Żegnamy redaktora Stanisława Zagórskiego (1933 – 2015)

Stanisław Zagórski

Stanisław Zagórski

Obdarzony odwagą, twórczą charyzmą i niepospolitymi pomysłami, otwarty na świat i ludzi, swoim entuzjazmem i motywacją do działania zarażał wszystkich wokół.

Był człowiekiem honoru i rzetelnej pracy, a przy tym patriotą – kochał swoją małą Ojczyznę. Łomża wiele mu zawdzięcza. Był założycielem i pierwszym redaktorem znanego tygodnika „Kontakty” (1980-1990). W tej pracy szczególnie mocno ujawnił się jego bezkompromisowy stosunek wobec obłudy i hipokryzji minionej epoki z „jedynie słuszną ideologią”.

To on 1 października 1981 roku zapoczątkował w naszym mieście działalność Społecznego Stowarzyszenia Prasoznawczego „Stopka”, które dzięki swej prężnej działalności znane jest nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Dziełu swojego życia poświęcił wiele sił i czasu, wszak sprawował funkcję prezesa „Stopki”.

Jako prezes Krajowego Klubu Reportażu pomagał innym kolegom „po fachu”. Wielu zawdzięcza mu pozytywny start w swojej dziennikarskiej karierze. Zawsze mogli liczyć na dobre słowo i pomocną dłoń bardziej doświadczonego kolegi. Miał solidny warsztat dziennikarski, którym zresztą niezwykle chętnie się dzielił. Sztukę polemiki otwartej, krytycznej, obiektywnej opanował do mistrzostwa, co zaowocowało m. in. unikatową Serią Glogerowską, zbiorem esejów i wykładów znanych i mniej znanych humanistów.

O nim jako człowieku z pasją chyba najlepiej mówią Konkursy  o Nagrodę i Medal Zygmunta Glogera, a zorganizował ich aż 25  począwszy od 1983 roku. Człowiek twórczy zawsze przyciąga siłą swojego charakteru – osobowości sobie podobne. Tak i redaktor Zagórski świetnie  czuł się w towarzystwie artystów malarzy i rzeźbiarzy, dla których organizował międzynarodowe plenery. Organizował też konkursy: „Wschodnie losy Polaków” i „Zachodnie losy Polaków”, a ostatnio  „Narew: ludzie, przyroda, kultura” – konkurs na esej, reportaż, fotoreportaż i stare zdjęcia.

Za swoją pracę był wielokrotnie nagradzany m. in.: srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” (2006) i Medalem Komisji Edukacji Narodowej. W 2011 roku Prezydent RP Bronisław Komorowski nadał mu Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności oświatowej i kulturalnej oraz za osiągnięcia w pożytecznej pracy społecznej dla Łomży i Polski.

Redaktor Stanisław Zagórski odszedł od nas 15 sierpnia 2015 roku. 18 sierpnia pożegnaliśmy go podczas świeckiej ceremonii w Łomży. 20 sierpnia zostanie pochowany na cmentarzu w Kielcach.

Już wkrótce na naszym portalu biografia tego nietuzinkowego człowieka.

opracowała: Beata Sejnowska-Runo
zdjęcie: „Gazeta Współczesna”

 

1474 Ogólnie 4 Dziś
  
 

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Major Józef Sikora

Major Józef Sikora (W siedemdziesiątą rocznicę „ Września”) Zgodnie z planami operacyjnymi SGO „Narew” dowódcą odcinka „Nowogród” wyznaczony został dowódca III batalionu 33 pp [...]

KAZIMIERZ DARDZIŃSKI

Ś. p. KAZIMIERZ DARDZIŃSKI Ś. p. Kazimierz Dardziński, syn Adama i Maryi z Koców, urodzony dnia 22 sierpnia 1893 roku w Łomży. Początkowo kształcił się w łomżyńskiem gimnazyu[...]