Zagadka 133
Może ktoś z użytkowników rozpoznaje miejsce w Łomży (tak wynika z podpisu na zdjęciu) gdzie zrobiono powyższe zdjęcie?
Zdjęcia do zagadki nadesłał Pan Marcin Niklewicz.
Może ktoś z użytkowników rozpoznaje miejsce w Łomży (tak wynika z podpisu na zdjęciu) gdzie zrobiono powyższe zdjęcie?
Zdjęcia do zagadki nadesłał Pan Marcin Niklewicz.
Pierwszy Redaktor Naczelny historialomzy.pl Pomysłodawca i twórca serwisu. Członek Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów, Łomżyńskiego Bractwa Historycznego, Lokalnej Organizacji Turystycznej Ziemia Łomżyńska oraz łomżyńskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego.
Wprowadź słowa kluczowe wyszukiwania i naciśnij Enter.
10 comments
Wydaje mi się,że w tym okresie to może być jedynie kolejka wąskotorowa i to nie w samej Łomży a raczej w okolicach szerzej rozumianych * Kurpie*, kolej normalna doszła do Łomzy w 1915 roku, a wąskotorowa dopiero w latach 20/tych jak mi się zdaje…
To byl wiadukt jedno torowy na wiejskiej drodze w Lomzy.
Z prośbą o rozwikłanie zagadki zwrócił się do mnie Pan Andrzej Tajchert – miłośnik m. in. kolei wąskotorowej.
proszę zwrócić uwagę na ogrodzenie z prawej – jest to coś co może pomóc w lokalizacji
proszę zwrócić uwagę na budynek z lewej – może to coś ułatwi.
Z opisu wynika faktycznie, że jest to prawdopodobnie budowa torowiska nad szosą, ale w sumie nic konkretnego więcej to nie mówi.
Zagadka uruchomiona na prośbę Pana Andrzeja Tajcherta.
Może ogrodzenie z prawej i budynek z lewej głównego zdjęcia coś pomoże.
A moze to jest ulica Wiejska w Lomzy???
To chyba waskotorowka wybudowana przez Niemcow, ktora sluzyla do wywozu drzewa z Puszczy Kurpiowskiej. W 1944 roku Niemcy wysadzili w powietrze budynki stacj w Łomży i zniszczyli linię kolejową na trasie Łomża – Śniadowo i tory wąskotorówki. Wydaje mi sie, ze na jednym ze zdjec widac sklad drewna i stacje.
Witam,
zdjęcie jest z I wojny św (w podpisie jest 1916), wąskotorówki myszynieckiej jeszcze w Ł. nie było. Moja teoria jest taka że chodzi o rozpoczętą budowę linii kolejowej normalnotorowej do Kolna. Miała ona być niejako przedłużeniem istniejącej linii kolejowej, dalej miał być most na Narwi. Do jej budowy (tj. prac ziemnych) położono tymczasowe tory wąskie, takie jak widoczny tor na pierwszym planie zdjęcia. Jeśli tak, to pytanie gdzie Niemcy chcieli zbudować wiadukt (nad jaką ulicą/szosą)?
Na dolnym zdjęciu jest chyba napis Samosche (?) ale nie wiem czy dolne i górne były robione w tym samym miejscu.
pozdr
a
Jeżeli przyjąć informacje pana Andrzeja Tajcherta że jest to budowa kolei normalnotorowej do Kolna to miała ona przechodzić przez Las Jednaczewski, usypano nasyp ziemny kolejowy ( z którego później korzystano przy budowie stadionu przy ul. Zjazd). Na zdjęciu z prawej strony widoczny jest fragment ogrodzenia. Można przypuszczać że jest to końcówka ogrodzenia parku miejskiego. Zatem gdyby tak było wiadukt budowany byłby nad ul. Szosową ( Wojska Polskiego) w kierunku ul. Nowogrodzkiej
Czy ten biały domek na lewo to nie jest przypadkiem obecny Sikorskiego 116. Oglądałem przed chwilą na google maps i bryła (po niewielkich przeróbkach) jakby ta sama… :)
Mazowiecki, zerknąłem na zdjęcie z 1916 roku, porównałem z Google Maps i mnie… olśniło. Fragment budynku, który widzimy z lewej to obecny zdewastowany budynek Wojska Polskiego 8 A (adres z Google maps). Biały budynek w oddali również istnieje obecnie, znajduje się przy skrzyżowaniu Nowogrodzkiej z Glogera. Zagadka rozwiązana ! Szkoda, że przez działania wojenne nie doczekaliśmy się wiaduktu w centrum miasta. Byłoby ciekawiej !