Marsz Triumfalny Jana III Sobieskiego.

Bitwa pod Wiedniem. 332 rocznica.


Bitwa pod Wiedniem
  (332 rocznica)– bitwa stoczona 12 września 1683 pod Wiedniem między wojskami polsko-austriacko-niemieckimi pod dowództwem króla Jana III Sobieskiego a armią Imperium Osmańskiego pod wodzą wezyra Kara Mustafy. Zakończyła się klęską Osmanów, którzy od tej pory przeszli do defensywy i przestali stanowić zagrożenie dla chrześcijańskiej części Europy.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_pod_Wiedniem

W bitwie tej brał udział jeden z synów Ziemi Łomżyńskiej Zygmunt Zbierzchowski, który wraz ze swoją husarią walnie przyczynił się do zwycięstwa pod Wiedniem.
Zbierzchowscy, herbu Grzymała, ród swój wywodzili z ziemi łomżyńskiej. Przez kilka wieków byli właścicielami Rzekunia.
N. Zbierzchowski podczaszy łomżyński miał czterech synów:

Najstarszy Wacław, rycerz walczył wielokrotnie z Turkami i zginął w bitwie pod Wiedniem, Jakub był sędzią ziemskim łomżyńskim, Zygmunt był chorążym łomżyńskim (1676), i później podkomorzym łomżyńskim, a czwarty z braci – Marcin – był stolnikiem łomżyńskim (1697).
Trzeciemu synowi podczaszego – Zygmuntowi Zbierzchowskiemu, zaszczyt i wiekopomną chwałę przyniosły nie wysokie godności ziemskie lecz to, że był znakomitym wojownikiem, a bogatą wiedzę wojskową zdobył uczestnicząc w wielu wyprawach wojennych (w Polsce, w Niemczech i na Węgrzech).
Więcej na temat link poniżej:
https://historialomzy.pl/zygmunt-zbierzchowski-podkomorzy-lomzynski/

http://dziennikjerzego.blogspot.com/

Opracowanie:
Redakcja Serwisu na podstawie: linki powyżej.

 

 

 

4640 Ogólnie 4 Dziś
  
 

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.