Hanka Bielicka. 9 marca 2013 – 7. rocznica śmierci

Pamiętamy Pani Haniu!!!

9 marca 2013 – 7. rocznica śmierci Hanki Bielickiej.

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Hanki Bielickiej w Sławcu pamiętają o swojej patronce. 8 marca, w przeddzień 7. rocznicy śmierci Hanki Bielickiej w szkole od rana wspominano Panią Hanię, popularną aktorkę teatralną i filmową, mistrzynię monologu. Dla niej były kwiaty, prezentacja ze wspomnieniami i jej najsłynniejsza piosenka „My z Łomży”, śpiewana przez uczniów klasy IV.

Pamiętamy Pani Haniu!!!

 …Hanka Bielicka zmarła w 2006 roku. Miała 90 lat. Nazywana „królową estrady”, była uwielbiana przez Polaków za poczucie humoru i temperament. Swoje monologi wygłaszała w zawrotnym tempie, często posługując się gwarą warszawską. Ogromną popularność przyniosła jej rola Dziuni Pietrusińskiej w radiowym „Podwieczorku przy mikrofonie”. Hanka Bielicka występowała w kabaretach: „7 kotów”, „Szpak”, „U Lopka”, „U Kierdziołka”. Aktorka zagrała w ponad dwudziestu filmach, między innymi w „Zakazanych piosenkach”, „Cafe pod Minogą”, „Panu Wołodyjowskim”. Ostatnim filmem, w którym wystąpiła był – „Ja wam pokażę!”. Wydała też autobiograficzną książkę „Uśmiech w kapeluszu”. Artystka została odznaczona złotym medalem Gloria Artis, była też laureatką telewizyjnego „Super Wiktora”. Z okazji 90. urodzin Hanki Bielickiej, Związek Artystów Scen Polskich uhonorował ją statuetką, przedstawiającą damę w kapeluszu, trzymającą „śmiejące się” maski w dłoniach. Hanka Bielicka zmarła 9 marca 2006 roku. Została pochowana na warszawskich Starych Powązkach.

Anna Weronika Bielicka urodziła się 9 listopada 1915 roku w Konowce na Ukrainie. Po pierwszej wojnie światowej wraz z rodzicami zamieszkała w Łomży. Studiowała romanistykę na Uniwersytecie Warszawskim i aktorstwo w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej w Warszawie pod kierunkiem Aleksandra Zelwerowicza. Debiutowała na scenie w Wilnie, potem występowała w Białymstoku i Łodzi. Od 1949 roku grała w teatrach warszawskich: w latach 1949-1954 we Współczesnym, potem w Syrenie i Buffo. Aktorka kreowała role dramatyczne, grała między innymi: Dulską w sztuce Gabrieli Zapolskiej oraz Madam Sans ze sztuki Sardou. W latach 1967-1971 prowadziła kabaret w kawiarni „Pod gwiazdami”. Hanka Bielicka wielokrotnie mówiła, że kocha publiczność, a ta odwdzięczała się artystce ze wzajemnością. Aktorka występowała na estradzie do ostatnich lat życia, nie schodząc ze sceny bez bisów. Ostatni raz wystąpiła w telewizyjnym programie Szymona Majewskiego, 1 marca 2006 roku. Została odznaczona między innymi, Krzyżem Kawalerskim i Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Krzyżem Zasługi. Otrzymała też tytuł „Warszawianki roku”, nagrodę „Prometeusza” za wybitne osiągnięcia estradowe i „Brylantową Kolię” przyznaną podczas uroczystości „Telekamer 2002”…”

Pani Hania stale gości w naszej pamięci i sercach.

Należy tu również wspomnieć, że Szkoła Podstawowa im. Hanki Bielickiej w Sławcu jest organizatorem cieszącego się dużą popularnością Powiatowego Konkursu Plastycznego „Hanka Bielicka w oczach dzieci”. Mecenat nad ubiegłoroczną, III edycją konkursu sprawowali: Starosta Łomżyński, Prezydent Miasta Łomża, Wójt Gminy Łomża, Burmistrz Nowogrodu, Związek Nauczycielstwa Polskiego Oddział w Łomży, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, Kredyt Bank Oddział w Łomży, Nadleśnictwo Nowogród, Bank Spółdzielczy w Łomży Oddział Nowogród oraz Pani Wanda Wałkuska, a galę finałową konkursu zaszczyciła swoją obecnością pani Joanna Manianin, która przez ponad dwanaście lat prowadziła dom Hanki Bielickiej w kamienicy przy ul. Śniadeckich w Warszawie, Lech Kołakowski poseł ziemi łomżyńskiej oraz Ks.Kan. Andrzej Godlewski – proboszcz parafii pw. Krzyża Świętego w Łomży, gdzie w Centrum Katolickim im. Jana Pawła II znajduje się salonik Hanki Bielickiej.

Opracowanie:

Jadwiga Sosnowska
Jacek Sokołowski

JS@JS

 

2561 Ogólnie 2 Dziś
  
 

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Kochanowskiego Polska

KOCHANOWSKIEGO POLSKA. Mało tematów można wymyślić więcej doniosłych, jak zrozumienie i wytłumaczenie istoty własnego narodu, jego powołania dziejowego, w chwili, gdy ten naród, o[...]