Grodziska w miejscowościach Wizna i Ruś /z cyklu: Ciekawe miejsca na ziemi łomżyńskiej/

od redakcji:
Za zgodą autora redakcja portalu prezentuje materiał filmowy, ukazujący walory widokowe XI-wiecznych fortyfikacji obronnych książąt mazowieckich, malowniczo umiejscowionych na rubieży północnego Mazowsza w miejscowościach Wizna i Ruś.

 

Grodziska w miejscowościach Wizna i Ruś

W południowej części Wizny, na wysokim brzegu rzeki Narew góruje duży, wczesnośredniowieczny gród z XI wieku, zwany Zamkową Górą. Strzegł on granic Mazowsza przed najazdami Jaćwingów i Galindów. Położony jest na planie wydłużonego owalu o wymiarach u podnóża około 180 x 110 metrów i u szczytu 130 x 75m. Wały o przewyższeniu do 15 metrów nad otaczającym terenem i do 25 metrów nad lustrem rzeki. Początkowo znajdował się tam wczesnopiastowski gród, następnie zamek kasztelanów wiskich. Obecnie jest to dobry punkt widokowy na dolinę rzeki oraz rozlewiska nadnarwiańskie.
Kilka kilometrów na północ od Wizny, we wsi Ruś, na wysokiej skarpie, na zbiegu rzek Narew i Biebrza znajduje się niewielki wczesnośredniowieczny gród. Powstał około XI wieku i funkcjonował do XIV wieku. Jego wymiary u podnóża to około 80 x 45m, u szczytu 50 x 25m. Wysokość wałów sięga kilkunastu metrów. Gród pełnił funkcję pomocniczą dla grodziska w Wiźnie. Strzegł dwóch ważnych szlaków wodnych.

autor: Damian Getek
Przedsiębiorca, inżynier geodeta, operator bezzałogowych statków powietrznych. Miłośnik lokalnej historii i tradycji, od 2013 roku przewodniczący Łomżyńskiego Klubu Myśli Patriotycznej. Laureat konkursu ogłoszonego przez Wójta Gminy Piątnica na opracowanie koncepcji zagospodarowania dla projektu nt. „Przywrócenie stanu pierwotnego carskich fortów z XIX wieku w Piątnicy Poduchownej” .

 

Dziękujemy za przeczytanie artykułu :)

Jeśli chcesz być informowana(-y) o nowych artykułach, to polub naszą stronę na https://www.facebook.com/historialomzy
oraz
zgłoś swój akces do grupy na FB:
https://www.facebook.com/groups/historialomzy

767 Ogólnie 14 Dziś
  
 

5 Komentarzy

 1. 11 marca 2021  22:46 przez Tomasz.P Odpowiedz

  Bardzo ciekawy materiał. Mam nadzieję, że na tym nie skończy się i czekają na prezentacje kolejne materiały!

  • 13 marca 2021  20:01 przez Damian Getek Odpowiedz

   Potwierdzam, mam już 3 kolejne materiały praktycznie gotowe i kilka kolejnych w przygotowaniu. Pozdrawiam :)

   • 13 marca 2021  20:57 przez Tomasz.P Odpowiedz

    Panie Damianie, dziękuję za odpowiedź! A przy okazji również Szanownemu Redaktorowi, który mi też mi udzielił odpowiedzi. Więc nic innego mi nie pozostaje jak tylko czekać na materiał. Jednak ciekawość mnie gnębi, czy chodzi również o grodziska lub też inne tematy. Nie ukrywam, że inne grodziska mnie interesują i to bardzo, ponieważ nie zawsze miałem okazję je oglądać. Oczywiście, też jestem ciekawy innych tematów. Pozdrawiam.

    • 15 marca 2021  6:53 przez Damian Getek Odpowiedz

     Panie Tomaszu, na liście mam około 100 miejsc z Ziemi Łomżyńskiej i samej Łomży. Wśród tych miejsc jest jeszcze co najmniej kilka grodzisk, kilkanaście obiektów lub zgrupowań obiektów militarnych, kilkanaście świątyń, kilkanaście dawnych dworów, kilkanaście ciekawych miejscowości, kilka ulic w Łomży, i wiele innych pojedynczych mniejszych lub większych obiektów. Zobaczymy na ile starczy mi czasu i zaangażowania. Pozdrawiam :)

 2. 12 marca 2021  2:37 przez Wojciech Winko Odpowiedz

  Jako redakcja ze strony autora mamy zapowiedzi kontynuacji tego cyklu.

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Jakub Ignacy Waga

W uzupełnieniu naszych poprzednich publikacji : https://historialomzy.pl/powstanie-styczniowe-wladyslaw-waga-ur-1-czerwca-1836-zm-23-czerwca-1865/ https://historialomzy.pl/po[...]