W 2008 roku przypadła 590. rocznica nadania praw miejskich Łomży, które nasze miasto otrzymało 15 czerwca 1418 roku od księcia Janusza I Mazowieckiego. W ramach czerwcowych obchodów tej rocznicy, Prezydent Miasta Łomża postanowił wydać okolicznościową monetę, upamiętniającą tamto, niezwykle ważne w historii miasta, wydarzenie. Po długich dyskusjach i debatach, jako nazwa łomżyńskiego dukata lokalnego wybrane zostało określenie „jantar”. Łomżyńskie dukaty wyprodukowano o nominałach 4 i 40 jantarów, gdyż monety okolicznościowe nie mogą nosić nominałów monet będących w obiegu.
Władze Łomży dodatkowo prowadziły rozmowy z placówkami handlowymi, aby w okresie wakacyjnym jantary były walutą obiegową na terenie miasta. Istniała wtedy możliwość płacenia łomżyńską walutą w niektórych sklepach, co było niewątpliwą atrakcją zarówno dla turystów odwiedzających nasze miasto, jak również i samych mieszkańców. Taki system sprawdził się już w wielu miastach i są miejscowości, które robią kolejne reedycje swoich lokalnych dukatów.
13 czerwca 2008 r. podczas Uroczystej Sesji Rady Miejskiej oficjalnie ruszy akcja promocyjna łomżyńskich dukatów lokalnych – “jantarów”. Ich emitentem jest Miasto Łomża, producentom Mennica Polska, a do obiegu wprowadzać je będzie Miejski Dom Kultury – Dom Środowisk Twórczych i Galeria pod Arkadami. W sumie, wydanych zostało 50 tys. monet ze stopu Nordic Gold o nominale 4 jantarów oraz 500 srebrnych monet o nominale 40 jantarów. Co więcej, nasze srebrne jantary to nie lada gratka dla kolekcjonerów, gdyż jesteśmy pierwszym miastem w Polsce, które wydało srebrną monetę wielkości 38,61 mm.
Projektantem monet jest Pan Robert Kotowicz, jeden z najlepszych projektantów wizerunków monet Mennicy Polskiej SA i Narodowego Banku Polskiego.
Jantary 4
producent: Mennica Polska S.A.
nominał: 4 Jantary
emitent: Urząd Miejski w Łomży
emisja: 13.06-30.09.2008
nakład: 50 000 szt.
materiał: mosiądz
średnica: 27 mm
projektant: R. Kotowicz
Jantarów 40
producent: Mennica Polska S.A.
nominał: 40 Jantarów
emisja: 13.06.2008 – 30.09.2008
nakład: 500 sztuk
materiał: Ag 500
średnica: 38,61 mm
Awers: W centralnej części wizerunek ratusza miejskiego Łomży. Pod wizerunkiem nominał “40 Jantarów”. Powyżej napis wpisany w półkole informujący o 590 rocznicy nadania praw miejskich. Poniżej napis w półkolu “1418 Łomża 2008”.
Rewers: W centralnej części, wizerunek herbu miejskiego przedstawiający jelenia w wyskoku nad kamieniami. Powyżej napis Łomża. Pod wizerunkiem napis informujący o okresie obiegu wpisany w półkole.
Pochodzenie nazwy dukata lokalnego – JANTAR
Starołacińska nazwa JANTARU w średniowieczu brzmiała gentarum, co znaczyło płód ziemi. Słowiańska nazwa jantar została przejęta od Litwinów, a ta od fenickiej nazwy jain-itar (żywica morska).
Spośród nadnarwiańskich bogactw, najbardziej interesowano się bursztynem, który szczególnie na prawym brzegu Narwi znajdowano od dawna. Ludność dorzecza Narwi tak silnie związała się z eksploatacją i obróbką bursztynu, że minerał ten wszedł na stałe do historii kultury materialnej regionu. Wpłynął na powstanie etnograficznej odrębności tego obszaru i przez wiele lat warunkował jego rozwój gospodarczy. Nazywano go m.in. „złotem północy”. Niezwykle ciekawe okazy, w tym inkluzje (zatopione w bursztynie owady i części roślin) uznane za unikalne w skali kraju, można obejrzeć w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży.
Informacja dotycząca promocji Jantarów z regionalnego portalu 4lomza:
Promocja z „jantarami” nie wyszła?
To miał być promocyjny strzał w „10”. Wybite z okazji 590 rocznicy nadania praw miejskich Łomży jantary miały trafić do mieszkańców Łomży i odwiedzających miasto turystów. Już po kilku dniach „sprzedaży” łomżyńskich lokalnych dukatów ogłaszano sukces przedsięwzięcia… Okazuje się jednak, że jantary nie poszły jednak jak świeże bułeczki… Na dwa dni przed upływem terminu ich „ważności” w „skarbcu” MDK-DŚT, który na zlecenia ratusza zajmuje się ich dystrybucją, ogólnej puli 50 tysięcy dukatów pozostało jeszcze grubo ponad połowa.
Przypomnijmy w połowie czerwca podczas uroczystej sesji z okazji 590 rocznicy nadania praw miejskich Łomży oficjalnie zaprezentowano wybite z tej okazji łomżyńskie monety nazwane „jantarami”. Do 30 września miały być one być „normalnym” środkiem płatniczym w mieście. Miały, ale nie do końca to się udało, choć można było nimi (i je) kupować w ok. 60 punktach na terenie Łomży. Jedna moneta o nominale 4 jantary to 4 zł, a pełną wymianę do końca września gwarantuje urząd miejski. Termin ten się zbliża, a jantarów w skarbcu niestety nie ubywa. Z 50 tys. dukatów wykonanych ze stopu Nordic Gold do tej pory sprzedano ponad 21 tys. Dyrektor MDK-DŚT Roman Borawski przypuszcza, że od kilkuset do kilku tysięcy dukatów może być jeszcze w punktach, współpracujących przy dystrybucji monety lokalnej, ale i tak pozostało jeszcze sporo…
– Jantary będą dalej sprzedawane, bo mają głównie wartość kolekcjonerską i pamiątkową – mówi Mariola Jabłonowska odpowiedzialna w łomżyńskim ratuszu za promocję.Do sprzedaży jest także jeszcze kilkadziesiąt dukatów w wersji exklusiv – czyli srebrnych monety o nominale 40 jantarów. Tych było tylko 500, przy czym 10% nakładu miasto pozostawiło sobie w celach promocyjnych i honoruje nimi co zacniejszych gości… Pozostali srebrne monety mogli kupić po 210 zł za sztukę. Choć wydawało się, że przynajmniej te pójdą jak „świeże bułeczki”, okazuje się mimo początkowej rezerwacji z oferty kupna srebrnych jantarów nawet nie skorzystali wszyscy radni miasta…
Źródło:
www.lomza.pl
www.4lomza.pl
1 comments