17. patriotyczne spotkanie pokoleń w Jeziorku

„Przed Bogiem z honorem stanąć’

Po raz 17-ty w naszej szkole, tym razem w dniu 8 listopada o godz. 18.00,   otworzyliśmy wielką księgę wspomnień, narodowych  wspomnień. Wieczornice patriotyczne w Jeziorku  tym się wyróżniają spośród innych podobnych tego typu inicjatyw, iż za każdym razem przywołujemy postać kolejnego bohatera naszej małej Ojczyzny i przedstawiamy ją na tle wielkich wydarzeń dziejowych. Na przestrzeni minionych  lat przybliżyliśmy już m. in.: postać Sybiraka Ryszarda Pokropowicza rodem z Elżbiecina, nauczycielki niezłomnej – Teodory Rydzewskiej z Jeziorka, członków Armii Krajowej  z Jeziorka, mieszkańców Jeziorka, którzy zginęli w czasie II wojny światowej, Władysława Łukaszewicza – Sybiraka, a następnie  żołnierza Armii Andersa – mieszkańca  Łomży. Omówiliśmy  wywózki syberyjskie, powstanie warszawskie, mord katyński, zbrodnie niemieckie dokonane w lesie jeziorkowskim i wspominaliśmy Ofiary, opowiedzieliśmy 140-letnią historię szkoły w Jeziorku, przybliżyliśmy historię samego Jeziorka i przedwojennych właścicieli majątku Jeziorko – państwa Schirmerów.

W I części tegorocznej wieczornicy patriotycznej  wystąpili uczniowie klas starszych w programie artystycznym  pod nazwą  „Orła cień” przygotowanym przez panią Alicję Daszutę i panią Marzannę Składanek – we współpracy z panem Krzysztofem Blusiewiczem. Tym montażem słowno-muzyczno-tanecznym  radośnie celebrowaliśmy 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Natomiast bohaterem  II  części  był  Franciszek Grzanko – żołnierz słynnej Błękitnej Armii Gen. Józefa Hallera. Wspólnie z publicznością, pod egidą Szkolnych Słowików z biało-czerwonymi wiankami na głowach (wykonanie i dar pani Katarzyny Winiarek, za który pięknie dziękujemy), zaśpiewaliśmy kilkanaście  najpiękniejszych pieśni patriotycznych, głównie z okresu I wojny światowej.

Tradycyjnie – obie części spajała słodka biesiada,  a tę  przygotowała Rada Rodziców oraz  wspaniałe mamy naszych  uczniów, za co  jesteśmy im bardzo wdzięczni! Wyrazy wdzięczności kierujemy też do właścicieli Piekarni Jeziorko – Państwa Stefana i Marii Szymańskich – za słynny mix bułeczkowy oraz pod adresem pani Agnieszki Konopki – za udostępnienie naczyń.

Patriotycznie, wspólnotowo, swojsko i smacznie. Tak miało być i tak było.

Wieczornice patriotyczne  organizowane w szkole w Jeziorku  uświęcone wieloletnią tradycją – są niezwyczajne. Niezwyczajne za sprawą poruszanej tematyki, ale też niezwyczajne z tytułu gości, którzy w nich czynnie uczestniczą.

8 listopada 2019 zaszczycili nas swoją obecnością: Wicestarosta Łomżyński  –  Maria Dziekońska, Wójt Gminy Piątnica Artur Wierzbowski z małżonką, Przewodniczący Rady Miasta Łomża – Jan Olszewski, Przewodniczący Rady Gminy Piątnica Krzysztof Weber, Wiceprzewodniczący Rady Gminy Piątnica  Karol Śmiarowski, radni Marek Konopko oraz Piotr Zduńczyk, sołtys Jeziorka i Rządkowa, Prezes OSP w Jeziorku – Michał Bajkiewicz, dyrektorzy: Centrum Usług Samorządowych w Piątnicy, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1 w Łomży, Muzeum Przyrody w Drozdowie, Gminnego  Ośrodka Kultury w Piątnicy,  Szkoły Podstawowej w Drozdowie, Prezes Zarządu Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Łomży, Władze Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Piątnica, pensjonariusze DPS w Kownatach pod egidą kierownictwa. Cieszyliśmy się także obecnością księdza proboszcza Szczepana Dobeckiego oraz przyjaciół naszej szkoły – Sybiraka Mariana Paliwody z małżonką.

Licznie dopisali  uczniowie, ich rodzice, absolwenci szkoły w Jeziorku oraz grono naszych przyjaciół, które z roku na rok rośnie…

Na zakończenie przemówił nasz gość honorowy –  dr Maria Konopka, wnuczka Franciszka Grzanki. Pani Maria podziękowała za upamiętnienie osoby dziadka i powiedziała m. in.: – Pierwsza część dzisiejszej uroczystości wycisnęła łzy z moich oczu, zaś druga sprawiła, że wróciłam do lat dzieciństwa i przypomniałam sobie Boże Narodzenie i piosenki patriotyczne śpiewane wówczas (razem z kolędami), z których najbardziej lubiłam „O mój rozmarynie”. Bóg, Honor, Ojczyzna – tak byliśmy wychowani. Jestem dumna z takiego dziadka. Dziękuję.

Ja zaś dziekuję wszystkim tym, którzy czynnie i  z potrzeby serca zaangażowali się w realizację 17-tego  patriotycznego spotkania pokoleń w Jeziorku oraz tym, którzy zaszczycili nas swoją obecnością, poświęcili nam swój cenny czas i czerpali radość ze wspólnego śpiewania. Następne spotkanie za rok.  Już dziś zapraszam.

 Beata Sejnowska-Runo

fot. Aleksander Winiarek

Dla zainteresowanych postacią Franciszka Grzanki poniżej podajemy link  do artykułu o nim:

Żeby przed Bogiem z honorem stanąć

 

996 Ogólnie 2 Dziś
  
 

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.