Od redakcji:
Podstawowym celem działalności Stowarzyszenia „Wizna 1939” jest upamiętnienie historii Polski i Polaków w okresie II wojny światowej, okresie poprzedzającym wybuch wojny i okresie powojennym oraz upamiętnienie udziału żołnierzy polskich na frontach II wojny światowej, ze szczególnym uwzględnieniem okresu kampanii wrześniowej 1939r., w tym podtrzymywanie oraz pielęgnowanie pamięci o bohaterskiej obronie odcinka “Wizna” w okresie 7-10.IX.1939 r. przez żołnierzy Samodzielnej Grupy Operacyjnej “Narew” pod dowództwem kpt. Władysława Raginisa. Stowarzyszenie jest zaangażowane w szereg działań przywracających pamięć o chwale i tradycji polskiego oręża. Jednym z ostatnich jest odnalezienie miejsca pochówku ułana – uczestnika wojny polsko-bolszewickiej z 1920 r.
W ostatniej dekadzie marca br. członkowie Stowarzyszenia „Wizna 1939” odnaleźli i ekshumowali w miejscowości Guty-Bujno (gmina Ostrów Mazowiecka) szczątki polskiego żołnierza z 1920 roku.
Według rodzinnych przekazów, polski żołnierz prawdopodobnie zabity szablą, miał spoczywać w okolicy krzyża przy drodze leśnej, gdzie został pochowany przez ojca obecnego właściciela terenu i jego kolegę. Zdarzenie miało miejsce na początku sierpnia 1920 r., kiedy Wojsko Polskie pod naporem bolszewików wycofywało się w stronę Warszawy. Ojciec właściciela przez lata powtarzał synowi, że pochowany żołnierz był ułanem i pochodził z Radzymina pod Warszawą. Miało to wynikać z dokumentów (niezachowanych), które znaleziono wówczas przy poległym żołnierzu.
Prace poszukiwawcze rozpoczęto od przeprowadzenia badań georadarowych, w wyniku których zlokalizowano miejsce wskazującą wyraźną anomalię gruntową. W wyniku ręcznych prac poszukiwawczych z udziałem żołnierzy z Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu oraz 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej (51. i 52. batalionu lekkiej piechoty), natrafiono na pojedynczy pochówek, przy którym znaleziono kilkanaście sztuk amunicji do karabinu Lebel (różnej produkcji) oraz nieliczne elementy oporządzenia wojskowego i resztki skóry, które pochodziły prawdopodobnie z żołnierskich butów.
O odnalezieniu szczątków polskiego żołnierza członkowie stowarzyszenia niezwłocznie powiadomili odnośne władze i służby, w tym miejscowe władze samorządowe – wójta gminy Ostrów Mazowiecka pana Waldemara Brzostka, a także burmistrza Ostrowi Mazowieckiej pana Jerzego Bauera, którzy od początku wspierali badaczy w pracach, a także zadeklarowali gotowość do wspólnej organizacji uroczystego pochówku.
Stowarzyszenie „Wizna 1939” od ponad dziesięciu lat prowadzi badania i poszukiwania na polach bitewnych. W 2018 r. członkowie Stowarzyszenia odnaleźli pod Pęchratką w gminie Andrzejewo szczątki dziesięciu żołnierzy z 201. Ochotniczego Pułku Piechoty, poległych i pomordowanych przez bolszewików. W najbliższym czasie zostaną podjęte działania w celu identyfikacji doczesnych szczątków poległego w boju żołnierza oraz organizacji jego uroczystego pochówku z honorami wojskowymi.
Opracowano na podstawie relacji zarządu stowarzyszenia:
Dziękujemy za przeczytanie artykułu :)
Jeśli chcesz być informowana(-y) o nowych artykułach, to polub naszą stronę na https://www.facebook.com/historialomzy
oraz
zgłoś swój akces do grupy na FB:
https://www.facebook.com/groups/historialomzy