Zagadka 14

W jednym z artykułów zamieszczonych na tym forum umieszczono mapę Łomży znalezioną w archiwach w Paryżu. (jak tylko ją znajdę to raz jeszcze ją pokażę dla przypomnienia)

Pytanie brzmi: W jaki sposób mapa Łomży znalazła się w Paryżu.

1798 Ogólnie 2 Dziś

8 Komentarzy

 1. 19 maja 2009  21:53 przez maciek Odpowiedz

  Czy o tą mapkę chodzi?

 2. 19 maja 2009  23:08 przez bmb Odpowiedz

  moze za napoleona??

 3. 20 maja 2009  10:18 przez Kolank0 Odpowiedz

  :)) tak dokladnie o tę mapkę mialem na mysli. juz nawet książkę Pani Godlewskiej wzielem do zeskanownaia, gdzie ta mapa jest opublikowana.

  W takim razie powtórze pytanie: W jaki sposób mapa łomży (z tego co wiem najstarsza) znalazła się w archiwach w Paryzu

 4. 21 maja 2009  23:35 przez maciek Odpowiedz

  Moim zdaniem tak jak napisał poprzednik mapka Łomży zrabowana w czasie kampania Napoleona ns początku XIX wieku. Tak jak uczynili Szwedzi w XVII wieku z dokumentacją kościoła farnego, która znalazła się w Szwecji.

 5. 22 maja 2009  7:02 przez Kolank0 Odpowiedz

  nie to nie ta droga.
  mała podpowiedz: mapka jest, jesli mnie pamiec nie myli, z 1619. Kto w tym czasie bardzo intensywnie w Łomży działał?

 6. 22 maja 2009  22:04 przez maciek Odpowiedz

  Jezuici. Sprowadzeni do Łomży w 1609 r. przez ks. Jana Chociszewskiego Zajęli się szkolnictwem. W 1630 r. jezuici otworzyli w Łomży kolegium, w którym kształciła się przede wszystkim młodzież pochodzenia szlacheckiego.

 7. 22 maja 2009  23:19 przez Kolank0 Odpowiedz

  no wlasnie Jezuici. na potrzeby kolegiu darowany im ziemie (cały teren od kapucyńskiej po kolegiacką, a nawet pod dawnym domem partii był im nadany. na potrzebe budowy kolegium sporzadzono mape miasta. w momencie kasaty zakonu cala ich dokumentacja zostala przejeta przez archiwa państwowe. Tak się sklada, że ten dokument, o który się pytałem był przechowywany we Francji

  Poniewaz jest to informacja ktora dosc dawno temu wyczytałem odsylam do ksiązki wydanej na 400 lecie szkolnictwa średniego w Łomży. Nie pamiętam autora. wiem tylko, że w niej jest to dokladnie opisane. książka miala chyba żółtą obwolutę.

  Mam nadzieje ze nic nie pokrecilem, gdyż spłonę ze wstydu. poza tym temat kolegiow jezuickich jest bardzo ciekawym zagadnieniem.

 8. 22 maja 2009  23:24 przez Kolank0 Odpowiedz

  Z ciekawostek: we wspomnianym kolegium kształcili się również mieszkańcy wyznania mojżeszowego. Po jednym z pożarów, ktory strawił również kolegium, potrafili znaleźć się Życdzi, ktorzy darowiznami wspierali uczniów kolegium. Trzeba bowiem wiedzieć, że nauka w kolegium była darmowa. Kazdy student musial tylko zapewnić sobie utrzymanie. Dlatego wszelkie darowizny dla zakonu w Łomży mialy na celu podbudować zakon ekonomicznie by byli w stanie utrzymać budynki i pomoc biedniejszym studentom.

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Zagadka historyczna nr 161

W ramach popularyzacji historii Łomży i Ziemi Łomżyńskiej, redakcja portalu powraca do realizowanego przez lata cyklu zagadek historycznych. W łatwej na rozgrzewkę zagadce nr 161,[...]

Zagadka 141

Woda... Korzystamy z niej codziennie. Dostarczana jest nam za pomocą układu połączonych przewodów, armatury i urządzeń. Kto dziś pamięta, że nie zawsze tak było? Studnie, wiaderka [...]