Historia Łomżyńskiego Klubu Sportowego

16 kwietnia 1928 roku grupa przyjaciół założyła Łomżyński Klub Sportowy. Pomysłodawcami byli bracia Cieślukowie – Henryk, student prawa na Uniwersytecie Warszawskim, w latach 60 minister sprawiedliwości i starszy, Wacław – pracownik umysłowy “Społem”, pierwszy prezes klubu. Był to pierwszy klub cywilny w mieście i miał służyć odciąganiu młodzieży od wstępowania do klubów wojskowych: “Legionu Młodych” i “Strzelca”. Władze wojskowe utrudniały zalegalizowanie działalności klubu. Pierwszy mecz ŁKS zagrał 29 kwietnia z 71 Pułkiem Piechoty z Zambrowa i wygrał go 6:0. Na początku lat 30-tych podzielono polskie rozgrywki na klasy. ŁKS trafił do klasy B(pośrednia pomiędzy dzisiejszą 2 a 3 ligą). W 1932 roku ŁKS zostaje mistrzem ligi jednak białostocki oddział PZPN nie wiadomo dlaczego, znowu umieszcza ŁKS w klasie B. W 1933 roku ŁKS znów zostaje mistrzem, wygrywając wysoko z Jagiellonią i Jutrznią Białystok i awansuje do klasy A (2 liga) zdobywając jej wicemistrzostwo. To wydarzenie było wielkim sukcesem, zważywszy na to, że stroje, sprzęt i wyjazdy opłacali sami zawodnicy. Po tych sukcesach klubem znowu zainteresowało się wojsko – połączono ŁKS, sekcję sportową Akademickiego koła “Łomża” i “Legion Młodych” w jeden klub z nazwą ŁKS Łomża. Patronat wojska trwał tylko 2 lata, w czasie którym wybudowano piękny stadion nad Narwią.

archiwum_lks

Płytę boiska zdrenowano i otoczono 3-metrowym wałem ziemnym. Od ulicy Zjazd stała trybuna kryta, a pod nią mieściły się szatnie. Na obiekcie znajdowała się również 400-metrowa bieżnia, płyta treningowa, 5 kortów ziemnych, boisko do koszykówki i siatkówki, hala gimnastyczna, basen i przystań wioślarska. W 1937 roku ŁKS został wyrzucony z rozgrywek przez białostocki PZPN za nieopłacenie składki. W czasie trwania drugiej wojny światowej ŁKS nie zagrał żadnego meczu ligowego. W czasie wojny zniszczono stadion (trybuny spalone, murawa zryta pociskami). Po wojnie grupa piłkarzy, którzy ją przeżyli, zaczęła znowu grać. Klub przyjął nazwę OMTUR, potem zmieniając ją na m.in. Kolejarz, Budowlani, Start, aż powrócił do historycznego ŁKS. Pod koniec lat 50 klub ustabilizował się. Wybudowano szatnię i stadion (istniejący do dziś). Różnorakie kłopoty jakie wówczas nękały ten klub nie przeszkodziły mu w zdobyciu w 1966 roku Pucharu Polski w okręgu białostockim i prawie awansować do drugiej ligi. Od początku lat 70 w ŁKS-ie pojawiają się fikcyjne etaty dla zawodników, różne skandale i afery. W latach 80 zamarło szkolenie młodzieży, pojawiły się problemy ze skompletowaniem jedenastki oraz problemy finansowe. W 1995 roku prawie ogłoszono upadłość klubu, jednak Miasto spłaciło długi ŁKS-u.

archiwum2_lks

Przez całe lata 90 XX wieku ŁKS krążył między trzecią i czwartą ligą. W skutek reorganizacji ligi w 1998 roku ŁKS spadł do czwartej ligi i przez kilka lat nie udawało mu się z niej awansować. Pogorszyła się także frekwencja, na mecze w trzeciej lidze chodziło nawet do 1500 osób, natomiast w IV 400-500 widzów. Po latach posuchy klub wywalczył upragniony awans do III ligi, a po dwóch bardzo dobrych w niej sezonach, udało się wywalczyć historyczny awans na zaplecze ekstraklasy. Średnia widzów na mecz w trzeciej lidze osiągnęła prawie 3000 osób. Po wywalczeniu awansu okazało się, że klub ma poważne problemy finansowe. Wymieniony został prawie całkowicie zarząd klubu, nowi działacze ostro wzięli się do pracy i udało się zgłosić klub do drugoligowych rozgrywek.

archiwum3_lks

Obecnie największym problemem pozostaje modernizacja stadionu, który nie spełnia drugoligowych wymogów. Od kilku już lat władze miejskie starają się pozyskać fundusze na jego modernizację, jednak prace w przededniu rozpoczęcia drugoligowych rozgrywek jeszcze nie ruszyły. Dalej kuleje szkolenie młodzieży. Mamy nadzieję, że w II lidze swoimi wynikami ŁKS nawiąże do najlepszych swoich czasów i pomimo trudności, jakie co chwila przed nim stają, utrzyma się bezproblemowo w drugiej lidze, a piłkarze swoją grą będą cieszyć niezliczone rzesze kibiców w Łomży.

Dane klubowe:

logo-lks

Logo klubu:
Nazwa: Łomżyński Klub Sportowy „Łomża”
Rok założenia: 16 kwietnia 1928 (klub uznaje 1926)
Barwy: biało-czerwone
Adres: ul. Zjazd 18, 18-400 Łomża
Nazwy:
– (16 kwietnia 1928) ŁKS (Łomżyński Klub Sportowy) Łomża
– (1933?) połączenie z Akademickim Kołem Łomża i Legionem Młodych
– (1945?-1950) kolejno: Omtur, Kolejarz, Budowlani, Start
– (1950) ŁKS (Łomżyński Klub Sportowy) Łomża
– (2005) ŁKS (Łomżyński Klub Sportowy) Browar Łomża

Stadion:

ŁKS rozgrywa swoje mecze na stadionie miejskim w Łomży przy ulicy Zjazd 18.

Pojemność stadionu: 2800
Trybuna główna: 1100 krzesełek.
Trybuna „od rzeki”: 1450 krzesełek.
Klatka dla gości: 250 miejsc.
Wymiary boiska: 105×69 metrów.
• Dookoła boiska znajduje się bieżnia.
Oświetlenie: brak

 

Zdjęcia stadionu:

projekt-stadion-lks

źródło:
www.lks.4lomza.pl

5340 Ogólnie 1 Dziś
  
 

3 Komentarzy

 1. 4 marca 2009  14:53 przez pseudo-admin Odpowiedz

  Z przyczyn technicznych temat musiałem zdublować na nowo ale dodając przy okazji dane klubowe z logiem ŁKS Łomża oraz informacje o stadionie wraz z kilkoma zdjęciami.

 2. 11 kwietnia 2009  13:08 przez maciek Odpowiedz

  Temat bardzo dobry i na czasie w okresie kryzysu w łomżyńskiej piłce nożnej, wywołanej poniekąd przez władze naszego miasta. Można by więcej napisać na temat historii piłki nożnej na ziemi łomżyńskiej, ponieważ posiadam książkę Pana Henryka Pestki p.t. Piłka nożna na ziemi łomżyńskiej w latach 1917 - 1997. Pan Henryk Pestka jednak zabronił publikacji tej książki w internecie.

  • 15 czerwca 2017  21:50 przez Krzysztof Odpowiedz

   Czy można gdzieś tą książkę kupić lub wypożyczyć?

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Żetony Ł.T.W.

ŻETONY ŁOMŻYŃSKIEGO TOWARZYSTWA WIOŚLARSKIEGO Przedstawiamy żetony ŁTW przyznawane wioślarzom i uczestnikom imprez sportowych, turystycznych i okolicznościowych w latach 1901 - 39[...]