PAMIĘTAMY PANI HANIU!!!


PAMIĘTAMY PANI HANIU!!!

WYSTAWA, KTÓRĄ WARTO OBEJRZEĆ!!!

 

Kilkadziesiąt prac przedstawiających postać Hanki Bielickiej pojawiło się 8 marca 2012 w Urzędzie Miejskim w Łomży. To rysunki przygotowane przez uczestników konkursu „Hanka Bielicka w oczach dzieci”, który zorganizowała Szkoła Podstawowa im. Hanki Bielickiej w Sławcu.

 Dotychczas odbyły się dwie edycje konkursu. Organizują go nauczyciele Szkoły Podstawowej w Sławcu – Jadwiga Sosnowska i Jacek Sokołowski, placówka działa pod kierunkiem dyrektor Marty Sulkowskiej. Wpłynęło do niej w sumie ponad 200 prac wykonanych różnymi technikami. Na wystawie w Urzędzie Miejskim w Łomży wyeksponowano tylko część najpiękniejszych portetów Hanki Bielickiej.  – Spotykamy się pod kapeluszem najsłynniejszej łomżynianki po to, aby w tym marcowym święcie, w przeddzień ostatniego pożegnania artystki, pokłonić się jej niezapomnianemu dziełu, temu, co zrobiła dla polskiej kultury i dla naszej łomżyńskiej ziemi – mówiła do zgromadzonych w holu ratusza Zastępca Prezydenta Łomży Mirosława Kluczek. – To pamięć doprowadziła nas dziś do spotkania z Panią Hanią – za sprawą małych artystów, którzy chwycili za kredki, pędzle i wyobrazili sobie, dzięki opowieściom rodziców, jak wyglądała Hanka Bielicka – dodawał Wawrzyniec Kłosiński. A z głośnika płynęły niezapomniane monologi i piosenki Hanki Bielickiej…”

Źródło: www.lomza.pl

…Dziesiątki kolorowych portretów najsłynniejsze łomżanki Hanki Bielickiej oglądać można w hollu głównym łomżyńskiego Ratusza. To prace dzieci z Łomży i powiatu łomżyńskiego, nagrodzone w I i II Powiatowym Konkursie „Hanka Bielicka w oczach dzieci”, organizowanym przez Szkołę Podstawową w Sławcu (gm. Nowogród), która jako jedyna w Polsce nosi imię pochodzącej z Łomży artystki.

Hanka przedstawiona jest na nich w nieodłącznym kapeluszu, przyozdobionym kolorowymi kwiatami, piórami, a nawet owocami. Nam najbardziej podobała się praca uczennicy SP w Sławcu Anny Matlak, przedstawiająca …. słońce w kapeluszu! To najpiękniejsza i najbardziej trafna metafora, oddająca osobowość sceniczną Hanki Bielickiej. Jej sztuka estradowa, niczym słońce, rozświetlała smutne czasy powojennej Polski. Interesanci, którzy odwiedzają ratusz, powinni koniecznie rzucić okiem na tę wystawę. Warto!…”

Źródło: www.superlomza.pl

 Wystawę „Hanka Bielicka w oczach dzieci” można oglądać w holu Urzędu Miejskiego do 16 marca 2012r.. Później portery najsłynniejszej łomżynianki trafią do galerii Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. Będzie można je oglądać od 19 marca do 14 kwietnia w siedzibie TPZŁ przy ul. Sienkiewicza 8.

 Mecenasami Powiatowego Konkursu Plastycznego „ Hanka Bielicka w oczach dzieci” są Starosta Łomżyński, Prezydent Miasta Łomża, Burmistrz Nowogrodu, Związek Nauczycielstwa Polskiego Oddział w Łomży oraz Pani Wanda Wałkuska „Imperiał”.

 W organizacji wystawy pomogli: Galeria Sztuki Współczesnej pod kierownictwem Karoliny Skłodowskiej i Drukarnia Kamil Borkowski. Przedsięwzięciu patronuje Prezydent Łomży.

JS@JS

 

Opracowanie:
Jadwiga Sosnowska
Jacek Sokołowski

 2210 Ogólnie 2 Dziś
  
 

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.