Zagadka 108

Tym razem zagadka historyczna. Opis fragmentu pewnej akcji w Bitwie pod Wiedniem, której głównym bohaterem był syn Ziemi Łomżyńskiej.

A więc kiedy jazda wyszła już na wiedeńską równinę i król dostrzegł zastępy konnicy spahów oraz widniejący na wzniesieniu bitewny, otwarty namiot wielkiego wezyra Kara Mustafy dowodzącego obroną, zdecydował się na niezwykły krok, posyłając dla zbadania terenu pojedynczą chorągiew husarską przeciwko całej armii tureckiej. Rozkaz królewski otrzymał ……… ……. …………. dowódca chorągwi królewicza Aleksandra, stojącej pośrodku pułku królewskiego. Rozwinął oddział, dał znak buzdyganem i „ruszył na przedzie prowadząc swych 150 żelaznych jeźdźców, z pochylonymi kopiami. Skacząc przez chaszcze i wykroty przebyli najpierw kłusem” a potem cwałem około 400 m, runęli na jazdę osmańską i wpili kopie w jej pierwsze szeregi, wywołując zdumienie, przestrach, wreszcie opór. Zwarli się w miejscu, po chwili zaś sprawnie zawrócili, tracąc wszakże 54 żołnierzy, czyli przeszło jedną trzecią swego składu. Nie był to bynajmniej wyczyn lekkomyślności lub czczej brawury: król wiedział teraz że możliwa jest szarża ciężkiej jazdy.

Kto był dowódcą chorągwi królewicza Aleksandra? Proszę podać jego stopień wojskowy oraz imię i nazwisko.

Zagadkę opracowano na podstawie Zeszytu historycznego ” Arsenał Polski”.
KAW Kraków 1983 rok.

Redakcja serwisu.

1895 Ogólnie 4 Dziś
  
 

3 Komentarzy

 1. 16 marca 2013  19:09 przez tadeusz dziekoński Odpowiedz

  Porucznik Zygmunt Zbierzchowski herbu Grzymała, trzeci syn podczaszego łomżyńskiego.

 2. 17 marca 2013  0:27 przez maciek Odpowiedz

  Szybko, sprawnie i do tego dobrze. O tego Pana właśnie chodziło. Gratuluję wiedzy Panie Tadeuszu.

 3. 18 marca 2013  10:31 przez Kolank0 Odpowiedz

  A tutaj więcej informacji:
  http://mazowsze.hist.pl/article.php?id=23486
  http://www.wilanow-palac.pl/zygmunt_zbierzchowski_herbu_grzymala.html
  Jako ciekawostkę dodam, że rotmistrz Zygmunt Zbierzchowski w tej bitwie zdobył słynną wielką zieloną chorągiew proroka Mahometa.

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.