Podróż do przeszłości, przystanek – „Miejsce Pamięci Narodowej w Jeziorku”

W taką właśnie podróż zaprosiła mnie pani Beata Przestrzelska, współautorka projektu edukacyjnego pn. „Bilet do przeszłości”  realizowanego od maja 2016 roku w Zespole Szkół Specjalnych Nr 8 w Łomży.

 

Wspólne pamiątkowe zdjęcie

Wspólne pamiątkowe zdjęcie

Projekt ten wdrażany jest w formie gry miejskiej, której scenariusz wespół z panią Beatą Przestrzelską opracowały nauczycielki – pani Lucyna Antecka i pani  Katarzyna Filipkowska. Patronat nad grą „Bilet do przeszłości” objęła poseł Bernadeta Krynicka oraz Prezydent Miasta Łomży Mariusz Chrzanowski.

Ustalenie zasad zwiedzania

Ustalenie zasad zwiedzania

Do tej pory uczestnicy projektu „Bilet do przeszłości”  mieli okazję poznać zabytki Łomży, Nowogrodu, Piątnicy. Dnia 2 czerwca 2016 roku odwiedzili Miejsce Pamięci Narodowej w Jeziorku. Wcześniej, na dwa dni dołączyła do nich drużyna Zespołu Szkół Specjalnych z Warszawy, z którą zwiedzili Nowogród i Tykocin.

 

Przy grobie pensjonariuszy z Domu Opieki Społecznej w Pieńkach Borowych

Przy grobie pensjonariuszy z Domu Opieki Społecznej w Pieńkach Borowych

Wychowankowie i kadra nauczycielska ZSS Nr 8 w Łomży poznali historię trzech masowych egzekucji dokonanych przez Niemców  na polanie lasu jeziorkowskiego w latach 1942 -1943. Wspólnie pomodliliśmy się za dusze ofiar. Zapłonęły znicze. Na pamiątkę spotkania wszyscy uczestnicy wpisali się  do  „Złotej księgi” założonej na życzenie pana Jerzego Smurzyńskiego, by upamiętniać leśne lekcje, które w tym szczególnym miejscu – z udziałem dzieci i młodzieży z różnych szkół – odbywają się cyklicznie. Czytamy w niej m. in. : „Nauczyciele oraz uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych Nr 8 w Łomży są wdzięczni za możliwość przybliżenia historii Cmentarza leśnego w Jeziorku. Szanując to miejsce składamy hołd i modlitwę ofiarom terroru niemieckiego lat 1942-1943. Wyrażamy też wdzięczność wszystkim osobom, które dbają o to miejsce i zachowują jego pamięć.”

Nad grobem więźniów z łomżyńskiego więzienia

Nad grobem więźniów z łomżyńskiego więzienia

Na szczególne słowa  podziwu zasługuje postawa wychowanków Zespołu Szkół Specjalnych Nr 8 w Łomży. Zachowali powagę należną temu miejscu. Przez cały czas uważnie, ze wzruszeniem słuchali opowieści społecznego kustosza. Żarliwie się modlili. Dziękuję nauczycielom, że tak pięknie przygotowali swoich podopiecznych do tego spotkania.

Zapalenie znicza na grobie zakładników miasta Łomży

Zapalenie znicza na grobie zakładników miasta Łomży

Pan Jerzy Smurzyński, ostatni żyjący skazaniec z lasu jeziorkowskiego, w specjalnie dla nich napisanym liście serdecznie ich pozdrowił i podziękował za odwiedziny oraz modlitwę.

Na zakończenie spotkania pani Beata Przestrzelska poprosiła o przekazanie panu Jerzemu Smurzyńskiemu gorących pozdrowień, co z prawdziwą przyjemnością  czynię.

 

Beata Sejnowska-Runo, społeczny kustosz Miejsca Pamięci Narodowej w Jeziorku

 

1894 Ogólnie 2 Dziś
  
 

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.