Gdzie w Łomży znajduje się obiekt widoczny na zdjęciu ?
Zagadka 7
śp. Henryk Sierzputowski
Pierwszy Redaktor Naczelny historialomzy.pl Pomysłodawca i twórca serwisu. Członek Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów, Łomżyńskiego Bractwa Historycznego, Lokalnej Organizacji Turystycznej Ziemia Łomżyńska oraz łomżyńskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego.
10 comments
Może jakaś podpowiedź?
Chociaż wydaje się mnie że jest to łatwizna. Jest to bardzo znane miejsce.
Pozostalosc po dawnym PRZEPIEKNYM cmentarzu zniszczonym przez postawienie na nim kosciola Milosierdzia Bozego. Dawniej jeden z nagrobkow,obecnie pamnik upamietniajacy ten cmentarz, a stojacy obok kosciola.
Dzięki za zainteresowanie zagadką.Zgadza się to jest to miejsce. Dodam jeszcze,że na ścianach muru obok kapliczki są tablice upamiętniające żołnierzy września 1939 roku.
Moze sie niektorym osobom naraze, ale osobiscie zaluje, ze ten kosciol powstal w tym miejscu. Mieszkam niedaleko i w dziecinstwie bywalem na tym cmentarzu, Pamietam, ze byl zaniedbany, ale bardzo piekny.
Mogliby kościół przesunąć nieco w stronę południową. Cmentarz zostawić, przyłączyć do placu kościelnego ogrodzić. Całość na pewno by ładniej wyglądała. Tak jeden zabytek mniej do opieki.
Niestety masz racje. Po wojnie z Lomzy niewiele zostalo, a wiele z budynkow i miejsc, ktore przetrwaly przegralo walke z ludzka glupota. Niestety kilkadziesiat lat po wojnie, 20lat po upadku komunizmu wciaz tracimy kolejne budynki, bo to ekonomicznie latwiejsze. Mieszkam na Pl. Niepodleglosci i zlosc we mnie zbiera, ze ksieza wpadli na pomysl rozebrania rogatek, bo wlasnie budowane pudloda im przyplyw gotowki. To byl niepozorny budynek, ale z przepiekna historia. Wraz z nimrunela kapliczka i nie byl to przypadek, jak probowano ludziom wmowic. Kolejnego zabytka mnie… ktory bedzie nastepny?
Kościół stał, stoi i będzie stał na pieniądzu. Co do znikających zabytków. Co zrobili ze starym Domem Dziecka?. Budynek w narożniku ul. Glogera i Wojska Polskiego, niewielki ale zabytek. Drugi budynek Pana Bajkowskiego na Al. Legionów, koło sprzedanej jednostki wojskowej, w dobrym stanie, ale sprzedany i rozebrany ze względu, że groził zawaleniem. Co tam teraz rośnie każdy widzi. Można by dużo pisać o tym. Może by założyć temat Znikające łomżyńskie zabytki?
Masz calkowita racje. Zal jedynie, ze osoba odpowiedzialna za zabytki w Lomzy nie robi to z taka pasja, jaka maja osoby chocby bedace tutaj. Zastanawiam sie rowniez, jakim cudem likwidacja zabytkow idzie tak latwo. Czy nie ma szansy na wyleczenie glupoty? Czy spoleczenstwo lub chocby Towarzystwo Ziemi Lomzynskiej nie moze zablokowac takich decyzji?
Może więcej informacji o tym fragmencie dosyć charaktrystycznego nagrobka
Jako dziecko czesto bywalam na tym cmentarzu.Przedstawiony na zdjeciu obelisk znajdowal sie po lewej stronie cmentarza i prawdopodobnie byl czescia nagrobka oficera carskiego.Cmentarzyk mial dwie “strony”:lewa-prawoslawna i prawa-katolicka.Pomiedzy stal kosciolek.Ktos kiedys mi opowiadal,ze na tym cmentarzu prawdopodobnie rozstrzelano polskich zolnierzy.Fakt,iz przypominam sobie zbiorowe mogily.Z Lomzy wyjechalam,gdy mialam 14 lat i bylo to w roku 1974.Byc moze,ze cos pokrecilam.Zaluje bardzo,ze tego cmentarzyka juz nie ma.