Pomnik – Bunkier w Hołdzie Żołnierzom 33 P.P.

Pomnik Żołnierzom 33 P.P.

Na tablicy przy pomniku (znajduje się w koszarach) napis:  Żołnierzom 33 P.P. Walczącym i Poległym W Obronie Ojczyzny.


Ten pomnik to fragment bunkra z linii obronnej III batalionu 33 P.P. w Nowo¬grodzie, stanowiącej najważniejszą część umocnień w obronie linii środkowej Narwi między Łomżą i Nowogrodem we wrześniu 1939 r. Dzięki inicjatywie TPZŁ, stacjonującemu obecnie w Łomży batalionowi ufundowano sztandar, dzięki czemu tenże batalion będzie nawiązywał do tradycji 33 P.P. Pomnik odsłonięte 15.08.1998 r.

1 Łomżyński Batalion remontowy przejął, dziedziczy, kontynuuje i pomnaża tradycje 33 Pułku piechoty, który w II Rzeczypospolitej bronił Łomży i Ziemi Łomżyńskiej podczas wojny polsko-sowieckiej w 1920 r. i kampanii wrześniowej w 1939 r. Stacjonował w łomżyńskich koszarach a swoje święto pułkowe obchodził 14 sierpnia dla uczczenia bitwy pod Osowem. Stąd żołnierze tego batalionu także wybrali ten dzień na swoje święto batalionowe, przyjmując za swego patrona bohatera obrony Łomży z 1920 r., byłego dowódcę 33 pp, gen. Mariana Stanisława Raganowicza – mianowanego do stopnia generała przez Zwierzchnika Sił Zbrojnych. Dziś żołnierze batalionu bardzo aktywnie uczestniczą w życiu Łomży, ale także polskiej armii. Obecnie 10 z nich pełni odpowiedzialną i niebezpieczną ciągle służbę na misji w Afganistanie. Wczesniej wielu przebywało na podobnych misjach min. w Iraku – w zmianie V i IX.

Opracował Henryk Sierzputowski na podstawie:

http://lomza.naszemiasto.pl/artykul/533176,
http://lomza.naszemiasto.pl/artykul/533176,uroczyste-obchody-swieta-wojska-polskiego-w-lomzy,id,t.html

 

5108 Ogólnie 1 Dziś
  
 

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Avatar

Pomnik Jana Pawła II

Pomnik Jana Pawła II Łomża Plac Jana Pawła II Na pomniku napis: Ojciec św. Jan Paweł II Nawiedził Kościół Łomżyński 4-5 czerwca 1991 W czasie tej wizyty miały miejsce dwa[...]