkałem bowiem w latach 1945 – 1947 w sąsiednim budynku pod nr 5. Póżniej warsztat jego mieścił się na parterze w poważnie zniszczonym domie przy ul. Senatorskiej nr 1 (wyślę zdjęcie tej budowli). Młodszy jego brat: Jan Kamiński miał tzw.budę na Starym Rynku. W pobliżu tego miejsca latach sześćdziesiątych “‘obudowal się ” śp. Jan Jastrzębski, świetny krawiec i kolega mego ojca. Jan (częściej zwany Jankiem) Kamiński mieszkał obok dawnej mleczarni, na Rybakach. Od lat mieszka w Łomży i ma nie tylko lepsze wiadomości lecz również interesujące zdjęcia. Warto odwiedzić pana Janka i porozmawiać na te tematy. Nota bene, był naszym idolem, miał bowiem wspaniałe motocykle, na których ścigał się na różnych rajdach. Pozdrawiam serdecznie wszystkich z zasłuzonego dla naszego grodu rodu Kamińskich, wśrod ktorych są też moi dobrzy znajomi.
Po dzisiejszej rozmowie z Panią Jagodą Serafin dowiedziałem się, że jej tata świętej pamięci Pan Antoni Kamiński miał jednak warsztat na ulicy Giełczyńskiej w miejscu obecnego Cech Rzemiosł Różnych. Na ulicy Senatorskiej warsztat miał jego brat Władysław.
Chcę tylko przypomnieć, że jeszcze nie została rozwiązana Zagadka nr 87
proszę o podpowiedź. np. branżę w jakiej działali Ci państwo.
Przeglądałem Książkę adresową Polski z 1928 roku i wpadło mi w oko kilka znajomych nazwisk, ale nie mam pojęcia.
Będę strzelał: Kozłowski??
Sklep pokazany na zdjęciu, był to Sklep Galanteryjno – Spożywczy. Potem ta rodzina zajmowała się już samą galanterią. Nie jest to rodzina Kozłowskich i obawiam się, że nie znajdowali się w spisie, bo sądząc po sklepie nie była to zbyt zamożna rodzina, ale w Łomży znana. Ktoś mający dobry sprzęt, może odczyta nazwę ulicy po prawej stronie szyldu. Trzeba się dobrze przyjrzeć, widać nawet kontury niektórych liter. Nazwa ulicy powojenna. Mam książkę telefoniczną z 1932 roku i też nie ma ich w spisie. Dla ułatwienia podam, że jeden z członków tej rodzin miał sklep galanteryjny na ulicy Giełczyńskiej
Sądzę, że są to Państwo Skrzeczyńscy.
Oczywiście. Tylko, gdzie mieścił się ten sklep? Po prawej stronie zakrytego napisu można dobrze się przyglądając rozczytać napis jednej z ulic.
Widzę, że muszę sam podać miejsce tego sklepu. Mieścił się on na rogu Placu Żeglickiego (dzisiejszy Stary Rynek) i ulicy Buczka (dzisiejsza Długa), od strony Placu Żeglickiego. Można to dobrze się wpatrując odczytać po prawej stronie zakrytego napisu.
Z Tadeuszem Skrzeczyńskim (Skrzeczem), moim rówieśnikiem – rocznik 1941, uczyłem się w I i II klasie w Szkole Powszechnej nr 6 im. Królowej Jadwigi w Łomży. Mam zdjęcie naszej pierwszej klasy, na którym są między innymi: Tadeusz Szumowski, Tadeusz Dąbrowski (młodszy biskupek) i Tadeusz Przeździecki, Mieszkał w parterowym murowanym domu na ulicy Stacha Konwy. Jego ojciec, chyba Eugeniusz Skrzeczyński, był znanym działaczem Stronnictwa Demokratycznego w Łomży i samorządu rzemieślniczo – kupieckiego.