Prywatne Ośmioklasowe Męskie Gimnazjum w Łomży.

Prywatne Ośmioklasowe Męskie Gimnazjum w Łomży

Kosciuszko portret1 września 2016 r. minie sto lat, gdy w okazałej kamienicy przy ulicy Dwornej nr 16 rozpoczęło działalność Prywatne Ośmioklasowe Męskie Gimnazjum w Łomży. Warto przypomnieć, że to klasyczne gimnazjum męskie na bazie Prywantej Siedmioklasowej Szkoły Handlowej utworzonej we wrześniu 1914 r. Imię Tadeusza Kościuszki otrzymało w setną rocznicę jego śmierci, tj. 15 października 1917 r. (poniedziałek).

|Szkoda, że w znanych mi opracowaniach historycznych nie znalazłem więcej wiadomości na ten temat. W sieci internetowej natrafiłem na cyfrową wersję II wydania z 1831 r. biografii Tadeusza Kościuszki, którą napisał Karol Falkenstein. W tej biografii zamieszczona jest odezwa do narodu z 24 marca 1794 r., wydana przez nowo mianowanego najwyższego naczelnika siły zbrojnej polskiej. W tej słynnej odezwie Tadeusz Kościuszko stwierdzil między innymi: „Pierwszy krok do zrzucenia niewoli jest odważyć się być wolnym, pierwszy krok do zwycięstwa, uznać swoją własną siłę.” (str. 59).

Przy okazji. 15 października 1917 r. Nowy Rynek w Łomży zmieniono na Plac Tadeusza Kościuszki, pośrodku którego miał stanąć pomnik Tadeusza Kościuszki. Skończyło jednak się na umieszczeniu pamiątkowego dużego głazu z napisem: Tadeuszowi Kościuszce w 100 rocznicę zgonu – Ziemia Łomżyńska 15.10. 1817 – 15.10 1917. Cześć Bohaterowi. Oto krótka relacja por. rezerwy Michała o tym wydarzeniu Fulmyka, spisana w listopadzie 1981 r.

Pomnik TK Fulmyk

A propos. Warto zwrócić uwagę, że ten pamiątkowy głaz od wielu lat jest mało widoczny i trudno dostępny, by bezpiecznie złożyć obok wieniec lub kwiaty, czy też zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Moim zdaniem zasługujęwięc na przeniesienie go w bardziej dostępne, bezpieczne i szacowne miejsce, oczywiście w obrębie Placu Kościuszki.

Adam Sobolewski

Sieradz, lipiec 2016 r..

Biografia Falkensteina

Redakcja Serwisu.

2401 Ogólnie 2 Dziś
  
 

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Rok 1920 - Cud nad Narwią.

 Rok - 1920 ,"Łomżyński Dzieci płk.33 " bronią Łomży i zwyciężają pod Osowem k/Radzymina Cud nie cud, ale przytoczmy wypowiedż Michaiła Tuchaczewskiego w książce :"Pochód za Wisłę[...]