Grób rodziny Jensz.

Grób rodziny Jensz

Las pniewski był jednym z czterech miejsc w pobliżu Łomży, w których hitlerowcy dokonywali egzekucji masowych, ale tylko jednym z dwóch, z których po wyzwoleniu dało się ekshumować część Ofiar.

13 września 1943 roku funkcjonariusze gestapo aresztowali w Łomży 12 osób z polskich środowisk inteligenckich określanych przez władze okupacyjne jako stronnicy, bądź uczestnicy polskiego ruchu stawiania oporu. Po pięciu dniach pobytu w łomżyńskim więzieniu, 18 września w godzinach porannych wszystkich aresztowanych przewieziono samochodem ciężarowym do lasu pniewskiego, gdzie zostali zamordowani strzałami w tył głowy. Ciała zamordowanych zostały zakopane na miejscu egzekucji.

5 maja 1945 roku ekshumowano dobrze zachowane ciała wszystkich dwunastu Ofiar, które pochowano na łomżyńskim cmentarzu. ( Piszemy o tym pod linkami: historialomzy.pl/czarne-lata-lomzynskiej-ziemi-rozdzial-ii-13/

i historialomzy.pl/dokumentacja-zbrodni-iii-rzeszy-w-lomzynskim-cz-iii/ )

W rodzinnym grobie spoczęli : Tadeusz Jensz lat 30 i dwie jego siostry – Janina lat 28 i najstarsza z rodzeństwa 34-letnia nauczycielka szkół łomżyńskich, czynna w tajnym nauczaniu – Zofia.

Niestety, czas robi swoje. Rodzinny grób Jenszów na starym łomżyńskim cmentarzu, którym od lat opiekuje się była uczennica Zofii Jenszówny – pani Lucyna Zysk, popadał w ruinę i wymagał renowacji. Pani Zysk była główną inicjatorką dokonania koniecznego remontu, a odpowiedni wniosek do IPN złożył ksiądz proboszcz Marian Mieczkowski. Inicjatywę podjął naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku pan Jarosław Schabieński i tamtejszy Oddział IPN zobowiązał się sfinansować remont grobu. Koniecznymi uzgodnieniami technicznymi zajmowali się: wiceprezes ZG TPZŁ – Józef Babiel i starszy inspektor w Urzędzie Ochrony Zabytków w Łomży – Sławomir Zgrzywa.

Remont został zakończony w końcu listopada bieżącego roku. Fotografie odremontowanego grobu zamieszczamy poniżej.

Redakcja serwisu

Fotografię wykonał Pan Sławomir Zgrzywa.

744 Ogólnie 2 Dziś
  
 

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Avatar