Nowość wydawnicza – książka „O rogatej gwieździe i nie tylko – drozdowskie legendy i opowieści”

Od redakcji:
W ramach działalności wydawniczej Muzeum Przyrody – Dworu Lutosławskich w Drozdowie ukazała się pozycja wydawnicza – „O rogatej gwieździe i nie tylko – drozdowskie legendy i opowieści”, autorstwa kustosza muzeum Marcina Rydzewskiego.
To cenne dla drozdowskiego dziedzictwa kulturowego wydawnictwo jest dostępne w sprzedaży wysyłkowej (zamówienie należy złożyć na adres e-mail: muzeumdrozdowo@wp.pl po wyborze opcji przesyłki oraz dokonaniu przelewu książka zostanie wysłana drogą pocztową) lub jest do nabycia bezpośrednio w siedzibie muzeum przy ul. Główna 38, 18-421 Drozdowo.

https://www.muzeum-drozdowo.pl/aktualnie/1109-nowa-publikacja-%E2%80%9Eo-rogatej-gwie%C5%BAdzie-i-nie-tylko-drozdowskie-legendy-i-opowie%C5%9Bci%E2%80%9D

 

Do oferty wydawniczej drozdowskiego Muzeum dodana została kolejna publikacja. Tym razem jest to zbiór legend i opowieści z życia Drozdowa i okolic w XIX i XX w. Wydawnictwo dedykowane jest dzieciom i młodzieży, ale jak to bywa z legendami sięga po nie czytelnik niezależnie od wieku, a raczej kierując się zainteresowaniem niecodziennymi zdarzeniami i ich wyjaśnieniem.
O wielu miejscowościach czy leśnych uroczyskach mających swoje osobliwości nieraz snuto opowieści. Przekazywane z ust do ust nabierały kolorytu lub go traciły, a utrwalały się te, które uznawano za bardziej ciekawe i wartościowe. Jednakże są szczególne miejsca, a wśród nich Drozdowo, dawniej zamożny majątek ziemski, wieś gminna, a po dziś dzień siedziba parafii, gdzie wystąpiły niezwykłe warunki do narodzin niejednej legendy, a może i ludycznego przybrania autentycznej historii.
Zapraszamy do lektury po raz pierwszy zebranych i opublikowanych legend i opowieści drozdowskich. Mamy nadzieję, że te nadnarwiańskie perły – jak nazwał je jeden z opowiadających – zaciekawią Czytelników i skłonią do refleksji o roli wyobraźni w procesie poznawania społeczeństwa i przyrody. Zachęcą też do przemyśleń nad tym, ile rzeczywistości jest w tym, czego doświadczamy, a ile fikcji, gdzie kończy się realizm, a zaczyna działanie wyobraźni.

 

SPIS TREŚCI
Drozdowskie tradycje ustnych podań …  5

Książę i drozd ……………………………  7
Podarek ………………………………….. 11
Krzyż z ognia ……………………………. 15
Barania skóra ……………………………  21
Rogata Gwiazda ……..…………………     26
Muzyczne zapusty ……………..…….…  30
Nocny stróż Maciej i jego opowieści ….  35

/red/


Dziękujemy za przeczytanie artykułu :)

Jeśli chcesz być informowana(-y) o nowych artykułach, to polub naszą stronę na https://www.facebook.com/historialomzy
oraz
zgłoś swój akces do grupy na FB:
https://www.facebook.com/groups/historialomzy

 

526 Ogólnie 4 Dziś
  
 

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.