Zagadka 133

10 Komentarzy

 1. 25 listopada 2014  9:01 przez marcin Odpowiedz

  Z prośbą o rozwikłanie zagadki zwrócił się do mnie Pan Andrzej Tajchert - miłośnik m. in. kolei wąskotorowej.

  proszę zwrócić uwagę na ogrodzenie z prawej - jest to coś co może pomóc w lokalizacji
  proszę zwrócić uwagę na budynek z lewej - może to coś ułatwi.

  Z opisu wynika faktycznie, że jest to prawdopodobnie budowa torowiska nad szosą, ale w sumie nic konkretnego więcej to nie mówi.

 2. 25 listopada 2014  18:06 przez marcin Odpowiedz

  Zagadka uruchomiona na prośbę Pana Andrzeja Tajcherta.

  Może ogrodzenie z prawej i budynek z lewej głównego zdjęcia coś pomoże.

 3. 26 listopada 2014  2:13 przez Elzbieta Malinowska na Facebooku Odpowiedz

  To chyba waskotorowka wybudowana przez Niemcow, ktora sluzyla do wywozu drzewa z Puszczy Kurpiowskiej. W 1944 roku Niemcy wysadzili w powietrze budynki stacj w Łomży i zniszczyli linię kolejową na trasie Łomża – Śniadowo i tory wąskotorówki. Wydaje mi sie, ze na jednym ze zdjec widac sklad drewna i stacje.

 4. 27 listopada 2014  8:54 przez Andrzej Tajchert Odpowiedz

  Witam,
  zdjęcie jest z I wojny św (w podpisie jest 1916), wąskotorówki myszynieckiej jeszcze w Ł. nie było. Moja teoria jest taka że chodzi o rozpoczętą budowę linii kolejowej normalnotorowej do Kolna. Miała ona być niejako przedłużeniem istniejącej linii kolejowej, dalej miał być most na Narwi. Do jej budowy (tj. prac ziemnych) położono tymczasowe tory wąskie, takie jak widoczny tor na pierwszym planie zdjęcia. Jeśli tak, to pytanie gdzie Niemcy chcieli zbudować wiadukt (nad jaką ulicą/szosą)?
  Na dolnym zdjęciu jest chyba napis Samosche (?) ale nie wiem czy dolne i górne były robione w tym samym miejscu.
  pozdr
  a

 5. 1 grudnia 2014  11:35 przez Mazowiecki Odpowiedz

  Jeżeli przyjąć informacje pana Andrzeja Tajcherta że jest to budowa kolei normalnotorowej do Kolna to miała ona przechodzić przez Las Jednaczewski, usypano nasyp ziemny kolejowy ( z którego później korzystano przy budowie stadionu przy ul. Zjazd). Na zdjęciu z prawej strony widoczny jest fragment ogrodzenia. Można przypuszczać że jest to końcówka ogrodzenia parku miejskiego. Zatem gdyby tak było wiadukt budowany byłby nad ul. Szosową ( Wojska Polskiego) w kierunku ul. Nowogrodzkiej

 6. 12 marca 2015  21:19 przez Michał Długozima Odpowiedz

  Mazowiecki, zerknąłem na zdjęcie z 1916 roku, porównałem z Google Maps i mnie... olśniło. Fragment budynku, który widzimy z lewej to obecny zdewastowany budynek Wojska Polskiego 8 A (adres z Google maps). Biały budynek w oddali również istnieje obecnie, znajduje się przy skrzyżowaniu Nowogrodzkiej z Glogera. Zagadka rozwiązana ! Szkoda, że przez działania wojenne nie doczekaliśmy się wiaduktu w centrum miasta. Byłoby ciekawiej !

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Zagadka 102

Co to był za budynek? Był bo już nie istnieje. W którym rejonie Łomży był pobudowany? Proszę podać jego historię od momentu  wybudowania  (rok wybudowania jest dość odległy) do[...]