Zagadka 87

14 Komentarzy

 1. Avatar
  9 listopada 2011  23:27 przez Krzysiek Kostrzewski Odpowiedz

  Widok miejsca nasuwa mi skojarzenie z Placem Zambrowskim. Być może zagadka dotyczy sklepu przemysłowego Brzezińskich. Pod koniec lat dwudziestych XX w. mieścił się w budynku pod nr 58. Kilka lat później Brzezińscy mieszkali na Szosie Zambrowskiej 12.

 2. maciek
  9 listopada 2011  23:33 przez maciek Odpowiedz

  Według posiadanych informacji Panie Krzysztofie, to nie jest Plac Zambrowski.

 3. kolank0
  10 listopada 2011  9:59 przez kolank0 Odpowiedz

  Kiedyś widziałem powojenne zdjęcie ulicy Giełczyńskiej w miejscu gdzie obecnie stoi blok z apteką. była tam rząd budek/baraków. Jeden z tych baraków zajmowali bracia Kamińscy - slusarze

 4. maciek
  10 listopada 2011  12:45 przez maciek Odpowiedz

  Bracia Jan i Antoni Kamińscy, mieli swój zakład chyba po przeciwnej stronie i bliżej Starego Rynku, ale nie dam za to sobie ręki uciąć. Nie jest to też miejsce o które pytam.

 5. Adam Sobolewski
  11 listopada 2011  20:22 przez Adam Sobolewski Odpowiedz

  Tuż po II wojenie światowej śp.Antoni Kamiński (ojciec Jadzi Serafin) prowadził swój warsztat ślusarki w mieszkaniu (okna od podwórza) w domu przy ul. Senatorskiej nr 7 (stara numeracja). Bywałem tam kilka razy, mieszkałem bowiem w latach 1945 - 1947 w sąsiednim budynku pod nr 5. Póżniej warsztat jego mieścił się na parterze w poważnie zniszczonym domie przy ul. Senatorskiej nr 1 (wyślę zdjęcie tej budowli). Młodszy jego brat: Jan Kamiński miał tzw.budę na Starym Rynku. W pobliżu tego miejsca latach sześćdziesiątych "'obudowal się " śp. Jan Jastrzębski, świetny krawiec i kolega mego ojca. Jan (częściej zwany Jankiem) Kamiński mieszkał obok dawnej mleczarni, na Rybakach. Od lat mieszka w Łomży i ma nie tylko lepsze wiadomości lecz również interesujące zdjęcia. Warto odwiedzić pana Janka i porozmawiać na te tematy. Nota bene, był naszym idolem, miał bowiem wspaniałe motocykle, na których ścigał się na różnych rajdach. Pozdrawiam serdecznie wszystkich z zasłuzonego dla naszego grodu rodu Kamińskich, wśrod ktorych są też moi dobrzy znajomi.

 6. maciek
  21 listopada 2011  22:15 przez maciek Odpowiedz

  Po dzisiejszej rozmowie z Panią Jagodą Serafin dowiedziałem się, że jej tata świętej pamięci Pan Antoni Kamiński miał jednak warsztat na ulicy Giełczyńskiej w miejscu obecnego Cech Rzemiosł Różnych. Na ulicy Senatorskiej warsztat miał jego brat Władysław.

 7. maciek
  6 grudnia 2011  23:44 przez maciek Odpowiedz

  Chcę tylko przypomnieć, że jeszcze nie została rozwiązana Zagadka nr 87

 8. kolank0
  13 grudnia 2011  21:37 przez kolank0 Odpowiedz

  proszę o podpowiedź. np. branżę w jakiej działali Ci państwo.

 9. kolank0
  13 grudnia 2011  21:54 przez kolank0 Odpowiedz

  Przeglądałem Książkę adresową Polski z 1928 roku i wpadło mi w oko kilka znajomych nazwisk, ale nie mam pojęcia.
  Będę strzelał: Kozłowski??

 10. maciek
  13 grudnia 2011  23:29 przez maciek Odpowiedz

  Sklep pokazany na zdjęciu, był to Sklep Galanteryjno - Spożywczy. Potem ta rodzina zajmowała się już samą galanterią. Nie jest to rodzina Kozłowskich i obawiam się, że nie znajdowali się w spisie, bo sądząc po sklepie nie była to zbyt zamożna rodzina, ale w Łomży znana. Ktoś mający dobry sprzęt, może odczyta nazwę ulicy po prawej stronie szyldu. Trzeba się dobrze przyjrzeć, widać nawet kontury niektórych liter. Nazwa ulicy powojenna. Mam książkę telefoniczną z 1932 roku i też nie ma ich w spisie. Dla ułatwienia podam, że jeden z członków tej rodzin miał sklep galanteryjny na ulicy Giełczyńskiej

 11. maciek
  18 grudnia 2011  17:08 przez maciek Odpowiedz

  Oczywiście. Tylko, gdzie mieścił się ten sklep? Po prawej stronie zakrytego napisu można dobrze się przyglądając rozczytać napis jednej z ulic.

 12. maciek
  19 grudnia 2011  11:12 przez maciek Odpowiedz

  Widzę, że muszę sam podać miejsce tego sklepu. Mieścił się on na rogu Placu Żeglickiego (dzisiejszy Stary Rynek) i ulicy Buczka (dzisiejsza Długa), od strony Placu Żeglickiego. Można to dobrze się wpatrując odczytać po prawej stronie zakrytego napisu.

 13. Adam
  25 listopada 2016  19:08 przez Adam Odpowiedz

  Z Tadeuszem Skrzeczyńskim (Skrzeczem), moim rówieśnikiem - rocznik 1941, uczyłem się w I i II klasie w Szkole Powszechnej nr 6 im. Królowej Jadwigi w Łomży. Mam zdjęcie naszej pierwszej klasy, na którym są między innymi: Tadeusz Szumowski, Tadeusz Dąbrowski (młodszy biskupek) i Tadeusz Przeździecki, Mieszkał w parterowym murowanym domu na ulicy Stacha Konwy. Jego ojciec, chyba Eugeniusz Skrzeczyński, był znanym działaczem Stronnictwa Demokratycznego w Łomży i samorządu rzemieślniczo - kupieckiego.

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Avatar

Zagadka 146

Tym razem zagadka nie dotyczy tego co się znajduje na zdjęciu. Wydaj mi się, że każdy to odgadnie bez zastanowienia. Pytanie, a w zasadzie dwa, brzmią: 1. Skąd zdjęcie zostało zr[...]

Zagadka 103

Proszę podać, czemu służył tego typu krzyż? Krzyż ten miał swoją nazwę. Jaką? Gdzie stał krzyż widoczny na zdjęciu?  Dlaczego miał dwa ramiona? Może starczy już pytań. Czas [...]