Relacja z uroczystości 70. rocznicy poświęcenia cmentarza na leśnej polanie w Jeziorku

Na początku były wspomnienia sprzed siedemdziesięciu lat  przywołane w pamięci pana Jerzego Smurzyńskiego na kartach jego książki pt. „Jeziorko, historia leśnej polany”: W niedzielę 15 lipca 1945 roku pogoda była piękna. My byliśmy już od świtu i ze służbą kościelną przygotowywaliśmy ołtarz i ambonę. Z Łomży i okolicznych wsi ciągnęły pieszo i furmankami tłumy ludzi. Było także kilka samochodów ciężarowych. Około południa przyjechał do lasu ordynariusz łomżyński ks. biskup Stanisław Kostka Łukomski w towarzystwie ks. prałata Henryka Betto i kilku księży. Przyjechali także przedstawiciele władz Łomży i kompania Wojska Polskiego. Mszę św. celebrował ks. biskup. On także wygłosił kazanie i dokonał poświęcenia  terenu całego cmentarza. Po tym nastąpiło składanie wieńców i salwa kompanii honorowej WP. Cała uroczystość trwała kilka godzin i zgromadziła tysiące mieszkańców Łomży i okolic.

Porównując tamten dzień sprzed kilkudziesięciu lat z tegoroczną uroczystością, która odbyła się 14 czerwca 2015 roku,  należy podkreślić, że w 70. rocznicę poświęcenia leśnej nekropolii mszę świętą odprawił również ordynariusz  łomżyński, tym razem ks. biskup Janusz Stepnowski i Pan Bóg pobłogosławił równie piękną pogodą uczestników rocznicowych obchodów.

b

Proboszcz parafii Piątnica ks. kanonik Szczepan Dobecki wita JE ks. biskupa Janusza Stepnowskiego

Msza rozpoczęła się o godz. 10.00.  W trakcie homilii JE ks. biskup jednoznacznie potępił zbrodnię, której dopuścili się Niemcy w lesie jeziorkowskim. Podkreślił, że jeśli człowiek narusza któreś z przykazań Bożych, to zawsze jest droga odwrotu, bo może odpokutować  i zadośćuczynić tym, których skrzywdził. Inaczej jest, gdy człowiek zabije brata swego, ponieważ  tak jak w przypadku zbrodni, której dopuścił się Kain, Bóg woła – Krwie (z jęz. staropolskiego – wiele krwi) twojego brata krzyczą do mnie – bo jak zaznaczył ks. biskup – Jeśli człowiek uśmierca drugiego człowieka, to jednocześnie uśmierca wszystkie pokolenia, które mogłyby się narodzić z tej osoby, uśmierca cały wszechświat. Ekscelencja podkreślił, że ratunkiem dla człowieka jest wzrastanie w wierze niczym cedr libański. – Jeśli człowiek zatraci wiarę, wtedy może dojść do tego, że innego człowieka może zdefiniować jako podczłowieka i do zbrodni jest już  niedaleko. Jeśli człowiek zatraci swoje wartości, a szczególnie szacunek dla każdego życia, które jest święte, to krok w stronę zbrodni jest niewielki. Kończąc homilię ks. biskup wołał – Niech te groby będą dla nas wszystkich wielką lekcją historii naszego narodu dla młodego pokolenia, aby pamiętało, że naszym pragnieniem jest pragnienie Polski, która będzie żyła w pokoju, w ładzie moralnym i szacunku do każdego życia. Amen.

m

Ks. biskup Janusz Stepnowski  głosi homilię.

W trakcie mszy śpiewał chór „Szkolne Słowiki” ze  szkoły w Jeziorku.  Chórzyści wystąpili również w drugiej części uroczystości opowiadając o  tragicznych wydarzeniach  z 1942 r. i 1943 r.  oraz prezentując montaż słowno-muzyczny pt. „Pamięć przetrwała”, w którym wystąpili także nasi absolwenci (z łomżyńskich liceów)  i zaproszeni goście.

b

Agnieszka i Natalia recytują „List do ludożerców” T. Różewicza.

a

Ania śpiewa „Bo w tym lesie”

m

Dominik recytuje wiersz „Pokolenie” K. K. Baczyńskiego.

m

Marysia recytuje wiersz A. Kamieńskiej pt. „Prośba”

m

Ola recytuje wiersz pt. „Partyzant”.

b

Katechetka Irena Bazydło czuwa nad oprawą liturgiczną mszy świętej.

Następnie odbył się Apel Pamięci poprowadzony przez Sławomira Runo, a po nim nastąpiło złożenie pamiątkowych wieńców i  zapalenie zniczy przez przybyłe na uroczystość delegacje.

p

Apel Pamięci prowadzi Sławomir Runo.

w

Werble w wykonaniu drużynowego Krzysztofa Pyczota

m

Wieniec składa delegacja z wójtem Gminy Piątnica Krzysztofem Kozickim.

n

Delegacja Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomży

n

Dyrektor Muzeum Przyrody w Drozdowie Anna Archacka

n

Kwiaty składają dzieci ze Szkoły Podstawowej w Jeziorku.

Na zakończenie obchodów 70. rocznicy poświęcenia leśnego cmentarza dyrektor Szkoły Podstawowej w Jeziorku Halina Chełstowska odczytała list ostatniego żyjącego skazańca z lasu jeziorkowskiego – pana Jerzego Smurzyńskiego, który krótko przybliżył  losy tej nekropolii i podziękował wszystkim podmiotom zaangażowanym w troskę o jego godny wygląd.

n

Dyrektor Halina Chełstowska czyta list Jerzego Smurzyńskiego.

b

Poczty sztandarowe obecne na uroczystości

Cennym akcentem końcowym tegorocznych uroczystości było wystąpienie pana Tadeusza Rydzewskiego (byłego harcerza, byłego ucznia tajnego gimnazjum w Łomży, żołnierza AK pseudonim „Czupurny”, byłego więźnia gestapo w Łomży, w następstwie czego więźnia obozu koncentracyjnego w Sztutthof) , który przyjechał aż z Pszczyny. Dał świadectwo o tamtych tragicznych wydarzeniach, ponieważ jako kilkunastoletni chłopiec  był ich świadkiem.

n

Tadeusz Rydzewski wspomina tragiczne wydarzenia z 1943 roku.

Tegoroczne obchody rocznicowe zgromadziły wielu uczestników, wśród których oprócz dzieci, młodzieży, nauczycieli, społeczności lokalnej znaleźli się zaproszeni goście w osobach:   Wójta Gminy Piątnica  Krzysztofa Kozickiego, prezesa Akcji Katolickiej Diecezji Łomżyńskiej Bernarda Szymańskiego, prezesa Sądu Rejonowego w Łomży  Michała Gąsiewskiego, prezesa Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej Zygmunta Zdanowicza, Dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki nr 1 w Łomży Jerzego Łubę, Dyrektora Muzeum Przyrody w Drozdowie  Anny Archackiej,  władz Bractwa Historycznego Ziemi Łomżyńskiej – Henryka Sierzputowskiego i Czesława Rybickiego, Sybiraka Mariana Paliwody,  przedstawicieli Koła Łowieckiego „Towarzystwo Prawidłowego Myślistwa w Ziemi Łomżyńskiej” z pocztem sztandarowym, strażaków z OSP Jeziorko z pocztem sztandarowym, harcerzy z 59. Drużyny Harcerskiej „Ptaki Ptakom” pod wodzą drużynowego Krzysztofa Pyczota, którzy trzymali honorową wartę przy grobach ofiar.  Gościliśmy też Radio Nadzieja.

g

Uczestnicy uroczystości

m

Zaproszeni goście

Bardzo specjalnymi gośćmi byli członkowie Rodziny Jeziorkowskiej, nieformalnej organizacji skupiającej bliskich ofiar egzekucji. Stanisława Zakrzewska, córka zamordowanego w nocy z 29 na 30 czerwca 1943 roku Stanisława Kostki Walczuka, dziękując za możliwość uczestnictwa w uroczystych obchodach 70. rocznicy poświęcenia cmentarza na leśnej polanie w Jeziorku, zaprosiła wszystkich obecnych do wspólnej modlitwy w intencji  ofiar.

n

Przedstawicielka Rodziny Jeziorkowskiej – Stanisława Zakrzewska

Pragnę wyrazić głęboką wdzięczność  podmiotom zaangażowanym w przygotowanie tegorocznej dwugodzinnej uroczystości rocznicowej, ze szczególnym uwzględnieniem niezawodnych harcerzy oraz strażaków z OSP w Jeziorku i mieszkańca Jeziorka – Sylwestra Kulikowskiego. Tradycyjnie zapraszam wszystkich do udziału w przyszłorocznych obchodach memoratywnych w Miejscu Pamięci Narodowej w Jeziorku.

Beata Sejnowska – Runo, opiekun chóru „Szkolne Słowiki”, 
społeczny kustosz Miejsca Pamięci Narodowej w Jeziorku

3865 Ogólnie 2 Dziś
  
 

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Leśna lekcja 2017'

Gdzie rodzi się zło w człowieku?  Co sprawia, że jedni  dobrze postępują, a inni wykorzystują swoich bliźnich dla własnych celów?  W jaki sposób kształtować prawość swego charakter[...]