Zagadka 7

Gdzie w Łomży znajduje się obiekt widoczny na zdjęciu ?

1722 Ogólnie 2 Dziś
  
 

10 Komentarzy

 1. maciek
  27 kwietnia 2009  0:56 przez maciek Odpowiedz

  Może jakaś podpowiedź?
  Chociaż wydaje się mnie że jest to łatwizna. Jest to bardzo znane miejsce.

 2. Avatar
  27 kwietnia 2009  1:29 przez L. Surawski (kaczoreklom) Odpowiedz

  Pozostalosc po dawnym PRZEPIEKNYM cmentarzu zniszczonym przez postawienie na nim kosciola Milosierdzia Bozego. Dawniej jeden z nagrobkow,obecnie pamnik upamietniajacy ten cmentarz, a stojacy obok kosciola.

 3. maciek
  27 kwietnia 2009  9:44 przez maciek Odpowiedz

  Dzięki za zainteresowanie zagadką.Zgadza się to jest to miejsce. Dodam jeszcze,że na ścianach muru obok kapliczki są tablice upamiętniające żołnierzy września 1939 roku.

 4. Avatar
  27 kwietnia 2009  13:18 przez L. Surawski (kaczoreklom) Odpowiedz

  Moze sie niektorym osobom naraze, ale osobiscie zaluje, ze ten kosciol powstal w tym miejscu. Mieszkam niedaleko i w dziecinstwie bywalem na tym cmentarzu, Pamietam, ze byl zaniedbany, ale bardzo piekny.

 5. maciek
  28 kwietnia 2009  0:50 przez maciek Odpowiedz

  Mogliby kościół przesunąć nieco w stronę południową. Cmentarz zostawić, przyłączyć do placu kościelnego ogrodzić. Całość na pewno by ładniej wyglądała. Tak jeden zabytek mniej do opieki.

 6. Avatar
  28 kwietnia 2009  3:38 przez L. Surawski (kaczoreklom) Odpowiedz

  Niestety masz racje. Po wojnie z Lomzy niewiele zostalo, a wiele z budynkow i miejsc, ktore przetrwaly przegralo walke z ludzka glupota. Niestety kilkadziesiat lat po wojnie, 20lat po upadku komunizmu wciaz tracimy kolejne budynki, bo to ekonomicznie latwiejsze. Mieszkam na Pl. Niepodleglosci i zlosc we mnie zbiera, ze ksieza wpadli na pomysl rozebrania rogatek, bo wlasnie budowane pudloda im przyplyw gotowki. To byl niepozorny budynek, ale z przepiekna historia. Wraz z nimrunela kapliczka i nie byl to przypadek, jak probowano ludziom wmowic. Kolejnego zabytka mnie... ktory bedzie nastepny?

 7. maciek
  28 kwietnia 2009  9:05 przez maciek Odpowiedz

  Kościół stał, stoi i będzie stał na pieniądzu. Co do znikających zabytków. Co zrobili ze starym Domem Dziecka?. Budynek w narożniku ul. Glogera i Wojska Polskiego, niewielki ale zabytek. Drugi budynek Pana Bajkowskiego na Al. Legionów, koło sprzedanej jednostki wojskowej, w dobrym stanie, ale sprzedany i rozebrany ze względu, że groził zawaleniem. Co tam teraz rośnie każdy widzi. Można by dużo pisać o tym. Może by założyć temat Znikające łomżyńskie zabytki?

 8. Avatar
  28 kwietnia 2009  11:22 przez L. Surawski (kaczoreklom) Odpowiedz

  Masz calkowita racje. Zal jedynie, ze osoba odpowiedzialna za zabytki w Lomzy nie robi to z taka pasja, jaka maja osoby chocby bedace tutaj. Zastanawiam sie rowniez, jakim cudem likwidacja zabytkow idzie tak latwo. Czy nie ma szansy na wyleczenie glupoty? Czy spoleczenstwo lub chocby Towarzystwo Ziemi Lomzynskiej nie moze zablokowac takich decyzji?

 9. Avatar
  4 maja 2009  12:40 przez Jan Strzała Odpowiedz

  Może więcej informacji o tym fragmencie dosyć charaktrystycznego nagrobka

 10. Avatar
  24 września 2009  15:04 przez Marzena Cichy Odpowiedz

  Jako dziecko czesto bywalam na tym cmentarzu.Przedstawiony na zdjeciu obelisk znajdowal sie po lewej stronie cmentarza i prawdopodobnie byl czescia nagrobka oficera carskiego.Cmentarzyk mial dwie "strony":lewa-prawoslawna i prawa-katolicka.Pomiedzy stal kosciolek.Ktos kiedys mi opowiadal,ze na tym cmentarzu prawdopodobnie rozstrzelano polskich zolnierzy.Fakt,iz przypominam sobie zbiorowe mogily.Z Lomzy wyjechalam,gdy mialam 14 lat i bylo to w roku 1974.Byc moze,ze cos pokrecilam.Zaluje bardzo,ze tego cmentarzyka juz nie ma.

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Avatar