Zagadka 76

Na elewacji pewnego budynku w Łomży jest puste miejsce po tablicy. Na którym budynku jest puste miejsce po tablicy? Co to była za tablica? Komu przeszkadzała, że została zdjęta?

Może ktoś ma zdjęcia tablicy, kiedy była jeszcze na swoim miejscu.

2066 Ogólnie 1 Dziś
  
 

11 Komentarzy

 1. Avatar
  27 listopada 2010  16:02 przez majster Odpowiedz

  Jest to ściana frontowa starego ratusza. Przed remontem na ścianie była tablica poświęcona pierwszemu Prezydentowi Łomży Władysławowi Świderskiemu. Czy to o tę tablicę chodzi to nie wiem, bo obok zdaje mi sie, że jest jakaś tablica.

 2. maciek
  27 listopada 2010  16:17 przez maciek Odpowiedz

  Zgadza się jest to ściana frontowa Starego Ratusza. W tej wnęce była, ale inna tablica. Tablica poświęcona Prezydentowi Władysławowi Świderskiemu znajduje się, tylko bliżej prawej krawędzi elewacji frontowej.

 3. Avatar
  27 listopada 2010  16:36 przez majster Odpowiedz

  Sięgam pamięcią w czsy słusznie minione i kojarzę tablicę upamiętniającą pobyt Dzierżyńskiego i Marchlewskiego w Łomży. Może to o tę tablicę chodzi?

 4. maciek
  4 grudnia 2010  20:41 przez maciek Odpowiedz

  Była tablica z okazji pobytu w Łomży towarzyszy Juliana Marchlewskiego i Feliksa Dierżyńskiego w tym miejscu, gdzie obecnie jest tablica poświęcona Prezydentowi Łomży Władysławowi Świderskiemu. Zamieniono je w czasie przywracanie demokracji.

 5. Avatar
  7 grudnia 2010  16:51 przez majster Odpowiedz

  Ciągnę ostatkami pamięci i wydaje mi się, że poświęcona pierwszemu powojennemu starosty łomżynskiemu Tadeuszowi Żeglickiemu była tam tablica.

 6. Avatar
  12 grudnia 2010  4:49 przez andrzej Ciborowski Odpowiedz

  A moze ty jestes komunista i teskisz za tamtymi latami.
  (Tamm byla tabliczka "To miescila sie pierwsza wladza
  Robotniczo-chlopska Feliksa Dzierzynskiewgi i Juliana Marchlewskiego.
  (Faktycznie byli to majezcy Polski i mordercy narodu polskiego.
  Po pochodzie I Majowym wszyscy dygnitarze Lomzy oddawali chld tej tablicy.
  Takich Lomza miala przywodcow Polski i PZPR.
  (sprawdz na computerze kim byl naprawde Feliks Dzierzynski i Julian Marchlewski)
  jedrek

 7. 12 grudnia 2010  20:37 przez pseudo-admin Odpowiedz

  Panie Andrzeju miło, że zabrał Pan głos w dyskusji jednak prosiłbym nie kierować takich uwag i niepotrzebnych spekulacji w kierunku użytkowników Serwisu.

 8. maciek
  12 grudnia 2010  23:13 przez maciek Odpowiedz

  Panie Andrzeju tablica o której Pan wspomina była w miejscu w którym jest obecnie tabliczka poświęcona I Prezydentowi Łomży Władysławowi Świderskiemu. Zapomniał Pan jeszcze o jednej ważnej uroczystości która odbyła się w Łomży w latach 50-tych i została upamiętniona tablicą w tym właśnie miejscu.
  W Ratuszu urzędowała delegatura komunistycznego białostockiego tymczasowego komitety rewolucyjnego Polski (TKRP-polrewkomu). Towarzysze Marchlewski i Dzierżyński tylko byli w odwiedzinach i to im był poświęcona tablica.

 9. maciek
  18 grudnia 2010  15:23 przez maciek Odpowiedz

  Dodane zostało zdjęcie Ratusza łomżyńskiego gdzie na frontonie widoczne są dwie tablice. Ta z lewej jest poświęcona Towarzyszom Marchlewskiemu i Dzierżyńskiemu. Po prawej jest ta we wnęce, o którą pytam. Powtarzam pytanie. Komu była poświęcona?
  Panie Andrzeju C. proszę uzupełnić wiadomości.

 10. Avatar
  27 lutego 2011  3:14 przez Tutejszy Odpowiedz

  Jeśli się nie mylę,chodzi o tablicę upamiętniają 1000 lecie chrztu Państwa Polskiego.

 11. maciek
  27 lutego 2011  22:01 przez maciek Odpowiedz

  Tak to prawda. Na tablicy oprócz napisu millennijnego wymieniono nazwiska włodarzy woj. Białostockiego i miasta Łomży

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Avatar

Zagadka 156

1915/1917 Rosyjscy jeńcy wojenni prowadzeni przez Niemców w Łomży. Ciekawe kto jedzie w bryczce po prawej? Pewnie jakiś właściciel pobliskiego majątku.   Oryginal[...]

Zagadka 78

Jest fragment budynku w Łomży  z lat międzywojennych jak widać po dacie na załączonym zdjęciu.  Gdzie można jego obejrzeć (Nazwa ulicy i numer domu).

Zagadka 80

Identyfikacja wsi Proszę pomocy u krajoznawców w identyfikacji miejscowości. W bazie danych Centralnego archiwum Ministerstwa obrony Federacji Rosyjskiej wskazano miejsce pogrze[...]