„BIEBRZA” GONIĄDZ

       ABC ŁOMŻYŃSKICH
KLUBÓW SPORTOWYCH
ODZNAKAMI ILUSTROWANE

LUDOWY ZESPÓŁ SPORTOWY „BIEBRZA” GONIĄDZ

Data powstania – 1955 r. Barwy klubu – żólto-czerwone.

MksGENEZA POWSTANIA.
Pierwszą wzmianką o sporcie w nadbierzańskim Goniądzu odnotowano w 1953 r. Wówczas to w „Gazecie Białostockiej” pod datą 1 marca znalazła się infor­macja, że w indywidualnych mistrzostwach powiatu białostockiego tytuł wicemistrza w tenisie stołowym wywalczył zawodnik miejscowego SKS -Stanisław Dziekoński.
Dwa lata później pojawiła się nazwa Ludowy Zespół Sportowy Goniądz. Datę tę można więc uważać za rok powstania klubu, co oczywiście nie wyklucza jego wcześniejszych narodzin. Nie wiadomo też kto był jego założycielem. Wiadomo zaś, że pierwszym prezesem LZS był dyrektor miejscowego Liceum – Jan Szakaliński, który położył duże zasługi rozwoju sportu w mieście.
SIATKARKI PIERWSZE?
Prawdopodobnie pierwszą sekcją działającą w klubie była sekcja żeńska siatkówki, występująca z powodzeniem w rozgrywkach białostockiej B klasy. W grudniu 1955 r. siatkarki startowały w stolicy województwa w turnieju, którego stawką był awans do A klasy. Niestety próba ta nie powiodła się. Dziewczęta uległy rywalkom, którymi były drużyny Gwardii Białystok, SKS Kolna i Stali Sokółka.
W parę dni później zespół uczestniczył w Białymstoku w półfinale mistrzostw województwa LZS. Po porażkach z Różanymstokiem 0:2 i Gródkiem 1:2, zaprzepaszcza szansę gry w finale.

GONIĄDZCY SIŁACZE.
Dużym zainteresowaniem goniądzkiej młodzieży cieszyły się ciężary. Sekcja podnoszenia ciężarów istniała w latach 1965-1967 licząc się w województwie, a jej zawodnicy odnosili sukcesy indywidualne i drużynowe. Członkami atletami klubu byli m.in. przewodniczący MRN Wańczewski – wicemistrz okręgu z 1965 r. w wadze piórkowej z wynikiem 230 kg (rek. życiowy 242,5) i zwycięzca III Wojewódzkiej Spartakiady (66), Popowski (również srebrny medalista, ale w wadze ciężkiej), Wiesław Wejs (270 kg w trójboju wagi średniej), Rusłan (współrekordzista okręgu w wyciskaniu w wadze średniej), Wróbel, Bogdańczuk. Zespół udanie startował w drużynowych mistrzostwach okręgu, zaliczony w 1966 r. czwórki najlepszych w okręgu.
W klubie istniała także sekcja lekkoatletyczna, lecz brak informacji o jej działalności.

DEBIUT PIŁKARZY.
Jako czwarci z kolei w szranki sportowej rywalizacji wstąpili piłkarze, za któtych to przyczyną klub trwa do dzisiaj. Jednostka LZS Goniądz w 1958 r. zgłoszona została do rozgrywek białostockiej VI ligi. Grając w podgrupie tylko z dwoma rywalami, bez kłopotów awansowała wyżej. Radość z tego wydarzenia trwała tylko sezon, gdyż w 1959 r. zespół ponownie wrócił do pozycji wyjściowej. W 1960 r. kończy VI ligę na 2 pozycji i… na przeciąg 9 lat daje sobie spokój z piłką w wydaniu ligowym.
W latach 1968-70 LZS Goniądz ponownie uczestniczy w rozgrywkach piłkarskiej VI ligi, plasując się w środkowych rejonach tabeli, by ponownie zawie­sić starty do 1976 r.
Powstanie województwa łomżyńskiego, w skład którego wszedł Goniądz, zaowocowało ponownym ożywieniem LZS, który przyjmuje nazwę „Biebrza”. Piłkarze grają w V lidze, plasując się w 1977 r. na 3, a w 1978 r. na 4 pozycji. W sezonie 1978/9 drużyna rozegrała tylko jedno spotkanie oddając trzy kolejne walkowerem, za co decyzją Wydziału Gier została wycofana z dalszych gier, co oznaczało dla „Biebrzy” rozbrat z piłką na kolejne 14 lat.
W sezonie 1976/7, obok piłkarzy działa w klubie sekcja tenisa stołowego mężczyzn, plasując się w rozgrywkach ligi wojewódzkiej na 9 pozycji (na 11 drużyn) oraz siatkówki mężczyzn (występowali w lidze wojewódzkiej sezonu 1977/8).

CZWARTE ODRODZENIE PIŁKARZY.
Po raz czwarty na przestrzeni 37 lat w Goniądzu odrodził się sport, a to za sprawą piłkarzy, a dokładniej duetu rodzinnego Bronisława i Krzysztofa Harasiuków. Pierwszy z nich, pracownik Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji, wziął na siebie sprawy organizacyjne, drugi – sportowe. Drużyna została zgłoszona do gier łomżyńskiej ligi okręgowej (V) sezonu 1992/3, plasując się w debiucie na 5 miejscu. W sezonie 1993/4 i 1994/5 zajmuje 8 lokatę, ale prawdziwą furorę robi w 1994 r. w rozgrywkach o Puchar Polski, awansując do półfinału, po wyeliminowaniu czwartoligowców – Unii Ciechanowiec 5:0 i Warmii Grajewo 3:2. W dwumeczu o finał przegrywa z rezerwami ŁKS, zdobyw­cami tego trofeum.
Przed sezonem 1995/6 dochodziły słuchy, że sespoł może w nich nie wystartować. Na szczęście mgr Adam Grabowski, prezes klubu i jednocześnie dyrektor Ośrodka Kultury, Sportu i Wypoczynku dołożył starań, by tak się nie stało. Nie tylko zgłosił drużynę do rozgrywek, ale za kilka milionów starych złotych kupił stroje, buty i piłki. Na boisku wyremontowano ławki.
Dążąc do poprawy działalności klubu zwołano spotkanie osób zaintere­sowanych dalszymi losami „Biebrzy”, powołując trzyosobowy zarząd. Pierwszym posunięciem nowych władz było załatwienie magazynku sprzętu.
Piłkarze, jak gdyby chcąc uczcić 40-lecie klubu, zaczęli sezon 1995/6 koncer­towo. „Biebrza” przez dwie rundy liderowała, zaś po 6 była wiceliderem. Potem jednak przyszło załamanie i drużyna zakończyła rozgrywki na 6 miejscu.

ŁYK STATYSTYKI.
W swej historii „Biebrza” rozegrała (do 26.04.1998 r.) 183 spotkania ligowe, z których wygrała 68, 21 zremisowała i 94 przegrała. Bilans bramkowy: 417:548. Najwyższe zwycięstwo drużyna odniosła nad „Czarnymi” Wąsosz i „Piorunem” Szulborze Wielkie 8:1, najdotkliwszą porażkę poniosła z mistrzem łomżyńskiej okręgówki – WKS „Grom” Czerwony Bór. Ogółem potykała się z 41 rywalami
Najskuteczniejszym strzelcem jest Mariusz Kuczyński – zdobywca 59 bramek w 99 meczach. Był on też zdobywcą 200 i 400 bramki. Obok niego na wyróżnie­nie zasługują: Grzegorz Szanciło (podobno interesowała się nim Legia Warszawa), Andrzej Kobyliński, Krzysztof Harasiuk, Daniel Matwiejczyk i Krzysztof Laskowski (strzelec) 300 bramki).

Tabela 1

ODZNAKI.
LZS „Biebrza” Goniądz wydał w grudniu 1995 r. dwie odznaki metalowe z okazji 40-lecia klubu. Obie są emaliowane o mocowaniu – igła na styk. Projektował je Henryk Pestka, a wykonał Zbigniew Bożyk (Warszawa).

1. rodzaj: zwykła (1)
Ma kształt tarczy dzielonej ukośnie na dwa pola o barwach klubu. Górne koloru żółtego posiada napis: LZS/BIEBRZA. Większe dolne jest koloru czerwonego i posiada na swym polu sylwetkę niedżwiedzia (herb miasta), napis: GONIĄDZ/ oraz datę powstania klubu – 1955.

Odznaka 1

2. rodzaj: jubileuszowa (2)
Jest identyczna jak odznaka (1). Jedynie u dołu na zielonym kole znajduje się liczba 40. Z prawej strony tarczy wieniec. Wykonana jest w trzech odmianach – złotej, srebrnej i brązowej.

Biebrza 40 lat, brązowa

                  Odznaka.  Goniądz Biebrza 40 lat, brązowa.

Biebrza-94

Zdjęcie drużyny Biebrzy z 15.10.1994 r. przed meczem z Kontaktami Łomża na boisku Jednostki Wojskowej przy ul. Legionów,
zakończony porażką 1:2. Od lewej: Grzegorz Bielawski, Stanisław Matwiejczyk, Paweł Rutkowski, Marcin Zajkowski, Piotr Słowikowski, Maciej Matwiejczyk, Krzysztof Harasiuk, Adam Żyliński, Daniel Matwiejczyk, Grzegorz Gawrylewski, sędzia Ryszard Zapert

Autor opracowania Henryk Pestka
Kolekcjoner łomżyński nr 7 /97

Zdjęcie MKS „Biebrza” Goniądz pobrano z Grafiki GOOGLE

Zdjęcie drużyny Biebrzy Goniądz i Odznaka.  Goniądz Biebrza 40 lat, brązowa. Własność Pana Henryka Pestki

Więcej na temat „Biebrzy” Goniądz link poniżej:
http://www.90minut.pl/skarb.php?id_sezon=83&id_klub=3024

3623 Ogólnie 2 Dziś
  
 

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.