Zagadka 78

8 Komentarzy

 1. Avatar
  9 marca 2011  21:16 przez Daniel_20189 Odpowiedz

  Ten budynek znajduje się mniej więcej po przeciwległej stronie Lidla - Sikorskiego 255.

 2. maciek
  10 marca 2011  0:10 przez maciek Odpowiedz

  Nie za szybko rozwiązana zagadka? Rzeczywiście jest to ulica Sikorskiego i nr.255, tylko nie co wyżej jak Lidl,ale to mały szczegół. Daniel gratuluję takiej znajomości miasta.

 3. Avatar
  10 marca 2011  0:27 przez Tutejszy Odpowiedz

  Ten domek nawiązujący stylem do skromnego dworku polskiego,może stać prawie przy każdej ulicy Łomży:przy al.Legionów,przy Sikorskiego,Nowogrodzkiej i gdziekolwiek indziej.W okresie międzywojnia ludzie przybywający do Łomży kupowali od łomżyńskich gospodarzy zagony przy ulicy,od frontu budowali tani domek,nawiązujący do stylu polskiego,a na reszcie działki zakładali ogrody,sady.Często w głębi budowali jakieś niewielki budynek gospodarczy,gdzie można było hodować świnki,króle,a komu się nie leniło to nawet kozę lub krowę.

 4. Avatar
  10 marca 2011  6:35 przez Michal_D Odpowiedz

  Przecież to "różowy domek" na Sikorskiego. Poznałem od razu. :)

 5. Avatar
  10 marca 2011  16:48 przez Tutejszy Odpowiedz

  Panowie może puścicie moją uwagę mimo uszu,ale czy nie lepiej byłoby przy zagadkach nie dawać jednozdaniowej odpowiedzi.Zamyka to jakby drogę w dalszej dyskusji,zniechęca młodych,a przecież chodzi o historię naszego miasta,nawet tę najbardziej przyziemną.Troszkę więcej finezji.

 6. 10 marca 2011  19:39 przez admin Odpowiedz

  @Tutejszy - w sumie to i słuszna uwaga o której też kiedyś wspominałem ale z drugiej strony jak nie ustalimy jednoznacznej odpowiedzi to średnio możemy zaczynać kolejną zagadkę. Jakiś pomysł na rozwiązanie tego pomysłu? :)

 7. maciek
  11 marca 2011  0:17 przez maciek Odpowiedz

  Nie widzę problemu by napisać i teraz, o ile ktoś ma wiadomości na temat historii tego budynku i jego właścicieli.
  Jutro będę w Archiwum, może coś znajdę?

 8. Avatar
  11 marca 2011  16:10 przez Tutejszy Odpowiedz

  Wyżej wspominaliśmy o skromnych domkach z okresu międzywojennego,ale architekt powiatowy Pan Zdzisław Swiątkowski-notabene twórca wielu świetnych łomżyńskich budynków,które zdobią Łomżę do dzisiaj, zaprojektował piękny budynek,w którym mieszkał z rodziną (zaraz za przychodnią na Polowej).Nie będę wymieniał jego budowlanych dzieł,ale odsyłam do książki''Architekci i budowniczy Ziemi Łomżyńskiej,którą nabyłem za grosze w księgarni łomżyńskiej.W ramach wiosennych spacerów proponowałbym odszukanie kolejnych dworków p.Architekta w Łomży,jest ich jeszcze kilka w dobrym stanie.Powodzenia.

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Avatar

Zagadka 22

Na zdjęciu widzimy pewna grupę osób i samochód marki Star. W którym miejscu Łomzy jest to zdjęcie zrobione? Co to za zgromadzenie? Jaką rolę odegrał w tym wszystkim samochód? Trzy [...]

Zagadka historyczna nr 163

Kto uratował tablicę poświęconą pamięci Leona Kaliwody ? Któż z nas nie zna sylwetki bohatera, którego w kwietniu 1917 roku Komenda Główna Polskiej Organizacji Wojskowej ski[...]