Działalność programowa Hufca
Rozdział IV
str. 155 – 163
hm. Dorota Górska
phm. Halina Lipińska
Mikołajkowy Zlot Drużyn Harcerskich
Mikołajkowy Zlot Drużyn Harcerskich na stałe wpisał się w program Hufca Nadnarwiańskiego w Łomży. Na pomysł takiego zlotu wpadły druhny z Wizny – Bożena Grabowska i Danuta Gadomska. To właśnie tam odbył się pierwszy taki zlot w 2004 roku. Motywem przewodnim było obchodzenie w harcerskim gronie Mikołajek – tradycyjnej imprezy uczącej obdarowywania się nie tylko prezentami, ale także życzliwością i serdecznością. Taki właśnie cel przyświeca od początku istnienia temu zlotowi. Każdy uczestnik ma przywieść ze sobą drobny upominek, który następnie trafi do worka Mikołaja, aby być wylosowanym przez przybyłych harcerzy. Zlot jest także okazją do wspólnego śpiewu nie tylko piosenek harcerskich i tradycyjnych, ale przede wszystkim odbywa się koncert kolęd w wykonaniu każdego środowiska harcerskiego.
Od 2005 roku przez kolejne 3 lata Zlot odbywał się w Jedwabnem w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury. Główną organizatorką była drużynowa 21 DH „Agapa –pomocna dłoń”, działająca przy M-GOK – pwd. Marzena Bagińska. Oprócz obdarowywania się prezentami, miłym akcentem zlotów był konkurs kulinarny. Przygotowywane przez drużyny potrawy były zaskoczeniem dla organizatorów i oceniającego jury. Jak przy każdej formie wyjazdowej, uczestnicy zlotu poznawali miejscowość, do której przybyli podczas zwiadu historycznego i przyrodniczego.
Od 2008 roku Zlot został organizowany w Czyżewie przez 3 Drużynę Harcerską im. Szarych Szeregów z pwd. Anną Walaszek, 6 Drużynę Harcerzy Starszych im. Sybiraków z phm. Jolantą Wajszczyk oraz 8 Czyżewską Drużynę Wędrowniczą z dh Małgorzatą Jaźwińską i dh Anną Łapińską. Dachu nad głową zlotowym gościom udzielili dyrektorzy szkół: Szkoły Podstawowej pani Anna Sienicka i pan Radosław Sienicki oraz gimnazjum pan Robert Skłodowski.
Ze względu na patronów drużyn i szkół ideą przewodnią zlotu było zapoznanie z historią Związku Harcerstwa Polskiego. Wszyscy uczestnicy otrzymują zadania przedzlotowe: wykonać czapkę Mikołaja, przygotować scenkę o tradycji mikołajkowej oraz kartkę do kroniki, przywieźć dobry humor. Z tym wszystkim przybyli harcerze z Zambrowa, Łomży, Rosochatego, Jedwabnego, a także drużyna z Ostrowi Mazowieckiej (ościenny hufiec). Ponieważ św. Mikołaj był głównym bohaterem zlotu, od początku zawładnął wszystkimi jego uczestnikami w czerwonych czapkach i wprowadził radosną atmosferę, również z powodu przyjacielskich spotkań, na które zwykle czekają z niecierpliwością wierni bywalcy zlotów.
Tak jak na wszystkich zlotach, nasi goście poznawali miejscowość gospodarzy na sobotnim biegu patrolowym po ulicach Czyżewa. Była to też okazja do zaprezentowania harcerzy w środowisku. Ważnym punktem programu zlotu było spotkanie z kombatantami i instruktorami harcerstwa. Na tę uroczystość przybyli, jak zawsze niezawodni, członkowie Zarządu Głównego Stowarzyszenia Szarych Szeregów w Warszawie, pani hm. Idalia Kubica, hm. Włodzimierz Dusiewicz, przedstawiciele Związku Sybiraków w Czyżewie, instruktorzy ZHP. Goście z Warszawy przywieźli od Muzeum Powstania Warszawskiego prezenty w postaci gier edukacyjnych o Powstaniu Warszawskim oraz opracowań historycznych. Zgromadzeni wokół ognia harcerze i goście obejrzeli prezentację multimedialną poświęconą historii ZHP. Wędrówce po zawiłych ścieżkach historii harcerstwa polskiego towarzyszył wspólny śpiew piosenek harcerskich i powstańczych. Lirycznym akcentem prezentacji była część artystyczna o Szarych Szeregach i Powstaniu Warszawskim. Zaprezentowany został także film edukacyjny Włodzimierza Dusiewicza p.t.„Bojowe Szkoły”. Jego autor w postaci gawędy opowiedział historię hymnu „Szkół Bojowych” (średnia grupa w strukturach „Szarych Szeregów”) oraz podzielił się wspomnieniami z czasów powstania i okupacji. Spotkanie zakończyło się tradycyjnie zaśpiewaną piosenką obrzędową „Bratnie słowo sobie dajem” oraz „iskierką”.
Mikołajkowy motyw przewodni zlotu uwieńczony został obdarowaniem harcerzy i zuchów słodyczami. Zlot był nie tylko wesołym spotkaniem braci harcerskiej, pozostawił również refleksję związaną z patriotycznymi ideałami.
Harcerze z Czyżewa mają przyjaciół wśród miejscowej społeczności i zwykle otrzymują pomoc w organizowanych przez siebie akcjach. Tak było i teraz. Dziękujemy sponsorom: Farm Food – Oddział Czyżew Osada i panu Stanisławowi Ostaszewskiemu.
hm. Dorota Górska
hm. Adam Marek Frączek
Betlejemskie Światło Pokoju
Kiedy dobiega końca kolejny rok, kiedy dni są najkrótsze, a noce najdłuższe, kiedy jest ciemno i zimno, to wiemy, że wkrótce nasze mieszkania rozbłysną kolorowymi światłami choinek, ulice miast i wiosek rozjarzą się migoczącymi dekoracjami, otoczą nas dźwięki najpiękniejszych na świecie polskich kolęd, zapachnie siankiem i świerczyną, świat stanie się piękniejszy, ludzie dla siebie lepsi. Światło rozjaśnia mrok. To Światło wraz z narodami idzie już przez ponad 20 wieków, od szopki w Betlejem do dziś. Dzięki temu Światłu Świata nasze życie ma inny wymiar, ma sens.
W miejscu narodzenia Chrystusa stoi potężna bazylika z Grotą Narodzenia, w której płonie nieustannie ogień. To ogień pobrany z tej groty przez skautów austriackich, na przejściu granicznym w Łysej Polanie, otrzymują z rąk skautów słowackich harcerze polscy. Wędruje on następnie do Głównej Kwatery ZHP w Warszawie, stąd do chorągwi, do hufców i przez nie do tysięcy mieszkańców naszych wiosek i miast. Wiele by mówić o symbolice ognia! Ostatecznie to ten betlejemski ogień w dniu 21 lub 22 grudnia płonie w Łomży na Starym Rynku skąd każdy, kto chce, może go wziąć i zanieść do swojego domu. To naprawdę piękny zwyczaj. Warto, żeby się umocnił, przyjął jako jeden z trwałych akcentów uroczystości związanych z kolejną rocznicą Narodzenia Pana.
„Betlejemskie Światło Pokoju” to wspaniała akcja przekazywania ognia, który ma być symbolem powszechnego pokoju i wzajemnego porozumienia wszystkich ludzi przed Świętami Bożego Narodzenia. Akcja ma charakter powszechny, przeznaczona jest dla wszystkich mieszkańców Łomży i okolic. Każdy przechodzący może od ogniska przenieść ogień dla swoich najbliższych, aby to światło zapłonęło na wigilijnym stole. Imprezie towarzyszy wspólne śpiewanie kolęd, a także dekorowanie choinki ozdobami wykonanymi przez harcerzy oraz dzieci z łomżyńskich przedszkoli i szkół w ramach konkursu „Zaczarowane świętą – po kurpiowsku”.
Pod ogromną, piękną choinką, oprócz harcerzy łomżyńskich, spotykają się co roku harcerze z drużyn z Jedwabnego, Zambrowa i Czyżewa, Rosochatego, Szczuczyna, którzy specjalnie na tę uroczystość przyjeżdżają do Łomży. Harcerskie ognisko od kilku lat rozpalają: ks. Biskup Stanisław Stefanek, Pan Jerzy Brzeziński – Prezydent Łomży, dh Krzysztof Kozicki – Starosta Łomżyński. Na tę harcerską uroczystość przybywa także ks. phm. Andrzej Godlewski – nasz kapelan oraz wielu innych przyjaciół i mieszkańców Łomży.
W 2007 r. ks. Biskup Stanisław Stefanek na Święta i Nowy Rok życzył harcerzom i mieszkańcom Łomży „rozpalenia ogniska domowego i roznoszenia światła pokoju. Życzymy sobie tego wszyscy, patrząc sobie w oczy”. Prezydent Łomży Jerzy Brzeziński życzył „miłości i rodzinnego ciepła, a w nadchodzącym Nowym Roku zdrowia i pomyślności oraz pochylenia się nad losem drugiego człowieka”, natomiast Starosta przytoczył słowa harcerskiej piosenki „Ramię pręż, słabość krusz; nie zawiedź w potrzebie; podaj swą pomocną dłoń tym, co liczą na ciebie” i „ oby te słowa się spełniły” dodał.
Przez kolejne lata uroczystość na Starym Rynku była okazją do podsumowania konkursów organizowanych przez Hufiec w Łomży przeznaczonych dla dzieci z łomżyńskich szkół i przedszkoli. W 2005 roku był to konkurs plastyczny „Łomża w szacie jesiennej”, a od 2008 roku przez kolejne następne lata konkurs plastyczny „Zaczarowane święta po kurpiowsku”. Najlepsze prace wyróżnione podczas tego konkursu zostają zawieszone na choince na Starym Rynku przez strażaków łomżyńskich. Uroczystościom na Starym Rynku towarzyszy wspólne śpiewanie kolęd przy wsparciu zespołów z Domu Kultury „Bonar” w Łomży. Spotkanie Betlejemskie w centrum miasta kończy harcerski krąg z „Bratnim słowem” i „iskierką”.
Po uroczystościach miejskich harcerze uczestniczą w spotkaniu opłatkowym w Domu Harcerza. Na początku odczytana jest Ewangelia o Narodzeniu Chrystusa, po czym harcerze dzielą się opłatkiem, składają sobie serdeczne, płynące z głębi harcerskich serc, życzenia: zdrowia, pomyślności, sukcesów w pracy harcerskiej. Nie brakuje potraw wigilijnych, ale w wersji słodkiej, przywiezionych przez każde środowisko lub zakupione w ramach dofinansowania tej imprezy ze środków Urzędu Miasta w Łomży lub Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na realizację projektu „Łączymy pokolenia”.
Cieszymy się, że na to spotkanie przychodzą nie tylko harcerze i instruktorzy aktywnie działający w Hufcu. Coraz częściej przychodzą także ci, którzy z różnych powodów nie mogą się angażować, ale w takich uroczystościach chętnie uczestniczą. Jest to okazja do wspomnień i możliwość „łączenia pokoleń harcerskich”.
hm. Dorota Górska
Dzień Myśli Braterskiej
Dzień Myśli Braterskiej to święto wszystkich harcerzy i skautów, jednoczących się ze sobą 22 lutego na pamiątkę urodzin twórcy skautingu – Roberta Baden-Powella. Jest to okazja do wielopokoleniowych spotkań wszystkich tych, którym bliskie są ideały harcerskie: zarówno tych, którzy aktywnie działają w drużynach, jak i tych, którzy zajęli się pracą zawodową, ale czas harcerskiej przygody wspominają z rozrzewnieniem.
Spotkanie w czasie Złazu to także okazja do przekazania młodemu pokoleniu wartości związanych z patriotyzmem, służbie Ojczyźnie i innym ludziom, poznaniem historii naszej organizacji. Podczas biegu harcerskiego szlakiem miejsc pamięci narodowej Łomży i okolic, poznają miejsca związane z historią miasta oraz postaciami związanymi z historią harcerstwa łomżyńskiego.
W czasie spotkania pokoleń harcerze poznają świadków wielu wydarzeń historycznych. Zlot jest okazją do wielu wspomnień, zarówno z czasów młodzieńczych, jak również z czasów decydujących o historii naszej Ojczyzny.
22 lutego to dzień urodzin założyciela skautingu, sir Roberta Baden – Powella (22 lutego 1857) i jego żony Olave Baden-Powell (22 lutego 1889). Dlatego w ten dzień harcerze myślą o sobie, składają sobie życzenia, przesyłają kartki, organizują różne gry terenowe lub spotykają się przy ognisku. Dla niektórych środowisk harcerskich ten dzień jest okazją do zbiórki pieniędzy, na jakiś charytatywny cel, np. szpital, dom dziecka w swojej miejscowości. Dla wszystkich harcerek i harcerzy 22 lutego jest dniem szczególnym, od ponad 80 lat obchodzonym jako Dzień Myśli Braterskiej. Dla entuzjastów skautingu z całego świata jest to okazja, aby wprowadzać Myśli w czyn! i przekazać sobie wzajemnie braterskie myśli. To także życzliwe myślenie o drugim człowieku, akceptacja, próba przełamania niechęci czy nieufności. Dla członków Związku Harcerstwa Polskiego i innych organizacji harcerskich to okazja do organizacji uroczystych spotkań, przesłania sobie życzeń. Tradycyjnie odbywają się spotkania harcerek i harcerzy różnych pokoleń, oraz zbiórki datków na cele charytatywne. Idea ustanowienia tego dnia zrodziła się na IV Międzynarodowej Konferencji Skautek i Przewodniczek w 1926 roku w Stanach Zjednoczonych. Wybór daty padł na dzień 22 lutego – rocznicę urodzin założycieli skautingu Roberta Baden-Powella, Naczelnego Skauta Świata i jego żony Olave Baden-Powell Naczelnej Skautki Świata. Początkowo było to święto dziewcząt, jednak z czasem również skauci dołączyli do jego obchodów. Dzień Myśli Braterskiej uświadamia skautom na całym świecie, jak jest ich wielu i że wszyscy są dla siebie braćmi niezależnie od koloru skóry, narodowości, czy wieku. W tym dniu harcerze często chodzą w mundurach, dla uczczenia pamięci Roberta Baden-Powella.
22 lutego Dzień Myśli Braterskiej – dzień, w którym wszyscy skauci na świecie przekazują sobie życzenia, spotykają się przy kominkach, ogniskach. Bądźmy dumni ze swego harcerskiego życia – bo ono jest dla Orłów. Warto przytoczyć słowa Arcybiskupa Metropolity Lwowskiego ks. Józefa Bilczewskiego z 1920 roku, są one do dziś aktualne.
“…Prawo Harcerskie streszczające się w Harcerskim Przyrzeczeniu: Mam szczera wolę całym życiem pełnić służbę Bogu i Ojczyźnie, nieść chętną pomoc bliźnim, być posłusznym prawu harcerskiemu – wyraża najistotniejszą treść naturalnego i chrześcijańskiego prawa moralnego. Jednocząc środki Boże i najszlachetniejsze środki ludzkie, może harcerstwo wychować i wytworzyć charaktery silne, o ile nie zboczy od swoich założeń i zasad. Ponieważ harcerstwo dopomaga społeczeństwu w najbardziej odpowiedzialnej wobec przyszłości pracy, bo w pracy wychowawczej, może słusznie domagać się poparcia ze strony społeczeństwa, które równocześnie winno nad nim baczną roztoczyć opiekę, by ani całość ani poszczególne ogniwa organizacji nie wypaczyły swych założeń, nie dały się porwać zmiennym prądom bieżących poglądów czy politycznych, czy społecznych…”
Dzień Myśli Braterskiej w Hufcu Nadnarwiańskim
Dzień Myśli Braterskiej w Hufcu Nadnarwiańskim w Łomży, podobnie jak w środowiskach harcerskich Polski i skautowych całego świata odbywa się 22 lutego lub w weekend poprzedzający rocznicę urodzin twórcy skautingu – gen. Roberta Baden – Powella. Na uroczystych zbiórkach w Łomży, Zambrowie, Jedwabnem, Czyżewie, Szczuczynie spotykają się harcerze, harcerze weterani, członkowie komendy hufca, instruktorzy hufca, zaproszeni goście. Tradycją stało się, że w piątek podczas uroczystej wieczornicy druh Edward Stefanowicz przybliża w swojej gawędzie sylwetkę twórcy światowego skautingu. Młodzież z 4 Łomżyńskiej Drużyny Harcerskiej „Panteon” i 10 Gromady Zuchowej „Bractwo tęczy” przygotowują artystyczną formę tej wieczornicy. Od kilku lat oglądamy aktualne prezentacje związane z historią, ale i dniem dzisiejszym ZHP. Przed Zlotem w Kielcach w 2007 roku zapraszani byliśmy na światowe odnowienie Przyrzeczenia Harcerskiego w dniu 1 sierpnia pod hasłem „Jeden świat, jedno przyrzeczenie” oraz Jamboree w miejscu, gdzie odbył się pierwszy obóz Baden Powella w Wielkiej Brytanii. W kolejnych latach przedstawiane były prezentacje o Baden Powellu oraz zaproszenie na Jubileuszowy Zlot „Na stulecie harcerstwa” w Krakowie w 2010 roku. Była to wspaniała okazja do refleksji nad zmieniającym się światem, a jednocześnie pokazanie, że mimo tylu lat idee harcerskie są zawsze żywe. Przy wspólnym śpiewie harcerskich piosenek czas mija w życzliwej atmosferze.
W sobotę od rana drużyny wyruszają na grę harcerską, podczas której wykazują się znajomością Prawa Harcerskiego w codziennym życiu. Młodzi przygotowują także okazjonalne kartki z okazji Dnia Myśli Braterskiej, które wręczają seniorom oraz zaprzyjaźnionym środowiskom harcerskim. Trasa jest tak przygotowana, aby każdy patrol mógł odwiedzić instruktorów z Drużyny Weteranów Harcerzy Ziemi Łomżyńskiej. W kameralnym gronie w domach seniorów młodzi poznają, w jaki sposób Dzień Myśli Braterskiej obchodzony był w latach ich młodości. Oglądając pamiątki z dzieciństwa i młodości można poznać, jak działały drużyny harcerskie przed wojną oraz zaraz po wojnie.
Podsumowanie gry odbywa się podczas wieczornicy w Domu Harcerza. Drużyny prezentują wyniki gry oraz opowiadają o swoich spotkaniach u seniorów. Podczas spotkania pokoleń przekazywany jest także list gratulacyjny od Druhny Naczelnik ZHP dla młodych drużynowych, będący wyrazem uznania za pracę i zachęcający do dalszego wysiłku w trudnej instruktorskiej służbie.
Wspominamy z życzliwością wszystkich, którzy okazują nam serce. W tym szczególnym dniu, tak jak w rodzinie, wszyscy powinniśmy się spotkać, zobaczyć, utwierdzić w tym, co robimy dla innych i siebie, naładować akumulatory do harcerskiej pracy na cały kolejny rok.
Zbiórka z okazji Dnia Myśli Braterskiej w Zastępie Łomżyńskim
Drużyny Weteranów Harcerzy Ziemi Łomżyńskiej
Co roku w sali pamięci I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łomży odbywa się zbiórka zastępu Łomżyńskiego DWHZŁ. W 2008 roku była to zbiórka wyjątkowa nie tylko ze względu na święto wszystkich harcerzy. Na zbiórce w dniu 19 lutego Zobowiązanie Instruktorskie złożyła dh pwd. Aleksandra Grodzka. Ponadto w imieniu Komendanta Chorągwi Andrzeja Bajkowskiego, Srebrny Krzyż „Za zasługi dla ZHP” dh. hm. Irenie Wagner wręczyła Komendantka Hufca hm. Dorota Górska. Odczytała także życzenia Komendanta Chorągwi z okazji Dnia Myśli Braterskiej. Wyjątkowym gościem na zbiórce był także ksiądz prałat mgr Ludwik Brzostowski, wieloletni wikariusz sądowy (oficjał) Kurii Diecezjalnej w Łomży, od wielu lat kapelan środowisk prawniczych oraz od niedawna również kapelan DWHZŁ.
Dzień Myśli Braterskiej w Zambrowie
22 lutego 2010 r. krąg przyjaźni w Szkole Podstawowej nr 4 w Zambrowie utworzyło ponad 100 osób: harcerze z 33 Zambrowskiej Drużyny Harcerskiej, 3 Drużyny Harcerskiej ,,Grota”, 44 Zambrowskiej Drużyny Harcerskiej ,,Oaza Spokoju”, zuchy z 4 Zambrowskiej Gromady Zuchowej ,,Leśne Skrzaty, ,,Słoneczne Promyki” z Miejskiego Przedszkola nr 1, instruktorzy czynni i instruktorzy seniorzy. Gościliśmy: hm. Mariolę Łepkowską, dh. Andrzeja Brzózkę, dh. Krystynę Ferenc, dh. Krystynę Kulesza, dh. Bożenę Kalinowską, dh. Katarzynę Powichrowską, dh. Natalię Kłosińską, dh. Sławomira Sienkiewicza, p. Annę Zalewską, p. Elżbietę Olkowską i p. Iwonę Wiaksa. Miłą niespodziankę sprawili nam swoim przybyciem zaprzyjaźnieni harcerze z 13 MDSH,, Latarka” z Bielska Podlaskiego z dh. Basią Andrejuk na czele.
Ogień w symbolicznym kominku zapalili honorowi goście: Komendantka Hufca hm. Dorota Górska, hm. Ewa Wiśniewska, hm. Zyta Brysacz, dh. Mieczysław Brysacz, ks. phm. Robert Szulencki, ks. Grzegorz Karwowski, hm. Wiesława Łempicka i p. dyr. Zofia Ożlańska.
Wieczornicę rozpoczęliśmy tradycyjnie – piękną i pouczającą gawędą ,,Najpiękniejsze serce” opowiedzianą przez drużynową 44 ZDH ,,Oaza Spokoju”. Potem były piosenki, pląsy, ale najwięcej emocji wzbudziła gra w tzw. ,,Pięćdziesiątkę”, w której trzeba było się wykazać znajomością historii harcerstwa i miasta. Najmłodsi z 4 ZGZ ,, Leśne Skrzaty” mieli okazję złożyć Obietnicę Zuchową na flagę i ogień. Uroczystej ceremonii dokonała Komendantka Hufca Nadnarwiańskiego. Przyszłe zuchy, z przedszkolnej gromady ,,Słoneczne Promyki”, z zainteresowaniem obserwowały tę podniosłą chwilę.
Wieczornica zakończyła się tradycyjnym zgaszeniem ognia podczas „Pożegnalnej pieśni” i zawiązaniem kręgu, w którym uczestniczyli również rodzice naszych najmłodszych pociech. Po odśpiewaniu „Bratniego słowa” i puszczeniu iskry przyjaźni rozwiązaliśmy krąg.
Z pewnością ten dzień zapadnie w pamięci wszystkich obecnych i mamy nadzieję, że będzie początkiem corocznego obchodu Dnia Myśli Braterskiej w Zambrowie.
Spotkań w ramach Dnia Myśli Braterskiej ciąg dalszy – relacja Krystyny Brudnickiej z wizyty zuchów z 10 Gromady Zuchowej
Już od rana mama (dh. Anna Troks) cała w skowronkach! Kilka razy przebierała się i dopasowywała harcerską chustę do stroju. Dziś po 15.00 przychodzą do nas zuchy i druhna Kasia Górska z gitarą. Koty, awansowane uprzednio na zuchy ze stoickim spokojem maszerowały z założonymi chustami …do czasu. Domofon zabrzęczał, do domu wparowały roześmiane zuchy z opiekunką dh. Dorotą Wierzbowską i koty zamelinowały się w bezpiecznych kątach. Początek trochę sztywny, dzieciaki stremowane widokiem dwóch, ciut nadgryzionych zębem czasu harcerek. Mamie stanęły łzy w oczach, kiedy dostała własnoręcznie zrobioną laurkę, ja trzymałam się lepiej, ale też serce pikało mi ze wzruszenia. A potem ….Kasia z gitarą podała ton i popłynęły piosenki harcerskie. Oj działo się!
Przygotowane smakołyki znikały błyskawicznie z pater. Zuchy rozochociły się i dyskusja rozgorzała na całego. Tematy różne; o bezrobociu, o biedzie, o dzieciach niepełnosprawnych, o ocenianiu innych tylko na podstawie ubrania, o..o ..
Tematy fruwały. Masę śmiechu wywołał fakt, że druhna Dorota usiadła pod zawieszoną jemiołą – niestety chłopcy nie byli skorzy do całowania. Wszyscy zanosili się śmiechem, kiedy jeden z zuchów zaczął swatać Kasię ze swoim bratem i kiedy Paulinka skarżyła się na swojego 5-letniego braciszka. Brat Paulinki ciąga ją za włosy, więc padła propozycja „ogol się na zero”. Miałam wrażenie, jakby stado wróbli obsiadło nasz duży pokój.
Rejwach był niesamowity, mamę i mnie rozbolały policzki od śmiechu. Zuchy zaproponowały, aby taką zbiórkę zrobić w ciepły dzień na trawniku w ogródku. My na to jak na lato! Sąsiadów najwyżej wciągniemy do wspólnej zabawy.
Hmmm, tylko od wiosny zacznie się zapewne drugi etap ocieplania balkonów. Oj, poczekamy do września.
Wrażenia z wizyty zuchów spisała Krystyna Brudnicka
hm. Henryk F. Karwowski
OGÓLNOPOLSKI ZLOT DRUHA SZAREGO
– impreza poświęcona pamięci twórcy Krzyża Harcerskiego –
ks. prałatowi dr. hm. Kazimierzowi Lutosławskiemu HR
Organizatorem Zlotów Druha Szarego jest ich pomysłodawca – hm. Henryk F. Karwowski HR, Naczelnik PH ZHP 101 Łomża. Przy pomocy zaprzyjaźnionych instruktorów ZHP oraz wielu harcerzy, a przede wszystkim ludzi dobrej woli – Łomżan, sprawił, że impreza ta z każdym rokiem zatacza coraz szersze kręgi w naszym kraju. Przybywają patrole z coraz to innych zakątków Polski. Zaproszenie do uczestnictwa w Zlocie zwyczajowo kierowane jest do wszystkich drużyn i środowisk harcerskich w Polsce noszących Krzyż Harcerski. Był on wręczany od 1913 roku, a od Zjazdu Zjednoczeniowego w Lublinie (Zjazd ten obradował w dniach 1 – 2 XI 1918 r.) stał się Ogólnopolską Odznaką Harcerską. Od kilku lat imprezie towarzyszą Warsztaty Naczelników Poczt Harcerskich ZHP.
Z okazji 70 rocznicy śmierci ks. Kazimierza Lutosławskiego, w dniach 14 – 18 stycznia 1994 r. odbył się I Zlot Druha Szarego, podczas którego, staraniem 36 Łomżyńskiej Harcerskiej Drużyny Pożarniczej „Wigilowie” im. Mariana Wojciecha Śmiarowskiego – Rawicz, wraz z działającą przy niej Pocztą Harcerską 101 Łomża, wmurowano na płycie grobowej księdza kopię Krzyża Harcerskiego, drugą zaś przekazano do Muzeum Przyrody w Drozdowie. W imprezie wzięło udział 14 drużyn harcerskich z Hufca Ziemi Łomżyńskiej i Hufca w Kolnie.
Od 1995 roku. w pierwszy weekend marca, odbywają się coroczne Zloty Druha Szarego dla uczczenia Jego kolejnych rocznic urodzin, a z każdym rokiem bierze w nich udział coraz więcej drużyn z różnych stron Polski; między innymi z Wrocławia, Oławy, Dąbrowy Górniczej, Bytomia, Otwocka, Łochowa, Ostrowca Świętokrzyskiego, Radomska, Skawiny, Stalowej Woli, Krakowa, Krotoszyna, Szamotuł, Puław, Siemiatycz, Golubia-Dobrzynia, Mrągowa, Gdańska, Zambrowa, Kolna, Długoborza, Szczekocin itd.
Cele Zlotu:
– Uczczenie kolejnej rocznicy urodzin Syna Ziemi Łomżyńskiej – ks. prałata dr. hm. Kazimierza Lutosławskiego HR, vel x. Jana Zawada, vel dh. Szarego, zapomnianego na przełomie dziejów przez całe Polskie Harcerstwo.
– Poznawanie życia i działalności Twórcy Krzyża Harcerskiego oraz harcerskich ideałów w pierwszych latach po powstaniu tego ruchu na naszych ziemiach.
– Propagowanie ideałów harcerskich: braterstwa, służby, czystości ducha i czynów, aktywnego działania i otwartości na innych ludzi.
– Propagowanie turystyki kwalifikowanej.
– Podnoszenie sprawności fizycznej, zręczności i wytrzymałości.
– Poznawanie historii przepięknych zakątków na północno-wschodniej rubieży Mazowsza – Ziemi Łomżyńskiej.
– Integracja wszystkich polskich środowisk harcerskich.
– Kontynuowanie pięknych i bogatych tradycji Harcerstwa Łomżyńskiego.
Drużyny tradycyjnie biorą udział we współzawodnictwie – walczą o puchary sponsorów. Jednym z zadań przedrajdowych dla patroli jest opracowanie dowolną techniką projektu znaczka na kolejny Zlot i kartę drużyny do kroniki Zlotów. Imprezie tradycyjnie towarzyszą konkursy: plastyczny, śpiewaczy, historyczny, kulinarny, fotograficzny, HaBeTa, życiowa szansa po harcersku oraz konkursy – niespodzianki.
Podczas zlotu harcerze tradycyjnie przemierzają szlak: Łomża – Drozdowo, do miejsca narodzin i młodości Twórcy Krzyża Harcerskiego – dh. Szarego. Oddają hołd Jego prochom w katakumbach pod kaplicą na cmentarzu w Drozdowie. Na szlaku obserwują niepowtarzalną przyrodę i faunę ziemi łomżyńskiej. W ramach zwiadu terenowego, mają za zadanie poznać od miejscowej ludności historię tych Ziem oraz Rodu Lutosławskich.
Sobotnia wieczornica jest miejscem spotkania młodzieży harcerskiej z miejscowymi władzami oraz ze starszyzną, która przekazuje im historię swojej ziemi i Harcerstwa Łomżyńskiego.
W kolejnych latach uczestnicy gościli Przewodniczącą ZHP – hm. Marię Hrabowską; Naczelniczkę ZHP – hm. Teresę Hernik, JE Biskupa dr. Tadeusza Bronakowskiego, Komendantów Chorągwi Mazowieckiej i Białostockiej, Diecezjalnego Duszpasterza Harcerek i Harcerzy – ks. kanonika mgr. phm. Andrzeja Godlewskiego, dyrekcje łomżyńskich szkół udzielających schronienia zlotowiczom, rodziców miejscowych drużyn i grono przyjaciół.
Oprócz historycznego aspektu imprezy, ma ona charakter przyrodniczo – turystyczno – integracyjny. Na trasie uczestnicy podziwiają piękno doliny Narwi, florę i faunę tych terenów, zwiedzają Muzeum Przyrodnicze w Drozdowie. Ponadto spotykają się z harcerzami z różnych środowisk, wymieniają swoje doświadczenia harcerskie, kształtują nowe umiejętności z zakresu technik harcerskich.
Przypadającą w 2010 roku 130. rocznicę urodzin Druha Szarego PH ZHP 101 Łomża uczciła wydając w kooperacji z Pocztą Polską znaczek personalizowany i samodzielnie – okolicznościowy bloczek.
Na obu wydawnictwach zamieszczono kopię pierwowzoru krzyża harcerskiego z gwiazdką w części centralnej, zamiast lilijki.
Galeria zdjęć: