Świętowanie jubileuszu 100-lecia kościoła w Piątnicy

 

Rok 2014 dla piątnickich parafian to rok jubileuszowy. Oto bowiem upływa 100 lat, odkąd położono kamień węgielny pod budowę murowanej świątyni w Piątnicy.

Dzieje miejscowego kościoła sięgają XIV wieku. Parafia pw. Przemienienia Pańskiego została erygowana w 1407 r. przez biskupa płockiego Jakuba, syna Floriana z Korzkwi, z fundacji Junoszy –  sędziego zakroczymskiego, ale kościół istniał tutaj już przed 1396 r. Kolejny kościół drewniany zbudowany w 1757 r. przetrwał do początku XX wieku, zaś obecny murowany pw. Przemienienia Pańskiego budowany w latach 1914,1927-1938, pod bacznym i gospodarnym okiem ks. Zygmunta Skarżyńskiego,  został  zniszczony podczas ostatniej wojny w 1944 r., a następnie odbudowany w latach 1945-1953 staraniem pro­boszczów – ks. Bronisława Zarzeckiego i ks. Stanisława Prószyńskiego. Konsekrowany był w 1951 r., ale kościelne wieże odbudowano dopiero w latach 1991-1992  z inicjatywy ks. prob. Edwarda Zambrzyckiego i to właśnie wówczas świątynia odzyskała dawny blask.

Dla uczczenia jubileuszu wydano książkę, album i kalendarz. Zorganizowano także konferencję naukową. O tych inicjatywach już pisaliśmy na naszym portalu i wiedza na ich temat jest dostępna pod linkami:

https://historialomzy.pl/rzecz-o-kosciele-w-piatnicy/

https://historialomzy.pl/konferencja-naukowa-na-100-lecie-murowanej-swiatyni-w-piatnicy/

Jednak najważniejszym punktem obchodów były misje święte prowadzone przez księży pallotynów – ojca Emiliana i ojca Mirosława. Misje trwały tydzień i były czasem szczególnej łaski Bożej dla parafian piątnickich. Nauki stanowe głoszone z mocą, msza święta na cmentarzu, nabożeństwo przebłagalne, droga krzyżowa ulicami Piątnicy zakończona postawieniem krzyża misyjnego i wyznaniem wiary, Apel Jasnogórski oraz odnowienie ślubów przez małżonków gromadziły licznie miejscową społeczność na modlitwie i pozwoliły na nowo spojrzeć na własne życie i przewartościować je w kierunku Boga. Zwieńczeniem misji, a zarazem ukoronowaniem obchodów jubileuszowych był odpust Przemienienia Pańskiego, uroczyście obchodzony w parafii Piątnica dnia 3 sierpnia 2014 roku.

Na mszy świętej o godz. 12.00, koncelebrowanej przez ks. kardynała Gerharda Ludwiga Müllera, prefekta watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary,  wraz z  czterema biskupami łomżyńskimi,   na czele z J.E. biskupem Januszem Stepnowskim, który w tym dniu objął patronat honorowy nad uroczystościami jubileuszowymi,  ksiądz kardynał wygłosił homilię i gorąco modlił się w intencji parafian piątnickich, a z nim kilkunastu kapłanów, zaproszeni goście i  setki wiernych.

procesja na wejście

procesja na wejście, na czele misjonarz – ojciec Emilian

proboszcz Szczepan Dobecki wita gości

proboszcz Szczepan Dobecki wita gości

za księdzem proboszczem widzimy misjonarza - ojca Mirosława

za księdzem proboszczem widzimy obu misjonarzy –  ojca Emiliana           i ojca Mirosława

 

kardynał w asyście biskupów łomżyńskich - bp Janusza i bp Tadeusza

kardynał w asyście biskupów łomżyńskich – bp Stanisława, bp Janusza i bp Tadeusza

kardynał Gerhard Ludwig Müller głosi homilię

kardynał Gerhard Ludwig Müller głosi homilię

 

modlitwa wiernych

modlitwa wiernych

rodzina Tokarzów w procesji z darami

rodzina Tokarzów w procesji z darami

uroczysta Eucharystia

uroczysta Eucharystia

biskupi łomżyńscy koncelebrują uroczystą Eucharystię

biskupi łomżyńscy koncelebrują Eucharystię wraz z kardynałem

Cud Przemiany

Cud Przemiany

Cud Przemiany

Cud Przemiany

wierni

wierni zgromadzeni w kościele piątnickim

pamiątkowe zdjęcie przed zabytkową plebanią

pamiątkowe zdjęcie przed zabytkową plebanią

Po Eucharystii, która oficjalnie rozpoczęła finał obchodów jubileuszu i była jego centralnym, najważniejszym  punktem, odbył się piknik rodzinny pn. „Kolory regionu”, zorganizowany  w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2014 (jest to projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej). Organizatorami pikniku byli: Parafia Rzymsko-Katolicka pw. Przemienienia Pańskiego w Piątnicy z ks. proboszczem kanonikiem Szczepanem Dobeckim, Gminny Ośrodek Kultury w Piątnicy z dyrektorem – p. Edytą Brzozowską oraz Gmina Piątnica na czele z wójtem Edwardem Ładą.

Piknik wsparli także sponsorzy, a w ich gronie znalazły się następujące podmioty:  Homklar – PARTNER W UTRZYMYWANIU CZYSTOŚCI I HIGIENY,  BUDROL – Jan Kuczyński, Motel Zacisze w Piątnicy, Piekarnia Śledziewscy, Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów w Piątnicy – Andrzej Zalewski, HEXA BANK Spółdzielczy, HYDRAULIKA – Józef Zając,  Łomżyńskie Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych Sp. z o.o. oraz  Przedsiębiorstwo Handlowe KONRAD.

Oko i podniebienie cieszyły rozłożone wokół boiska stoiska z poszczególnych miejscowości tworzących parafię Piątnica, prezentujące najrozmaitsze wyroby sztuki rękodzielniczej i kulinarnej.

stoisko Bud Czarnockich

stoisko Bud Czarnockich

stoisko Czarnocina

stoisko Czarnocina

stoisko Rządkowa

stoisko Rządkowa

stoisko Jeziorka

stoisko Jeziorka

 

stoisko Elżbiecina

stoisko Elżbiecina

stoisko miejscowości Zabawka

stoisko miejscowości Zabawka

stoisko Kalinowa

stoisko Kalinowa

stoisko Muraw

stoisko Muraw

stoisko Piątnicy Poduchownej

stoisko Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Piątnica oraz stoisko Piątnicy Poduchownej

Piknik rozpoczął teatrzyk dla dzieci pt. „Pchła Krętaczka” w wyk. Studia Małych Form Teatralnych, Scenografii i Reżyserii Art-Re z Krakowa.

teatrzyk Pchła Krętaczka

teatrzyk Pchła Krętaczka

zabawy na scenie

zabawy na scenie

Po przedstawieniu artyści zaprosili wszystkie dzieci do udziału w zabawach i grach z nagrodami w sektorze zabaw usytuowanym obok sceny, zaś na samej scenie obyły się występy solistów chóru „Szkole Słowiki” ze Szkoły Podstawowej w Jeziorku. Piosenki głównie dziecięce i młodzieżowe zaśpiewały dziewczynki z aktualnego składu chóru oraz absolwentki. Wszystkie utwory wykonały wręcz brawurowo.

Słowik - Aleksandra Gawrych

Słowik – Aleksandra Gawrych

Słowik - Oliwia Supińska

Słowik – Oliwia Supińska

Słowik - Agnieszka Kosińska

Słowik – Agnieszka Kosińska

Słowik - Ania Tułowiecka

Słowik – Ania Tułowiecka

Słowik - Kasia Borkowska

Słowik – Kasia Borkowska

Następnie w repertuarze pieśni ludowych i towarzyskich zaprezentował się Zespół Śpiewaczy „Piątniczanie”, działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Piątnicy. Seniorzy zachwycili publiczność młodzieńczym wigorem i pasją śpiewania.

zespół "Piątniczanie"

zespół „Piątniczanie”

Po „Piątniczanach” godzinny koncert dała wyjątkowa, wspaniała i niepowtarzalna Łomżyńska Orkiestra Dęta pod batutą Waldemara Borusiewicza. Muzycy zagrali kilkanaście utworów z kręgu muzyki narodowej, operowej, operetkowej, musicalowej i filmowej.

Łomżyńska Orkiestra Dęta z Waldemarem Borusiewiczem

Łomżyńska Orkiestra Dęta z Waldemarem Borusiewiczem

W charakterze gwiazd wieczoru wystąpiły formacje kabaretowe: Trzeci Oddech Kaczuchy oraz Kabaret OT.TO. Zarówno Maja Piwońska i Andrzej Janeczko (Kaczuchy), jak też panowie: Wiesław Tupaczewski, Andrzej Tomanek oraz Andrzej Piekarczyk (OT.TO) okazali się być nie tylko prawdziwymi intelektualistami, którzy sami piszą teksty, tworzą muzykę, aranże i choreografię do swoich występów, ale są też takimi niezwykle ciepłymi, przyjaznymi ludźmi, łatwo, szybko  i doskonale nawiązującymi relacje z publicznością. Miało się wrażenie swoistego „zakumplowania” z artystami. Pozostał zachwyt ich osobowościami i kunsztem aktorskim w specyfice żartu.

"Trzeci Oddech Kaczuchy"

„Trzeci Oddech Kaczuchy”

OT.TO na bis

OT.TO  bisuje

Organizatorzy wspaniale wywiązali się ze swoich zadań, chociaż przeszło trzydziestostopniowy upał nie ułatwiał sprawy.

Publiczność, której przybywało z każdą godziną, świetnie bawiła się podczas wszystkich występów, a dzieciaki miały szczególną frajdę z dodatkowych atrakcji, wśród których należy wymienić: makijaż twarzy, malowanie włosów, przejażdżki konne, skakanie na rozmaitych dmuchawcach, trampolinie itd.

jedna z atrakcji

jedna z atrakcji

szczęście dzieciaków

szczęście dzieciaków

ks. proboszcz dziękuje Kaczuchom

ks. proboszcz dziękuje Kaczuchom

organizatorzy wręczają nagrody sponsorom

organizatorzy wręczają nagrody sponsorom

konferansjerzy pikniku

konferansjerzy pikniku

publiczność

publiczność

Jubileusz 100-lecia budowy kościoła murowanego w Piątnicy, wzorem jubileuszu 600-lecia parafii Piątnica (obchodzonym w 2007 roku), na stałe wpisuje się w historię piątnickiej ziemi i  uwieńczony sukcesem, zostanie na długo w sercach i pamięci tutejszych parafian oraz gości.

tekst: Beata Sejnowska – Runo

zdjęcia: Sylwester Świderski

5381 Ogólnie 12 Dziś
  
 

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Rzecz o kościele w Piątnicy

W bieżącym roku parafianie piątniccy obchodzą jubileusz 100-lecia budowy swojej murowanej świątyni. Jest to doskonała okazja zarówno do modlitwy, jak i do świętowania. Jest to takż[...]