W taką właśnie podróż zaprosiła mnie pani Beata Przestrzelska, współautorka projektu edukacyjnego pn. „Bilet do przeszłości” realizowanego od maja 2016 roku w Zespole Szkół Specjalnych Nr 8 w Łomży.

Wspólne pamiątkowe zdjęcie
Projekt ten wdrażany jest w formie gry miejskiej, której scenariusz wespół z panią Beatą Przestrzelską opracowały nauczycielki – pani Lucyna Antecka i pani Katarzyna Filipkowska. Patronat nad grą „Bilet do przeszłości” objęła poseł Bernadeta Krynicka oraz Prezydent Miasta Łomży Mariusz Chrzanowski.

Ustalenie zasad zwiedzania
Do tej pory uczestnicy projektu „Bilet do przeszłości” mieli okazję poznać zabytki Łomży, Nowogrodu, Piątnicy. Dnia 2 czerwca 2016 roku odwiedzili Miejsce Pamięci Narodowej w Jeziorku. Wcześniej, na dwa dni dołączyła do nich drużyna Zespołu Szkół Specjalnych z Warszawy, z którą zwiedzili Nowogród i Tykocin.

Przy grobie pensjonariuszy z Domu Opieki Społecznej w Pieńkach Borowych
Wychowankowie i kadra nauczycielska ZSS Nr 8 w Łomży poznali historię trzech masowych egzekucji dokonanych przez Niemców na polanie lasu jeziorkowskiego w latach 1942 -1943. Wspólnie pomodliliśmy się za dusze ofiar. Zapłonęły znicze. Na pamiątkę spotkania wszyscy uczestnicy wpisali się do „Złotej księgi” założonej na życzenie pana Jerzego Smurzyńskiego, by upamiętniać leśne lekcje, które w tym szczególnym miejscu – z udziałem dzieci i młodzieży z różnych szkół – odbywają się cyklicznie. Czytamy w niej m. in. : „Nauczyciele oraz uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych Nr 8 w Łomży są wdzięczni za możliwość przybliżenia historii Cmentarza leśnego w Jeziorku. Szanując to miejsce składamy hołd i modlitwę ofiarom terroru niemieckiego lat 1942-1943. Wyrażamy też wdzięczność wszystkim osobom, które dbają o to miejsce i zachowują jego pamięć.”

Nad grobem więźniów z łomżyńskiego więzienia
Na szczególne słowa podziwu zasługuje postawa wychowanków Zespołu Szkół Specjalnych Nr 8 w Łomży. Zachowali powagę należną temu miejscu. Przez cały czas uważnie, ze wzruszeniem słuchali opowieści społecznego kustosza. Żarliwie się modlili. Dziękuję nauczycielom, że tak pięknie przygotowali swoich podopiecznych do tego spotkania.

Zapalenie znicza na grobie zakładników miasta Łomży
Pan Jerzy Smurzyński, ostatni żyjący skazaniec z lasu jeziorkowskiego, w specjalnie dla nich napisanym liście serdecznie ich pozdrowił i podziękował za odwiedziny oraz modlitwę.
Na zakończenie spotkania pani Beata Przestrzelska poprosiła o przekazanie panu Jerzemu Smurzyńskiemu gorących pozdrowień, co z prawdziwą przyjemnością czynię.
Beata Sejnowska-Runo, społeczny kustosz Miejsca Pamięci Narodowej w Jeziorku
Komentarz Pana Henryk Mietelskiego z powodu braku kultury osobistej i używania wulgaryzmów został usunięty.