Ingres bpa łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego

Po 26 latach poza granicami kraju wracam, aby służyć wam (…) W języku włoskim jest takie określenie: „una squadra”- „jedna drużyna”. My wszyscy stanowimy jedną drużynę, która głosi zmartwychwstałego Chrystusa i Ewangelię- mówił w swoim pierwszym przemówieniu nowy biskup Łomży ks. dr Janusz Stepnowski. Nowy biskup diecezji łomżyńskiej zapowiedział, że chciałby współpracować z władzami Łomży i regionu „bez względu na ich przynależność partyjną”, dla dobra wszystkich mieszkańców.

Uroczystościom przewodniczył kard. Marc Quellet, prefekt Kongregacji ds. Biskupów w Watykanie. Rozbudowana liturgia odprawiana była po łacinie.

Współkonsekratorem, oprócz bp Stanisława Stefanka, był także abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce. On też wygłosił homilię.

– Bóg uznaje różnorodność słów i dźwięków w tej diecezji. Chce jednak dobrze nastroić te struny, które brzmią o pół tonu za nisko czy o pół tonu za wysoko w stosunku do reszty. Bóg daje nam „gitarę” w osobie biskupa Janusza- mówił po polsku, zmagając się z trudną wymową naszego języka abp Migliore. W homilii wspomniał też o zadaniach, jakie stoją przed nowym ordynariuszem diecezji- pracy z młodzieżą, dziećmi, a przede wszystkim tymi, którzy są „na uboczu kościoła”.

Święcenia biskupie zostały udzielone ks. Stepnowskiemu po odczytanej Ewangelii. Jako insygnia władzy biskupiej otrzymał mitrę, pierścień i pastorał.

Chwilę później kapłani i wierni złożyli nowemu biskupowi homagium- publiczny hołd.

Po Komunii św. biskup nominat i najważniejsi dostojnicy kościelni podpisali dokumenty Nuncjatury Apostolskiej w Polsce. W ten sposób zgodnie z prawem kanonicznym, bp Stepnowski objął diecezję łomżyńską.

Na zakończenie kilkugodzinnej uroczystości głos zabrali goście. Życzenia i przesłania bp Stepnowskiemu przekazał abp Migliore, metropolita białostocki abp Edward Ozorowski, biskup pomocniczy Tadeusz Bronakowski i rodzina państwa Jankowskich z Ostrołęki, przebrana w tradycyjny strój kurpiowski. List gratulacyjny przesłał także prezydent Bronisław Komorowski.

YouTube Preview Image

Do opracowania tematu wykorzystano materiał za zgodą administratora portalu, link poniżej:

http://mylomza.pl/home/lomza/item/1641-biskupa.html

6601 Ogólnie 4 Dziś
  
 

2 Komentarzy

  1. 19 grudnia 2011  20:56 przez Paula C. Odpowiedz

    Wszystko fajnie tylko że metropolita białostocki ma na imię Edward, nie Mieczysław...

  2. 19 grudnia 2011  23:25 przez maciek Odpowiedz

    Bardzo dziękuję za wychwycenie błędu i przepraszam za pomyłkę.

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Alfons Budziński - człowiek z pasją

„Mam zwyczaj wszędzie, gdzie przyjadę wypytywać się o stare książki, pieniądze, wykopaliska i wszystko co starożytności krajowych dotyczy.”                                        [...]