Rok 2014 dla piątnickich parafian to rok jubileuszowy. Oto bowiem upływa 100 lat, odkąd położono kamień węgielny pod budowę murowanej świątyni w Piątnicy.
Dzieje miejscowego kościoła sięgają XIV wieku. Parafia pw. Przemienienia Pańskiego została erygowana w 1407 r. przez biskupa płockiego Jakuba, syna Floriana z Korzkwi, z fundacji Junoszy – sędziego zakroczymskiego, ale kościół istniał tutaj już przed 1396 r. Kolejny kościół drewniany zbudowany w 1757 r. przetrwał do początku XX wieku, zaś obecny murowany pw. Przemienienia Pańskiego budowany w latach 1914,1927-1938, pod bacznym i gospodarnym okiem ks. Zygmunta Skarżyńskiego, został zniszczony podczas ostatniej wojny w 1944 r., a następnie odbudowany w latach 1945-1953 staraniem proboszczów – ks. Bronisława Zarzeckiego i ks. Stanisława Prószyńskiego. Konsekrowany był w 1951 r., ale kościelne wieże odbudowano dopiero w latach 1991-1992 z inicjatywy ks. prob. Edwarda Zambrzyckiego i to właśnie wówczas świątynia odzyskała dawny blask.
Dla uczczenia jubileuszu wydano książkę, album i kalendarz. Zorganizowano także konferencję naukową. O tych inicjatywach już pisaliśmy na naszym portalu i wiedza na ich temat jest dostępna pod linkami:
https://historialomzy.pl/rzecz-o-kosciele-w-piatnicy/
https://historialomzy.pl/konferencja-naukowa-na-100-lecie-murowanej-swiatyni-w-piatnicy/
Jednak najważniejszym punktem obchodów były misje święte prowadzone przez księży pallotynów – ojca Emiliana i ojca Mirosława. Misje trwały tydzień i były czasem szczególnej łaski Bożej dla parafian piątnickich. Nauki stanowe głoszone z mocą, msza święta na cmentarzu, nabożeństwo przebłagalne, droga krzyżowa ulicami Piątnicy zakończona postawieniem krzyża misyjnego i wyznaniem wiary, Apel Jasnogórski oraz odnowienie ślubów przez małżonków gromadziły licznie miejscową społeczność na modlitwie i pozwoliły na nowo spojrzeć na własne życie i przewartościować je w kierunku Boga. Zwieńczeniem misji, a zarazem ukoronowaniem obchodów jubileuszowych był odpust Przemienienia Pańskiego, uroczyście obchodzony w parafii Piątnica dnia 3 sierpnia 2014 roku.
Na mszy świętej o godz. 12.00, koncelebrowanej przez ks. kardynała Gerharda Ludwiga Müllera, prefekta watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, wraz z czterema biskupami łomżyńskimi, na czele z J.E. biskupem Januszem Stepnowskim, który w tym dniu objął patronat honorowy nad uroczystościami jubileuszowymi, ksiądz kardynał wygłosił homilię i gorąco modlił się w intencji parafian piątnickich, a z nim kilkunastu kapłanów, zaproszeni goście i setki wiernych.
procesja na wejście, na czele misjonarz – ojciec Emilian
kardynał w asyście biskupów łomżyńskich – bp Stanisława, bp Janusza i bp Tadeusza
uroczysta Eucharystia
Po Eucharystii, która oficjalnie rozpoczęła finał obchodów jubileuszu i była jego centralnym, najważniejszym punktem, odbył się piknik rodzinny pn. „Kolory regionu”, zorganizowany w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2014 (jest to projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej). Organizatorami pikniku byli: Parafia Rzymsko-Katolicka pw. Przemienienia Pańskiego w Piątnicy z ks. proboszczem kanonikiem Szczepanem Dobeckim, Gminny Ośrodek Kultury w Piątnicy z dyrektorem – p. Edytą Brzozowską oraz Gmina Piątnica na czele z wójtem Edwardem Ładą.
Piknik wsparli także sponsorzy, a w ich gronie znalazły się następujące podmioty: Homklar – PARTNER W UTRZYMYWANIU CZYSTOŚCI I HIGIENY, BUDROL – Jan Kuczyński, Motel Zacisze w Piątnicy, Piekarnia Śledziewscy, Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów w Piątnicy – Andrzej Zalewski, HEXA BANK Spółdzielczy, HYDRAULIKA – Józef Zając, Łomżyńskie Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych Sp. z o.o. oraz Przedsiębiorstwo Handlowe KONRAD.
Oko i podniebienie cieszyły rozłożone wokół boiska stoiska z poszczególnych miejscowości tworzących parafię Piątnica, prezentujące najrozmaitsze wyroby sztuki rękodzielniczej i kulinarnej.
stoisko Rządkowa
Piknik rozpoczął teatrzyk dla dzieci pt. „Pchła Krętaczka” w wyk. Studia Małych Form Teatralnych, Scenografii i Reżyserii Art-Re z Krakowa.
zabawy na scenie
Po przedstawieniu artyści zaprosili wszystkie dzieci do udziału w zabawach i grach z nagrodami w sektorze zabaw usytuowanym obok sceny, zaś na samej scenie obyły się występy solistów chóru „Szkole Słowiki” ze Szkoły Podstawowej w Jeziorku. Piosenki głównie dziecięce i młodzieżowe zaśpiewały dziewczynki z aktualnego składu chóru oraz absolwentki. Wszystkie utwory wykonały wręcz brawurowo.
Następnie w repertuarze pieśni ludowych i towarzyskich zaprezentował się Zespół Śpiewaczy „Piątniczanie”, działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Piątnicy. Seniorzy zachwycili publiczność młodzieńczym wigorem i pasją śpiewania.
Po „Piątniczanach” godzinny koncert dała wyjątkowa, wspaniała i niepowtarzalna Łomżyńska Orkiestra Dęta pod batutą Waldemara Borusiewicza. Muzycy zagrali kilkanaście utworów z kręgu muzyki narodowej, operowej, operetkowej, musicalowej i filmowej.
W charakterze gwiazd wieczoru wystąpiły formacje kabaretowe: Trzeci Oddech Kaczuchy oraz Kabaret OT.TO. Zarówno Maja Piwońska i Andrzej Janeczko (Kaczuchy), jak też panowie: Wiesław Tupaczewski, Andrzej Tomanek oraz Andrzej Piekarczyk (OT.TO) okazali się być nie tylko prawdziwymi intelektualistami, którzy sami piszą teksty, tworzą muzykę, aranże i choreografię do swoich występów, ale są też takimi niezwykle ciepłymi, przyjaznymi ludźmi, łatwo, szybko i doskonale nawiązującymi relacje z publicznością. Miało się wrażenie swoistego „zakumplowania” z artystami. Pozostał zachwyt ich osobowościami i kunsztem aktorskim w specyfice żartu.
Organizatorzy wspaniale wywiązali się ze swoich zadań, chociaż przeszło trzydziestostopniowy upał nie ułatwiał sprawy.
Publiczność, której przybywało z każdą godziną, świetnie bawiła się podczas wszystkich występów, a dzieciaki miały szczególną frajdę z dodatkowych atrakcji, wśród których należy wymienić: makijaż twarzy, malowanie włosów, przejażdżki konne, skakanie na rozmaitych dmuchawcach, trampolinie itd.
Jubileusz 100-lecia budowy kościoła murowanego w Piątnicy, wzorem jubileuszu 600-lecia parafii Piątnica (obchodzonym w 2007 roku), na stałe wpisuje się w historię piątnickiej ziemi i uwieńczony sukcesem, zostanie na długo w sercach i pamięci tutejszych parafian oraz gości.
tekst: Beata Sejnowska – Runo
zdjęcia: Sylwester Świderski