Był nie tylko jednym z największych szachistów świata, choć nigdy nie było mu dane stanąć do walki o mistrzowski tytuł. Był również Klasykiem teorii gry w szachy. I chociaż nie zostawił po sobie książek, artykułów czy notatek, przyczynił się w znacznym stopniu do rozwoju teorii debiutów, gry środkowej i końcowej. Wiele wariantów debiutowych nosi jego imię.
1. O kim mowa?
2. Gdzie i kiedy się urodził? (W ubiegłym roku minęła okrągła rocznica jego narodzin.)
3. Proszę podać dwa największe sukcesy tego szachisty.
Przygotował:
Kolank0
2 comments
Mowa oczywiście o wielkim szachiście. Akiba Rubinstein urodzony w Stawiskach na Ziemi Łomżyńskiej 12 grudnia 1882r. Urodził się w rodzinie biednego nauczyciela żydowskiego. Kształcony na rabina wybrał swoją miłość – grę w szachy. Początkowo w Białymstoku, potem w Łodzi, następnie w Wawie. Szybko wszedł na szczyty i stał się jednym z najsilniejszych graczy na świecie zdobywając tytuł arcymistrza. W 1930 roku pod jego przywództwem polska drużyna zdobyła w Hamburgu drużynowe mistrzostwo świata. Zdobył tam nagrodę za najlepszy wynik indywidualny (13 zwycięstw, 0 porażek, 4 remisy). Grał aktywnie do roku 1932, a jego imieniem nazwanych jest wiele wariantów Do dzisiaj rozgrywany jest jeden z najbardziej znanych polskich turniejów szachowych nazwany Jego imieniem w Polanicy Zdrój. Jest tam również piękna ławeczka Rubinsteina. Umarł zapomniany w Antwerpii 14 marca 1961r. Stawiski powinny być dumne z takiego krajana.
I to jest właściwa odpowiedź. Pozwolę sobie tylko uzupełnić:
– w 1912 roku Rubinstein odniósł zwycięstwo w pięciu wielkich turniejach: w San Sebastian, Piszczanach, Wrocławiu, Warszawie oraz Wilnie. Po tych sukcesach cały świat szachowy uznał go za jedynego pretendenta do meczu z Em. (niestety w tamtych czasach to aktualny mistrz decydował z kim zagra, a na to wpływ miała zasobność portfela pretendenta.) Należy tu również dodać, że Rubinstein miał okazję wygrać z Em podczas turnieju w Petersburgu w 1909 r.
– Turniej z 1930 – 13 zwycięstw i 4 remisy tj. 15 pkt z 17 partii to niespotykany do dnia dzisiejszego wynik.
Niniejszą zagadkę chciałem dedykować wszystkim młodym szachistom z Łomży i okolic.
Kolank0