Na powyższych zdjęciach są dwa medaliony wmurowane w ścianach kościoła pw Matki Boskiej Bolesnej przy klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów w Łomży.
Z jakiej okazji zostały ustanowione, kiedy i przez kogo?
Czemu służyły? Proszę każdy opisać, przetłumaczyć słowa tam napisane.
Po kliknięciu na miniaturkę, zdjęcie powiększy się i można swobodnie odczytać to co jest tam napisane.
Opracował o Jan Bońkowski
3434 Ogólnie 1 Dziś
Zagadka się chyba odleżała, więc spróbuję udzielić odpowiedzi:) Ale od Od czego by tu zacząć? Może z przekory nie zacznę od początku:).
Ostatnio coraz częściej słyszymy, że to co Benedykt XVI zwykł nazywać "dyktatem relatywizmu" w rzeczywistości jest jedynie dopełnieniem przynależnych każdemu swobód obywatelskich, które są nam przyrodzone i zagwarantowane przez szeroko pojęty humanizm. Ów dyktat przypomina nieco marksistowską dialektykę, rozwiniętą w duchu feierbachowskiej maksymy "Homo homini deo". W rzeczywistości lewacki humanizm w dzisiejszym rozumieniu prowadzi do wyrugowania Boga z ludzkiej świadomości i zastąpienia go istotą doskonałą - człowiekiem - opatrzonym we wszystkie atrybuty boskiej władzy. Tu warto chyba wspomnieć o pewnym wydarzeniu...
Pod koniec XIX wieku Leon XIII doświadczył wizji, w której usłyszał dialog szatana z Chrystusem. Szatan miał grozić, że w XX wieku ostatecznie zniszczy Kościół, chociaż potrzebować na to będzie 70, a może nawet i 100 lat... W roku 1900 Papież opublikował encyklikę "Annum Sacrum" i podjął decyzję by losy ludzkości i świata zawierzyć Najświętszemu Sercu Chrystusowemu. Papież zalecał by czynić rzeczy wielkie i szczególnie znaczące, zwłaszcza w chwili rozpoczęcia XX wieku. Dalsza troska o ludzi i świat zawarzyła na opublikowaniu w 1901 roku dokumentu "Parta Humana Generis" - zwanego potocznie encykliką różańcową.
No to tyle słowem wstępu, czas na konkrety. Dnia 11 stycznia 1901 Papież Leon XIII wydał edykt o ustanowieniu odpustu cząstkowego dla wybranych świątyń i kościołów. Uczynił to kierując się po części również prośbami powstających wówczas na Polskich Ziemiach kół i stowarzyszeń różańcowych, poruszony przywiązaniem Polaków do Kultu Maryjnego i do Modlitwy, o której niezwykłości pisał w swojej encyklice.
Pierwszy z medalionów - z wizerunkiem krzyża:
w krzyżu „IESUS CHRISTUS DEUS HOMO” - Jezus Chrystus człowiekowi Bogiem
a W okręgu dalsza część inskrypcji „VIVIT REGNAT IMPERAT MCMI"Królem i Władcą życia 1901"
a co rodzi skojarzenie ze słowami pieśni „Chrystus Wodzem, Chrystus Królem, Chrystus Władcą nam”
Drugi medalion
okrąg: Christo Deo servatori nove saeculi dedicatio AD MCMI
W rokum pańskim 1901 Chrystusowi zbawicielowi Swiata poświęconym
Na wizerunku Chrystusa Zbawiciela: Chrystus Królem i Władcą życia.
Fajna zagadka na te trudne i zastanawiające czasy:)
Zapomniałem dopisać, że każdy z medalionów zawiera zalecenia, których zastosowanie zagwarantuje uzyskanie łaski, pod zwykłymi warunkami.
Wielkie dzięki. Cieszę się, że poświęciłeś trochę czasu by opracować odpowiedź. Trzeba było trochę poszperać, by znaleźć odpowiednie materiał. Myślałem, że zagadka została zapomniana. Jednak nie. Gratuluję wiedzy.
Cisze się,że mogłam odczytać tak mądrą odpowiedź.; wiem już jak interpretować taki sam napis na krzyżu , który jest umieszczony na w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Starej Błotnicy. Ukłony. B
Napis na obwodzie jest oczywiście inny.
Który napis jest inny na obwodzie, ten który który podał Krzysiek Kostrzewski?
@ Henryk Sierzputowski
Załączyłem zdjęcie takiego obiektu z kościoła w Bettonie koło Perugii, napis na jego obwodzie jest inny niż w Łomży, ale plik był tak duży, że nie zmieścił się w kadrze. Również mój komentarz do pliku zaginął.
Może ponowię, plik zmniejszyłem.
Rafał