Od redakcji:
W artykule przedrukowujemy za zgodą autora, treść postu zamieszczonego w dniu 25. marca br. na profilu FB administrowanym przez Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży.
26 Marzec
Rok
1865 – powołano w Łomży Polową Komisję Wojenno – Sądową w celu likwidacji resztek organizacji powstańczej
1934 – Jan Janicki po rozwiązaniu Rady Miejskiej w Łomży został powołany przez Ministra Spraw Wewnętrznych na komisarycznego prezydenta Miasta Łomża i w tym dniu objął urząd.
Jan Janicki urodził się 8.02.1895 roku w Bodzentynie, syn Andrzeja i Marii Adamczyk. Zastępca starosty łomżyńskiego, prezes rady powiatowej BBWR, a od 1.04.1934 roku mianowany na tymczasowego komisarycznego prezydenta Łomży. Dnia 27 maja 1934 roku odbyły się wybory, w których obóz sanacyjny uzyskał dwadzieścia mandatów, narodowcy pięć i dwie listy żydowskie siedem mandatów. Prezydentem został wybrany Janicki – głosów ważnych 25, nieważnych 7, wiceprezydentem Zacharewicz – Święcicki, ławnikami Artur Mayer, Stanisław Mikułowski, Jan Modzelewski i Michał Surawski. W marcu 1937 roku przy uchwalaniu budżetu na 1937/38 rok członkowie Klubu Gospodarczego w Radzie Miejskiej, w liczbie piętnastu, złożyli swoje mandaty. Wśród powodów podjęcia tego kroku była m. in. niemożność współpracy z prezydentem, wiceprezydentem. W 1939 roku prezydentem i wiceprezydentem były te same osoby, natomiast zamiast dawnych czterech byli tylko dwaj ławnicy – K. Piotrowski i Michał Surawski. Funkcję głównego księgowego (buchaltera) przez cały okres międzywojenny pełnił B. Dziarski. We wrześniu 1939 roku Janicki został ewakuowany na wschód do miejscowości Kostrowicz, gdzie 22.09.1939 roku został aresztowany przez NKWD i wywieziony w nieznanym kierunku.
We wrześniu 1962 roku, na wniosek żony Marii Janickiej, w Sądzie Powiatowym w Łomży rozpoczęło się postępowanie w sprawie uznania za zmarłego Jana Janickiego. 5 grudnia 1962 roku Sąd uznał, zgodnie z ówczesna procedurą, że Janicki zmarł 9.05.1945 roku o godzinie 24./JJ/
1993 – powstał Łomżyński Okręgowy Związek Piłki Nożnej w Łomży
1999 – oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Łomży otrzymał im. Adama Chętnika
autor: Jerzy Jastrzębski
Dziękujemy za przeczytanie artykułu :)
Jeśli chcesz być informowana(-y) o nowych artykułach, to polub naszą stronę na https://www.facebook.com/historialomzy
oraz
zgłoś swój akces do grupy na FB:
https://www.facebook.com/groups/historialomzy