„Polska to nasze wczoraj, dziś i jutro”

Już dwunasty  rok z rzędu w ramach obchodów Święta Niepodległości  w naszym kraju społeczność szkoły w Jeziorku wzięła udział w wieczornicy patriotycznej z udziałem zaproszonych gości, przyjaciół, sympatyków i rodzin uczniów… .

chór "Szkolne Słowiki"

chór „Szkolne Słowiki”

Wieczornicę zorganizował chór „Szkolne Słowiki”. Tegoroczne spotkanie pokoleń, które odbyło się w miejscowej szkole 13 listopada 2015 roku, rozpoczęliśmy od  gawędy  gościa honorowego – pułkownika Ludwika Zalewskiego – senatora VI kadencji z okręgu białostockiego (który przez 24 lata pełnił zawodową służbę wojskową między innymi na stanowisku dowódcy 1 Łomżyńskiego Batalionu Remontowego im. płk Mariana Raganowicza oraz dowódcy garnizonu w Łomży), obecnie  właściciela  Muzeum „Forty Piątnica” i wiceprezesa Stowarzyszenia Klub Fort.

płk Ludwik Zalewski - pierwszy z prawej

płk Ludwik Zalewski – pierwszy z prawej

Ten wspaniały mówca bazując na swojej ogromnej wiedzy i niemałej erudycji  opowiedział nam o „cudzie nad Narwią”. Gawędę poprzedziła projekcja filmu pt. „Twierdza Łomża. Forty Piątnica” w reżyserii Arkadiusza  Chojnowskiego. Scenariusz do tego filmu napisał Tadeusz Warec, zaś autorem zdjęć jest  Aleksander Plaga.

 

DSC05880

DSC05878

W przerwie, jak zwykle,  mieliśmy okazję do spotkań podczas słodkiej biesiady, zorganizowanej przez mamy naszych uczniów, nawiązując do prastarej polskiej zasady „Czym chata bogata, tym gościom rada”.

DSC05905

Następnie – w montażu słowno-muzycznym bogato okraszonym pieśnią patriotyczną –  razem sobie pośpiewaliśmy, zgłębiając odwieczną tajemnicę, co to znaczy być Polakiem i patriotą – wczoraj, dziś i jutro. W programie artystycznym bazowaliśmy na  aranżacjach do pieśni autorstwa Hieronima Chamskiego oraz Piotra Kai.

prowadzący wieczornicę - Beata i Sławomir Runo

prowadzący wieczornicę – Beata i Sławomir Runo

Wspólnie z nami ochoczo śpiewali zaproszeni goście: Zbigniew Piotrowski – zastępca wójta Gminy Piątnica, Maria Dziekońska – sekretarz Urzędu Gminy Piątnica, radni powiatu łomżyńskiego: Stefan Szymański, Karol Śmiarowski, ks. proboszcz Szczepan Dobecki, Zygmunt Zdanowicz – prezes ZG TPZŁ, reprezentanci Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Piątnica na czele z panią Małgorzatą Tomczyk, podopieczni Domu Pomocy Społecznej w Kownatach z panią kierownik i opiekunami, dyrektorzy (oraz nauczyciele) Publicznego Gimnazjum im. Ofiar Katynia w Piątnicy – Artur Wierzbowski i Czesława Bieńczyk, nauczyciele Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Piątnicy. przyjaciele Sybiracy – pan   Marian Paliwoda z małżonką i inni.

od lewej - Zbigniew Piotrowski, Halina Chełstowska, Zygmunt Zdanowicz z małżonką

od lewej – Zbigniew Piotrowski, Halina Chełstowska, Zygmunt Zdanowicz z małżonką

W trakcie  spotkania z pieśnią i poezją patriotyczną, w sposób szczególny wyeksponowaliśmy postać „Inki” – Danusi Siedzikówny  – „panny wyklętej”, która 20 lipca 1946 r. została aresztowana przez UB i osadzona w więzieniu w Gdańsku. Po ciężkim śledztwie 3 sierpnia 1946 r. skazano ją  na karę śmierci przez gdański Wojskowy Sąd Rejonowy. Danutę Siedzikównę zabił 28 sierpnia 1946 r. strzałem w głowę dowódca plutonu egzekucyjnego z KBW. Wcześniejsza egzekucja z udziałem żołnierzy się nie udała. Żaden nie chciał zabić „Inki”, choć strzelali z odległości trzech kroków.

Kasia Borkowska śpiewa o "Ince".

Kasia Borkowska śpiewa o „Ince”.

Mottem naszej tegorocznej wieczornicy patriotycznej były słowa Jana Pawła II, dla którego Ojczyzna – Polska była największym dobrem, a wolność jedną z najważniejszych wartości,  o którą walczył słowem przez całe życie:

„Człowiek bowiem każdy idzie przed siebie. Podąża ku przyszłości. I narody idą przed siebie. I ludzkość cała. Iść przed siebie – to znaczy nie tylko ulegać wpływom czasu, pozostawiając stale za sobą przeszłość: dzień wczorajszy, rok, lata, stulecia …Iść przed siebie to znaczy mieć świadomość celu.”

Sekretarz Urzędu Gminy w Piatnicy Maria Dziekońska składa podziękowania na ręce dyrektor Haliny Chełstowskiej

Sekretarz Urzędu Gminy w Piatnicy Maria Dziekońska składa podziękowania na ręce dyrektor Haliny Chełstowskiej.

Za współpracę przy realizacji trzygodzinnego programu tegorocznej wieczornicy patriotycznej pięknie dziękujemy mamom naszych uczniów (zwłaszcza chórzystów) oraz sponsorom pączków – państwu Stefanowi i Marii Szymańskim, właścicielom piekarni w Jeziorku. Już dziś cieszymy się na spotkanie za rok, na które wszystkich chętnych bardzo serdecznie zapraszamy.

Beata Sejnowska-Runo, opiekun chóru „Szkolne Słowiki”

 

3550 Ogólnie 4 Dziś
  
 

5 Komentarzy

 1. 14 listopada 2015  15:06 przez Henryk Sierzputowski Odpowiedz

  Cieszę się bardzo, że Pani Beatka pokazała na naszym serwisie reportaż z tak pięknej uroczystości. Nie mogło być inaczej, bo za co weźmie się Pani Beatka wszystko musi byś wykonane perfekt. Oglądając to czuje się jakbym był na miejscu, a nie byłem, czego bardzo żałuję. Niestety zmogła mnie choroba. Pani Beatko, bardzo Pani dziękuję.

 2. 14 listopada 2015  20:03 przez kowin Odpowiedz

  Pani Beato,
  pani działalność edukacyjna dla krzewienia wśród młodego pokolenia postaw patriotycznych i miłości do Ojczyzny szacunku, warta jest wszystkich nagród. Gratulacje.
  Wojciech Winko

 3. 14 listopada 2015  21:15 przez Czesław Rybicki Odpowiedz

  Gratuluję Pani Beatce pomysłów i wytrwałości w corocznej i całorocznej realizacji wychowania opartego o historię. Działanie Pani Kustosz promieniuje na wiele szkół z regionu, a nawet i do szkół niemieckich, a poprzez imprezy takie jak dziś i na polanie także na środowiska pozaszkolne. Tak trzym Beatko. Duchem byłem z Wami.

 4. 14 listopada 2015  21:53 przez Beata Odpowiedz

  Ku chwale Ojczyzny! Dziękuję za słowa wsparcia. Czuję się bezpieczna w gronie tak zacnych i wartościowych Kolegów. To wielki zaszczyt dla mnie być częścią takiej drużyny:-) Pozdrawiam serdecznie - Beata Sejnowska - Runo

 5. 15 listopada 2015  9:03 przez Henryk Sierzputowski Odpowiedz

  W Szkole Podstawowej w Jeziorku prowadzona jest Uniwersalna Lekcja Historii, Dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Inicjatorem tych lekcji jest Pani Beata Sejnowska - Runo, przy wsparciu Dyrekcji Szkoły jak też i rodziny. Trzymajcie tak dalej.

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.