Zagadka 76

11 Komentarzy

 1. 27 listopada 2010  16:02 przez majster Odpowiedz

  Jest to ściana frontowa starego ratusza. Przed remontem na ścianie była tablica poświęcona pierwszemu Prezydentowi Łomży Władysławowi Świderskiemu. Czy to o tę tablicę chodzi to nie wiem, bo obok zdaje mi sie, że jest jakaś tablica.

 2. 27 listopada 2010  16:17 przez maciek Odpowiedz

  Zgadza się jest to ściana frontowa Starego Ratusza. W tej wnęce była, ale inna tablica. Tablica poświęcona Prezydentowi Władysławowi Świderskiemu znajduje się, tylko bliżej prawej krawędzi elewacji frontowej.

 3. 27 listopada 2010  16:36 przez majster Odpowiedz

  Sięgam pamięcią w czsy słusznie minione i kojarzę tablicę upamiętniającą pobyt Dzierżyńskiego i Marchlewskiego w Łomży. Może to o tę tablicę chodzi?

 4. 4 grudnia 2010  20:41 przez maciek Odpowiedz

  Była tablica z okazji pobytu w Łomży towarzyszy Juliana Marchlewskiego i Feliksa Dierżyńskiego w tym miejscu, gdzie obecnie jest tablica poświęcona Prezydentowi Łomży Władysławowi Świderskiemu. Zamieniono je w czasie przywracanie demokracji.

 5. 7 grudnia 2010  16:51 przez majster Odpowiedz

  Ciągnę ostatkami pamięci i wydaje mi się, że poświęcona pierwszemu powojennemu starosty łomżynskiemu Tadeuszowi Żeglickiemu była tam tablica.

 6. 12 grudnia 2010  4:49 przez andrzej Ciborowski Odpowiedz

  A moze ty jestes komunista i teskisz za tamtymi latami.
  (Tamm byla tabliczka "To miescila sie pierwsza wladza
  Robotniczo-chlopska Feliksa Dzierzynskiewgi i Juliana Marchlewskiego.
  (Faktycznie byli to majezcy Polski i mordercy narodu polskiego.
  Po pochodzie I Majowym wszyscy dygnitarze Lomzy oddawali chld tej tablicy.
  Takich Lomza miala przywodcow Polski i PZPR.
  (sprawdz na computerze kim byl naprawde Feliks Dzierzynski i Julian Marchlewski)
  jedrek

 7. 12 grudnia 2010  20:37 przez pseudo-admin Odpowiedz

  Panie Andrzeju miło, że zabrał Pan głos w dyskusji jednak prosiłbym nie kierować takich uwag i niepotrzebnych spekulacji w kierunku użytkowników Serwisu.

 8. 12 grudnia 2010  23:13 przez maciek Odpowiedz

  Panie Andrzeju tablica o której Pan wspomina była w miejscu w którym jest obecnie tabliczka poświęcona I Prezydentowi Łomży Władysławowi Świderskiemu. Zapomniał Pan jeszcze o jednej ważnej uroczystości która odbyła się w Łomży w latach 50-tych i została upamiętniona tablicą w tym właśnie miejscu.
  W Ratuszu urzędowała delegatura komunistycznego białostockiego tymczasowego komitety rewolucyjnego Polski (TKRP-polrewkomu). Towarzysze Marchlewski i Dzierżyński tylko byli w odwiedzinach i to im był poświęcona tablica.

 9. 18 grudnia 2010  15:23 przez maciek Odpowiedz

  Dodane zostało zdjęcie Ratusza łomżyńskiego gdzie na frontonie widoczne są dwie tablice. Ta z lewej jest poświęcona Towarzyszom Marchlewskiemu i Dzierżyńskiemu. Po prawej jest ta we wnęce, o którą pytam. Powtarzam pytanie. Komu była poświęcona?
  Panie Andrzeju C. proszę uzupełnić wiadomości.

 10. 27 lutego 2011  3:14 przez Tutejszy Odpowiedz

  Jeśli się nie mylę,chodzi o tablicę upamiętniają 1000 lecie chrztu Państwa Polskiego.

 11. 27 lutego 2011  22:01 przez maciek Odpowiedz

  Tak to prawda. Na tablicy oprócz napisu millennijnego wymieniono nazwiska włodarzy woj. Białostockiego i miasta Łomży

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Zagadka 118

By słuszna sprawa w końcu zwyciężyła! Jest Piątek, 13 stycznia 1837 roku jedna z najpoczytniejszych wówczas warszawskich gazet zamieszcza informację o śmierci prawego obywatela i[...]

Zagadka 130

Zdjęcie powyżej przedstawia drużynę ŁKS-u w sezonie 19../19.., właśnie którym? Proszę podać nazwiska zawodników widocznych na zdjęciu. Zdjęcie pochodzi z albumu Pana Kazimie[...]