W numerze 401 Tygodnika Ilustrowanego wydanego w 1875 roku w Warszawie na stronie 148 znaleźliśmy ciekawy artykuł o Piotrze Nowińskim pochodzącemu z okolic Łomży, o którym do tej pory nic nie wiedzieliśmy.
Materiał pobrano z Biblioteki Cyfrowej Uniwersytetu Łódzkiego.
Redakcja Serwisu
Piotr Nowiński
Szczupłe grono pracowników, uprawiających u nas naukę prawa, zmniejszył zgon Piotra Nowińskiego, członka senatu, zmarłego w d. 23 listopada 1873 r. Urodzony we wsi Jóźwiku pod Łomżą 1806, z Józefa i Julii z Ryniewnieckich, po ukończeniu b. szkoły wojewódzkiej w Łomży, w r. 1824 udał się do uniwersytetu warszawskiego, gdzie otrzymał medal złoty za rozprawę. O sądach Bożych w Polsce.
Pomimo wątłego od lat młodzieńczych zdrowia, .spełniając pracowicie obowiązki urzędnika sądowego, nie przestawał z zamiłowaniem oddawać się nauce. Przechodząc kolejno służbę, sądowniczą, został naczelnikiem wydziału cywilnego w komisji sprawiedliwości, powrócił zaś na linią sądowa jako prezes trybunału w Łomży, skąd na członka senatu powołany.
Zamiłowanie wiedzy nie było u niego jednostronne. Pomimo usilnej pracy nad prawem, interesowni się wszystkiem co ludzkie. Filozofia, historya, estetyka i literatura piękna były upodobanemi przezeń dziedzinami wiedzy, gdzie umysł jego, znużony subtelnemi zaciekaniami w zawiłości jurysprudencyi, znajdował dobroczynne orzeźwienie i odzyskiwał pożądaną energią do dalszych zapasów. Był on wymownym dowodem tej psychologicznej prawdy, że czynny umysł więcej znajduje pokrzepienia w ciągłem zajęciu, niż w bezczynności.
Pisał: O przymuszanem wywłaszczeniu i klasyfikacji w Dzienniku powszechnym; O opozycji trzeciego w Przeglądzie sądowym. Oddzielnie wydał na kilka łat przed zgonem: Prawo między narodowe prywatne; O zobowiązaniach naturalnych . Obszerną pracę, obejmującą uwagi nad kodeksem handlowym, w rękopiśmie złożył władzy. Pozostawił przekłady dwóch poważnych prac: Logiki Hegla i Filozofii prawa Ahrensa. Niezmordowanego tego pracownika cechowała w życiu prywatnym i publicznym skromność i niezłomna prawość.
Stanisław Budziński.
profesor uniwersytetu.