Na zdjęciu widzimy fragment miasta Łomży. Co to zdjęcie przedstawia? Gdzie to zdjęcie było zrobione?
Zagadka 63
śp. Henryk Sierzputowski
Pierwszy Redaktor Naczelny historialomzy.pl Pomysłodawca i twórca serwisu. Członek Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów, Łomżyńskiego Bractwa Historycznego, Lokalnej Organizacji Turystycznej Ziemia Łomżyńska oraz łomżyńskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego.
15 comments
Witam. Fragment muru cerkwi, Domu Żołnierza, szkoły, drukarni /?/, Urzędu Miasta /Wydz. Plan. Przestrzennego/. Róg Armii Czerwonej z ul. Świerczewskiego.
To jest to. Obecnie róg Polowej i Al. Legionów (mieszkalny i banki). Może ktoś ma więcej wiadomości na ten temat?
Tak, to jest z lewej fragment Domu Żołnierza, w tle jakieś budynki, których przeznaczenia nie pamiętam. W prawym rogu ubikacje. Po prawej stronie – niewidoczne stały 2 baraki. Tu była szkoła nr 3.
Przede wszystkim byloby dobrze wiedziec z jakiego okresu pochodzi to zdjecie – i czy jest oryginalnie tak skadrowane, czy to tylko wycinek? Tam byly takie schodki ale ten budynek to nie bardzo Dom Zolnierza przypomina…i chyba za duzo zielska dookola …
Przychylam się do wypowiedzi marco_polo. Przeglądałem stare fotki ze zdjęciami Domu Żołnierza /cerkwi/, niestety także nie widzę wielkiego podobieństwa między bryłami budynków. Mam nadzieję, że starsi się w tym wypadku nie mylą (Andrzej, maciek, Wojtek).
to jest do sprawdzenia. pamiętacie takie zdjęcie z furmanką czy też z karawanem konnym??? Ono było robione w kierunku wspomnianego miejsca. można porównać.
O te zdjęcie chodzi?
https://historialomzy.pl/zagadka-34/
Po byłym Domu Żołnierza pozostał pewnie fragment ściany, trochę cegieł z gruzu i wybudowano oficynkę która Łomży służyła wiele lat, wielu instytucjom.
W barakach mieściła się też szkoła 2.
Szkoła Podstawowa Nr 2 w Łomży została powołana do życia w 1946 roku Nauka rozpoczęła się 25 października w barakach przy obecnej Alei Legionów. We wrześniu 1958 r. przeniosła się do nowego budynku przy ul. Pięknej 2, gdzie mieści się do chwili obecnej.
A ja mam z kolei informacje, że była tam SP3, przed przeniesieniem do nowego gmachu wybudowanego obok (starego) szpitala.
W 26.08.1946 roku na pl. Selerowskiego rozpoczęto zestawianie dwóch baraków szpitalnych. Równocześnie rozpoczęto budowę murowanych ustępów , widocznych z prawej strony fotografii.25.10 rozpoczęto zajęcia w Sz.P nr 2., 27.10 odbyło sie poświęcenie baraków.W 1949 r Sz.P.Nr.2 przeniesiona została na drugie piętro budynku szkoły nr. 6. , a w barakach rozpoczęła działalność Sz. P. nr.3.
Bardzo dziękuję Panu Jankowi za dokładne wyjaśnienia dotyczące zagadki 63.
Dodam, że zdjęcie pochodzi najprawdopodobniej z połowy lat osiemdziesiątych ub. wieku. Tak to niestety wyglądało to miejsce jeszcze nie tak dawno. W tle budynek kryty dachówką to pomieszczenia gospodarcze posesji do której wjeżdżało się od strony ul. Armii Czerwonej, dalej szczyt budynku z niewielkim kominkiem to ośrodek dla dzieci/przed przebudową/za nim skośna krawędź budynku to blok przy Polowej nr 35.
To zdjęcie pochodzi z lat między 1945 a 1952 bo w 1955 chodziłem tam do szkoły nr3, która tam właśnie była. Zaraz z lewej strony (przy murze Domu Żołnierza) stał szkolny barak murowany (szczytem do ulicy), a dalej, równolegle, dwa baraki drewniane (też szkolne).Dalej ogrodzenie i internat ze stołówką Liceum Pedagogicznego (dzisiaj redakcja Kontaktów).
ps;Pamiętam ten Dom Żołnierza- ściany zawnętrzne były całe,główne wejście, a w środku ogromna sal z balkonem…to był rok 1950-55. Myślę, że nadawał sie do odbudowy, ale nikt tego nie chciał…
[WORDPRESS HASHCASH] The poster sent us ‘0 which is not a hashcash value.
Co prawda zagadka jest okrutnie stara :), ale dodam tylko, że zdjęcie było zrobione pomiędzy 1975 a początkim lat 80tych, kiedy mieściło się tam Wojewódzkie Biuro Planowania Przestrzennego i biuro Archiekta Wojewódzkiego, co można przeczytać na tablicy umieszczonej na budynku. Murowany budynek był pozostałością po Domu Żołnierza przeznaczoną pierwotnie po zakończeniu wojny na szkołę. Niestety nie mogę dołączyć zdjęcia.