Od redakcji:
W redakcyjnym cyklu “Był taki dzień …”, przedrukowujemy za zgodą autora, treść postu zamieszczonego na profilu FB administrowanym przez Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży.
6 Sierpień
Rok
1521 – Jan Lassota sprzedał młyn zwany Lassota na Łomżycy Feliksowi synowi Wojciecha z Gnatów –
1966 – rozpoczęły się uroczystości milenijne w Łomży przybyli kardynał Stefan Wyszyński i arcybiskup krakowski Karol Wojtyła
KOMENDA WOJEWÓDZKA M.O. Łomża, dnia 7. VIII.1966r.
SUŻBA BEZPIECZEŃSTWA
W BIAŁYMSTOKU
TAJNE
I N F O R M. C J A
dot. przebiegu uroczystości milenijnych w Łomży w dniach 6-7. VIII 1966r.
W dniach 6-7 VIII. 1966 r. w ramach „wędrówki episkopatu szlakiem milenijnym” odbyły się w katedrze łomżyńskiej diecezjalne uroczystości z udziałem kardynała Wyszyńskiego, 42-ch biskupów /17/ ordynariuszy, 25 sufraganów / oraz 107 księży diecezjalnych. Uroczystości odbyły się bez kopii obrazu MB.
W dniu 6. VIII. 1966 r. podczas powitania Wyszyńskiego i biskupów zgromadzonych było na placu katedralnym ponad 5 tys. osób, a na ulicy przed katedrą 2 tys. Osób. W szczytowym punkcie uroczystości w dniu 7. VIII. 1966 r. frekwencja wiernych wynosiła 11 tys. osób. Większość uczestników zgromadzenia stanowił element przyjezdny – wiejski, a ponad 80 % stanowiły kobiety w starszym wieku. Wyraźnie rzucał się w oczy brak młodzieży. Organizatorzy spodziewali się zgromadzić ponad 20 tys. osób.
Podczas procesyjnego przejścia wokół katedry biskupów kler usiłował reżyserować owacyjne powitanie Wyszyńskiego m. in. przez inicjowanie i podtrzymywanie przez megafony okrzyków „Niech żyje kardynał Wyszyński”. Temu celowi służyły także umieszczone na katedrze napisy „Polska przedmurzem chrześcijaństwa” i „Witamy kochanego prymasa”. Te zabiegi przez zgromadzonych zostały biernie przyjęte.
Podczas uroczystości biskupi wygłosili ogółem 12 kazań – w tym 9 w Łomży, a 3 na terenie diecezji /wyszyński – 2 , Falkowski – 2 , oraz po jednym Wojtyła, Kominek, Kurpas, Mazur, Dąbrowski, Drzazga, Bernacki i Gołębiowski/. Z wystąpień biskupów na uwagę zasługują treści przemówień kardynała Wyszyńskiego i arcybiskupa Kominka.
Kardynał Wyszyński w 35-cio minutowym przemówieniu w dniu 6. VIII 1966 r. na placu katedralnym między innymi akcentował , że kościelne uroczystości milenijne nie są skierowane przeciwko państwu stwierdzając, że „przeszliśmy już przez szereg uroczystości milenijnych i wszędzie zachowaliśmy się przyzwoicie”. Dlatego też nie rozumie on powodów dla których władze obawiają się rzekomo prymasa i biskupów.”
2000 – odbył się IV maraton pływacki w Łomży
autor: Jerzy Jastrzębski
/red/
Dziękujemy za przeczytanie artykułu :)
Jeśli chcesz być informowana(-y) o nowych artykułach, to obserwuj naszą stronę na https://www.facebook.com/historialomzy
oraz
zgłoś swój akces do grupy na FB:
https://www.facebook.com/groups/historialomzy